(TEMNA PLAT) Srbski upokojenec zaradi petarde v zapor, tam je po mučenju umrl

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
13.04.2025 05:00
Poslušaj
Beograjski zapor Padinska Skela
Uprava Za Izvrševanje Kazenskih Sankcij Srbije

Stanimir Brajković je moral za zapahe beograjskega zapora Padinska Skela zaradi neplačane kazni; 31. decembra 2020, na silvestrovo torej, je okoli 13. ure s terase stanovanja v Mladenovcu, kjer je živel, odvrgel petardo. Petarda naj bi padla na tla tik ob paru, ki je bil na sprehodu z dojenčkom, eksplozija pa jih je prestrašila. Policija je zoper Brajkovića spisala prijavo za prekršek, prekrškovno sodišče pa je upokojenca kaznovalo z globo v višini 10 tisoč srbskih dinarjev (kar je okoli 85 evrov). Policija se je na to odločitev pritožila, pritožba je bila sprejeta in kazen je na koncu za Brajkovića znašala 30 tisoč dinarjev. A upokojenec denarja za kazen ni imel in je ni mogel plačati, zato je bila kazen spremenjena v 30-dnevni zapor in 74-letnik je moral na začetku leta 2024 za zapahe zapora v Beogradu. A Brajković ni več prišel iz zapora, saj je na začetku februarja 2024 v Padinski Skeli umrl. Izpostavljen naj bi bil namreč zverinskemu mučenju sojetnikov.

Prejšnji teden se je na Višjem sodišču v Beogradu pričelo sojene 21-letnima Srećku Stefanoviću in Saši Stankoviću ter leto starejšemu Daliborju Petroviću, ki so si celico delili z Brajkovićem. A nihče od trojice očitkov tožilstva ni priznal, krivdo valijo drug na drugega, pa tudi na petega zapornika, ki je bil z njimi v celici, a v primeru sploh ni obtožen. Tudi obtožena trojica je bila za rešetkami zaradi neplačanih kazni. Stefanović je dobil 370 dni zapora zaradi neplačanih glob za prometne prekrške, Stanković deset dni, ker je uporabljal javni prevoz brez kupljene vozovnice, Petrović pa je moral v zapor za 175 dni zaradi prometnih prekrškov in ker ni imel osebne izkaznice, kazni pa ni plačal.

Psihična, fizična in spolna zloraba

Stanimir Brajković se ni vrnil iz zapora.
Facebook

Tožilstvo mladeničem očita umor v sostorilstvu, ki je posledica vsaj 15-dnevne brutalne zlorabe - psihične, fizične in tudi spolne - starejšega sojetnika. Mučenje se je začelo, ko je Brajkoviću zmanjkalo denarja, s katerim je za trojico v zaporski trgovini kupoval različne artikle. Mladeniči naj bi bili 74-letnika dnevno pretepali, brcali in posiljevali z lesenim ročajem metle. Prisilili naj bi ga bili, da je pil njihov urin iz svoje skodelice za kavo. Z brisačo so mu iz ust vlačili jezik in mu s poškodbami jezika onemogočili, da bi o krutih zlorabah obvestil paznike. Tretjega februarja je bil sicer 74-letnik napoten k zdravniku, potem ko je osebje zapora opazilo njegove poškodbe, a Brajković je o mučenju molčal. Po obisku zdravnika naj bi ga bila trojica mladeničev zvlekla v kopalnico in ga polivala z ledeno vodo. Dan kasneje se je zdravstveno stanje 74-letnika močno poslabšalo in kmalu je umrl. Rezultati obdukcije 74-letnika so prišli v javnost sicer šele mesec dni po smrti zapornika. Brajković je umrl zaradi notranjih poškodb in krvavitev, ki so bile posledica brutalnega zlorabljanja s strani treh mladih sojetnikov.

