Tragedija v Mengšu: Inšpektorica izdala odločbo o usmrtitvi psa. Znani so tudi rezultati obdukcije

Damijana Žišt
02.04.2021 07:00
Dva tedna po tragediji v Mengšu, v kateri je pes do smrti pogrizel osemletno deklico, je bila izdana odločba o usmrtitvi živali. Policija s kraja dogodka ni odnesla pomembnih dokazov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tragična nesreča, v kateri je pes do smrti pogrizel deklico, se je zgodila na dvorišču hiše na Prešernovi cesti v Mengšu. Foto: Luka CJUHA/DNEVNIK
Luka CJUHA/Dnevnik

Tragično smrt komaj osemletne deklice iz okolice Ljubljane, ki jo je 17. marca letos v Mengšu do smrti pogrizel pes, mešanec med rotvajlerjem in nemškim ovčarjem, policija še preiskuje. Inšpektorica Darja Orter Kolšek pa je včeraj Zavetišču Meli v Trebnjem, kjer so po tragediji skrbeli za psa Arona, izdala odločbo o njegovi usmrtitvi. Takšno odločitev je sprejela, ker je očitno bila seznanjena z vzrokom smrti deklice, in sicer, da jo je do smrti pogrizel pes. Neuradno smo izvedeli, da je sanitarna obdukcija končana in da je pes deklico ugriznil v glavo in v vrat in da so bile poškodbe tako zelo hude, da je umrla na kraju tragedije.

Lastniki psa so si sicer zelo prizadevali, da živali ne bi usmrtili. Vsekakor ne prej, dokler ne bi bil znan vzrok dekličine smrti in dokler ne bi bilo ugotovljeno, zakaj se je deklica, ki je bila na obisku pri sosedih, sploh približala psu, ki je bil na domačem dvorišču priklenjen na verigo. Po dogodku je bila odrejena tudi sanitarna obdukcija, opravili so jo na ljubljanskem inštitutu za sodno medicino. V javnosti so se po tragediji pojavljale tudi informacije, da deklica morda ni umrla zaradi pasjega ugriza, temveč zaradi notranjih poškodb. Te naj bi bile nastale, ko naj bi bila deklica padla k psu, češ da je plezala po visokem betonskem zidu, ki ločuje sosednji dvorišči. A zdaj, ko je obdukcija končana, ni več dvoma - deklica je umrla zaradi smrtonosnih pasjih ugrizov. Pooblaščenka družine, ki je lastnica psa, ljubljanska odvetnica Monika Poje, pravi, da z obdukcijskim zapisnikom lastniki živali niso bili seznanjeni.

Reševalci zanikajo, da so prepozno prišli na kraj tragedije

Po tragičnem dogodku so se na družbenih omrežjih pojavili očitki, da so reševalci iz domžalskega zdravstvenega doma od klica na pomoč do prihoda na kraj tragedije potrebovali najmanj 40 minut in da reševalno vozilo ni imelo ustrezne opreme za oživljanje. Direktorica ZD Domžale Renata Rajapakse nam je včeraj odgovorila, da to ni res. Klic o nesrečnem dogodku je bil na številko 112, operater v Regijskem centru za obveščanje Ljubljana, ki se je odzval na klic, pa je klicatelja prevezal k domžalskim reševalcem in o dogodku obvestil policiste in veterinarski inšpektorat. Rajapaksejeva pravi, da je klicatelj nujno medicinsko pomoč klical enkrat, ob 16.47. Ob klicu je bilo zelo težko razumeti, kaj se je zgodilo. Zaradi pomanjkljivih informacij je član ekipe poklical nazaj, da bi pridobil dodatne informacije o dogodku in lokaciji. Drugih s tragedijo povezanih klicev niso prejeli, pove direktorica ZD. "Zdravnik, ki je bil v ZD Domžale, je po sprejemu klica poklical obe ekipi reševalcev, da bi ugotovil, katera se lahko odzove na nujni klic. Uspelo mu je priklicati ekipo, ki je ravno krenila iz UKC Ljubljana. Nujno vožnjo je začela ob 16.50. Zdravnik se je nato v spremstvu enega reševalca odpeljal na kraj z vozilom urgentnega zdravnika s polno opremo. Na kraj sta prispela ob 16.58. Ekipa reševalcev, ki je bila ob klicu še v Ljubljani, je prispela tja ob 17.06," razloži direktorica ZD Domžale. Njene besede potrjujejo na policiji, ki je bila v manj kot 15 minutah na kraju tragičnega dogodka, kjer so reševalci deklico že oživljali.

 {infobox-gray_full}158405{/infobox-gray_full}

Oblačila pustili na kraju tegedije

Okoliščine tragične smrti preiskujejo tudi ljubljanski policisti. A kot smo izvedeli, so preiskavo očitno slabo začeli, saj na prizorišču tragedije, kjer so poškodovani deklici zaradi oživljanje sneli vrhnja oblačila in čevlje, teh niso zasegli in jih primerno zavarovali, kot zahteva policijska doktrina. V primeru, da bo zoper kogarkoli v tej zadevi sprožen kazenski postopek, bodo dekličina oblačila in obutev pomemben dokaz, zlasti za razjasnitev, kako je do tragičnega dogodka prišlo. Da so policisti slabo opravili delo na kraju tragičnega dogodka in da so tam pustili pomembne dokaze, jih je namreč opozorila odvetnica Monika Poje. Nato so domžalski policisti šele minulo sredo odšli k lastnikom hiše, na dvorišču katere se je tragedija zgodila, in odnesli dekličina oblačila in čevlje. Ob tem seveda obstaja možnost, da so dokazi, ki niso bili pravilno odvzeti in shranjeni, kontaminirani. Zakaj policisti oblačil niso odnesli ob tragičnem dogodku, smo vprašali na ljubljanski policijski upravi, kjer vodijo preiskavo o njem. Aleksandra Golec, tiskovna predstavnica policije, nam je sporočila, da "v zadevi še vedno poteka predkazenski postopek zaradi suma kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti". O vseh ugotovitvah in okoliščinah dogodka bo obveščeno pristojno državno tožilstvo, več informacij pa policija zaradi predkazenskega postopka, ki še poteka, ne more posredovati, je še sporočila tiskovna predstavnica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta