"Priznam krivdo, v posel z drogo sem se zapletel zaradi nepremišljenosti in hude finančne stike, saj mi je propadlo podjetje, doma imam ženo in otroka, ostali smo brez sredstev za preživljanje. Dejanja zelo obžalujem, v priporu mi je zelo hudo, počutim se zelo ogroženo. Družine nisem videl od lanskega junija. Me pa zelo močno pogrešajo, hčerka vsak dan sprašuje, kdaj pridem domov. V priporu sem izgubil trideset kilogramov, zelo mi je hudo," je med jokom na ljubljanskem okrožnem sodišču na predobravnavnem naroku pred sodnikom Srečkom Škerbcem prejšnji teden pripovedoval eden od skesanih trgovcev z drogo, 42-letni Simon Nose iz okolice Kamnika. Nose je po prepričanju tožilstva eden od članov mednarodne hudodelske združbe, katere vodja je 39-letni Aleš Zupančič, znan kot Bazenar iz Komende. Nose je od konca julija 2019 v priporu na Reki, saj je bil 27 julija 2019 skupaj z ženo Polonco Nose in mladoletno hčerko prijet na mejnem prehodu Rupa, ko sta zakonca iz Slovenije v Hrvaško prevažala veliko količino raznih drog. Polonco Nose so iz hrvaškega pripora izpustili proti plačilu varščine in se je smela vrniti v Slovenijo.
Priznava, da je bil le kurir
Da se je za Simona Noseta na ljubljanskem okrožnem sodišču lahko opravil predobravnavni narok, so morali hrvaški pravosodni organi ugoditi prošnji Slovenije in Noseta so premestili v ljubljanski pripor. V njem bo ostal do 2. marca, potem ga bodo odpeljali nazaj na Reko. Nose je krivdo priznal in je bil po predlogu tožilke Tamare Gregorčič s specializiranega državnega tožilstva obsojen na štiri leta zapora, kazen bo služil na polodprtem oddelku zapora na Dobu. Potem ko bo sodba napisana, se tožilstvo in obtoženčeva obramba zoper sodbo ne bosta pritožila, zato bo pravnomočna sodba romala na Hrvaško, kjer bo zoper Noseta umaknjena obtožnica, saj mu za isto kaznivo dejanje ne morejo soditi v dveh državah oziroma dveh različnih postopkih. Nose bo nato nastopil prestajanje kazni v zaporu na Dobu. K Nosetovemu izreku (zgolj) štiriletne zaporne kazni je nedvomno pripomoglo tudi njegovo obžalovanje, še bolj pa pismo, ki ga je pred izrekom sodbe vložil v sodni spis. Javno ga ni prebral zaradi navzočnosti medijev, povedal pa je, da je bil le kurir "in da sem imel najmanjšo vlogo od vseh". Dejal je še, da mu ne pade več na pamet, "da bi še kdaj kaj takšnega počel", v pismu pa natančno opiše, kakšne vloge je imel posamezni obtoženi pri trgovanju z drogo, kdo je bil glavni, kje se je droga dobavljala in druge podrobnosti. O tem bo Nose nedvomno povedal več, ko bo kot priča zaslišan na sojenju Alešu Zupančiču in preostalim, ki krivdo zanikajo.
Drogo prevažala z otrokom v avtomobilu
Po podatkih iz obtožnice je združba v Sloveniji najmanj od septembra 2017 do januarja 2020 na območju Slovenije, Hrvaške in Avstrije trgovala z drogo. Tožilstvo trdi, da je Zupančič koordiniral štiri poglavitne kriminalne dejavnosti, ki jih je izvajala združba pod njegovim vodstvom: prodajo ekstazija - MDMA, konoplje, rastline in smole, ter hašiša na območju Slovenije, Hrvaške in Avstrije, organiziral naj bi bil tudi tihotapljenja kokaina z ladijskimi kontejnerji iz Južne Amerike in Ekvadorja v Luko Koper, dobavo heroina iz Iraka in proizvodnjo amfetamina v Sloveniji. Preostali obtoženi pa so v združbi imeli različne vloge. Simon Nose in njegova žena Polonca naj bi bila imela vlogo kurirjev, ki sta drogo vozila po Sloveniji in na Hrvaško, nekajkrat pa je Nose sodeloval pri prevozu droge na določene lokacije in prevozu denarja od nakupa droge, ki ga je izročal Zupančiču. Tako naj bi bila zakonca Nose po Sloveniji opravila prevoze različnih vrst in količin droge, pa tudi nekaj prevozov droge na Hrvaško, in sicer v Zagreb, na Pag in drugam. Oba sta bila brez službe, trgovanje z drogo jima je pomenil zaslužek za preživetje družine. Eden izmed razlogov, da sta zakonca kazniva dejanja izvrševala skupaj, je ta, da Simon Nose ni imel veljavnega vozniškega dovoljenja. Polonca je nastopala bolj v vlogi voznice, za vse drugo okoli prevzema in prodaje droge pa se je dogovarjal Simon. Poleg tega sta skupaj delovala manj vpadljivo, večkrat pa sta v avtomobilu imela tudi enajstletno hčerko. Polonca Nose, ki je prav tako po trditvah tožilstva vpletena v prodajo droge v Zupančičevi kriminalni združbi, krivde po obtožnici na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala, zato se ji bo skupaj s tistimi obtoženimi, ki se za svoja dejanja niso pokesali - med njimi je tudi domnevni vodja združbe Zupančič -, začelo sojenje po rednem postopku. Sojenje naj bi se začelo predvidoma aprila. Do zdaj je krivdo po obtožnici od 33 obtoženih skupaj z Nosetom priznalo 18 obtoženih trgovine z drogo, vsem je bila tudi že izrečena kazenska sankcija.
Osemnajstim skesancem že izrekli sodbo
Sodišče je do zdaj osemnajstim skesancem izreklo kazensko sankcijo, večinoma zaporne kazni. Najvišjo kazen je izreklo Novici Joskiću, in sicer pet let in deset mesecev zapora ter stransko denarno kazen 19.800 evrov. Goran Ropret, ki je po trditvah tožilstva za Zupančiča izdelal najmanj sto kilogramov droge amfetamin spid, je bil obsojen na pet let in pol zapora, Igor Levstik na štiri leta in šest mesecev zapora, Simonu Pretnarju je bila izrečena štiriletna zaporna kazen, vsem trem je sodišče izreklo še po 15 tisoč evrov denarne kazni. Preostali so bili obsojeni na nižje zaporne kazni, nekateri jih bodo prestajali na odprtih oddelkih zapora v tako imenovanem vikend zaporu, čez teden pa bodo doma in bodo hodili v službo. Nekateri pa so bili obsojeni na pogojne kazni.