"Dalibor ga je pretepal in vsaj trideset do štiridesetkrat brcnil v noge, nato se je Sašo zaletel vanj in ga brcnil nekajkrat. Nato ga Dalibor s pestjo udarjal v rebra, po hrbtu in v glavo, Saša pa ga je držal, da je ležal na tleh. Spravil sem jih narazen in dal Stanimirju vodo. Naslednji dan sem prosil, naj iz celice premestijo ali mene ali njega, nisem pa povedal za pretepe v celici. Stanimir je takrat tožil, da ga bolijo noge, Dalibor pa je na to navrgel: 'Kaj se pritožuješ'! Sašo ga je potegnil s postelje, pa so ga brcali, potem je Dalibor vzel jeklen ročaj brisalca za pod in sta ga tepla z njim. Sašo mu je nato dal na obraz blazino in ga dušil," je krivdo na sojetnika na sodišču prelagal Stefanović. V zapor je prišel 12. septembra 2023 in vse naj bi bilo v redu, dokler nista 12. januarja 2024 prišla za rešetke tudi Saša in Dalibor, ki sta "prinesla s seboj tudi negativno atmosfero". Stanimir naj bi bil prišel v zapor le dan pred Sašo in Daliborjem.

Sinu dejali, da je oče umrl zaradi težav s srcem

"Stanimir mu je polil kavo, N. L. (peti zapornik v celici, op. p.) ga je grdo pogledal, a je skuhal svežo. Deda je polil tudi to in takrat je N. L. skočil nanj, ga udaril, ga začel dušiti in ga položil na tla," je o prvem napadu na upokojenca pričal Stefanović. On, Saša in Dalibor so ju spravili narazen, N. L. pa jih je prosil, naj ga ne zatožijo komandirju. In ga niso. Nekaj dni kasneje je imel Stanimir zaradi večje rane povito glavo, saj naj bi padel, še enkrat pa naj bi mu "spodrsnilo" na stranišču, kjer ga je trojica obtoženih umora tudi našla. Srećko naj bi se s Stanimirjem celo spoprijateljil, saj se mu je gospod zasmilil. Sodišču je zatrjeval, da je upokojenca spodbujal, naj prijavi, kaj se mu dogaja. Sam tega ni storil, ker naj bi mu bila Srećko in N. L. zagrozila, da mu bosta pobila družino, če bo kaj povedal.

Pričal pa je tudi Saša Stanković, ki je Srećkovo zgodbo označil za kup laži. Gospoda naj bi namreč maltretirala prav Srećko in N. L., ne pa on in Dalibor. Polivala naj bi ga z ledeno mrzlo vodo in ga boksala. Vsaj enkrat naj bi ga tudi skušala zadušiti z blazino, N. L. pa naj bi starejšega gospoda tudi silil k delanju počepov. Doslej o nasilnosti N. L. ni spregovoril, ker naj bi ga bilo zelo strah.

Zaposleni se na nasilje za rešetkami niso odzvali.
Ministrstvo Za Pravosodje Srbije
Za temi zidovi so sojetniki mučili upokojenca
Uprava Za Izvrševanje Kazenskih Sankcij Srbije

Tretji obtoženi, Dalibor Petrović, je Saševo različico poteka dogodkov potrdil. "Stanimir ni mogel več govoriti. Dal sem mu papir in svinčnik, on pa je nanj napisal 'pomoč'. Sporočilo sem predal komandirju, prišel je do nas in nas vprašal, kdo se spravlja na gospoda. Rekli smo, da nihče, on pa je potem odšel. Da imajo težave v sobi, naj bi zaupal še enemu pravosodnemu policistu, a ga ta ni hotel poslušati," je dejal obtoženi.

Pred sodišče je stopil tudi Zoran Brajković, sim umrlega zapornika. Dejal je, da mu je Vladimir Bukvić, upravnik zapora Padinska Skela, dejal, da je bil oče starejša oseba in da je umrl zaradi težav s srcem. "Po smrti očeta mi v zaporu najprej niso hoteli povedati nič, nato sem dobil podatek, da je umrl zaradi težav s srcem. A ko sem bil poklican na prepoznavo trupla, sem opazil vidne poškodbe. Na čelu je imel rane, eno od očes je imel zatečeno. Od očetovih stvari sem dobil le zlomljena očala, drugih predmetov pa mi nikoli niso izročili," je povedal.

Daliborju Petroviću grozi dosmrtna kazen, če bo obsojen, saj je bil v času zločin že star 21 let, preostalima dvema pa, ker takrat še nista dosegla te starostne meje, preti maksimalno 20 let zapora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.