Sojenje zdravniku preložili, ker na sodišče ni bilo njegovega (soobtoženega) sina, ki je na švicarski račun prejemal podkupnino za očeta

Damijana Žišt
22.02.2021 18:16
Zaradi očitkov korupcije v zdravstvu sta se na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča znašla Prekmurca, priznani zdravnik Zoran Milošević in njegov sin, študent Mihael Štamberger Milošević.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predobravnavni narok za zdravnika Zorana Miloševića in njegovega sina Mihaela Štambergerja Miloševića se danes ni opravil. Foto: Bojan VELIKONJA/DNEVNIK
Bojan VELIKONJA/Dnevnik

Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča bi morala zaradi očitkov korupcije v zdravstvu danes pred sodni senat, ki mu predseduje sodnica Marjeta Dvornik, sesti Prekmurca, priznani zdravnik Zoran Milošević, vodja dejavnosti intervencijske nevrologije Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, in njegov sin, študent Mihael Štamberger Milošević. Narok pa se ni opravil, saj na sodišče ni bilo mlajšega Miloševića. Zakaj ni prišel in kje je, njegova odvetnica Monika Poje ni vedela, prav tako ne njegov oče, ki je nazadnje govoril z njim pred nekaj dnevi. Na sodišču je bilo sicer slišati, da ima neke težave, vročitev sodne pošte oziroma vabila na narok je v njegovem imenu podpisala sorodnica. Odvetnik Milan Krstić, ki zastopa zdravnika Miloševića, je tako predlagal, naj se narok preloži tudi za njegovega klienta, saj bi bilo smotrno, da se za obdolžena opravi skupaj. Sodišče je predlogu sledilo. Kot je dejala Dvornikova, bo sodišče poizvedelo, kje je mlajši obdolženi, ter narok za očeta in sina opravilo predvidoma v začetku marca.

 

Denar izročal očetu

Miloševića sta dva izmed obtoženih v aferi Emporio Medical, ki se je prejšnji teden za prvo skupino sklenila z nepravnomočno obsodilno sodbo. Zorana Miloševića obtožnica bremeni, da je od podjetja Emporio Medical, ki je slovenskim bolnišnicam dobavljalo medicinsko opremo, prejemal podkupnino. Ker naj bi bilo nekaj denarja nakazanega na sinov bančni račun v Švici, se je na zatožni klopi znašel tudi on. Miloševića sta se znašla v kazenskem postopku še z drugimi obtoženimi zdravniki, dvema nekdanjima komercialistoma podjetja Emporio Medical in lekarnarko iz Valdoltre. Zajetni sodni spis je prejela okrožna sodnica Dejana Fekonja, ki je sojenje zaradi ekonomičnosti razdelila v tri dele. Prvi skupini obdolženih je sodbo izrekla prejšnji teden, drugi skupini bo pričela soditi predvidoma junija, Miloševićema pa ne more soditi ona, ker se je seznanila z dokazi, ki so bili izločeni iz spisa. Ljubljansko sodišče je tako kazenski spis za Zorana Miloševića in njegovega sina dodelilo sodnici Marjeti Dvornik.

Tožilec Iztok Krumpak s specializiranega državnega tožilstva trdi, da je Zoran Milošević prejel najvišjo podkupnino, nekaj več kot 143.000 evrov, v zameno za pridobitev dobave medicinskega materiala za zapiranje možganske anevrizme. Pripomočke je dobavljala družba Emporio Medical. Milošević naj bi bil od nje prejel 114.700 evrov, na sinov švicarski bančni račun pa še 27.168 evrov. Denar je nato v Švici večkrat dvignil njegov sin Mihael in mu ga izročal.

 

​Vsem zaporne in denarne kazni

​Kot rečeno, se je prejšnji teden en del procesa v zadevi Emporio Medical (nepravnomočno) zaključil. Senat pod vodstvom sodnice Fekonja je vse obtožene spoznal za krive. Predstojnika ortopedske klinike UKC Ljubljana Vaneta Antoliča je sodišče obsodilo na pol leta zapora in stransko kazen 8100 evrov, ortopeda iz Valdoltre Roberta Janeza Cirmana sta doleteli kazen treh let zapora in stranska kazen 20 tisoč evrov. Nekdanji vodja celjske ortopedije Samo Karel Fokter je obsojen na deset mesecev zapora in 6000 evrov stranske kazni, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki Rok Vengust pa na dve leti in dva meseca zapora ter stransko kazen 15 tisoč evrov. Cirman, Fokter in Vengust bodo morali v primeru pravnomočnosti sodbe tudi vrniti protipravno pridobljeno premoženjsko korist. Prvi 53 tisoč evrov, drugi šest tisoč in tretji 33 tisoč evrov. Nekdanjega komercialista Darka Žafrana pa je doletelo leto in pol zaporne kazni ter 10 tisoč evrov stranske kazni. Obtoženi so po mnenju senata nedovoljena darila prejemali na različne načine, na primer kot plačilo naročnin na strokovne revije in kotizacij za strokovna srečanja, plačilo novoletnih zabav, nakazila na njihove bančne račune pa tudi v gotovini, ki jim jo je izročal Žafran. Vane Antolič je naslednji dan po izreku sodbe, ki še ni pravnomočna, odstopil z mesta predstojnika ortopedske klinike.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta