Za smrt brezdomca ne bo nihče odgovarjal

Primorca, obtožena uboja brezdomca Valterja Humarja, je sodnica spoznala za nedolžna. Nekaj minut po razsodbi sta tako iz pripora že smela na prostost
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Obtožena sta Valterja Humarja sumila, da je policijski ovaduh, saj sta v njegovem mobilnem telefonu odkrila številke lokalnih policistov. Foto: Nataša BUCIK OZEBEK/DNEVNIK
Nataša Bucik Ozebek/Dnevnik

Sodni senat pod vodstvom sodnice Darinke Kogoj je danes Primorca, obtožena uboja 43-letnega brezdomca Valterja Humarja v zapuščeni tovarni Ideal v Novi Gorici, oprostil obtožb. Nekaj minut za tem sta Žan Gorše Peršolja in Sandi Kos že lahko zadovoljna odkorakala iz pripora na prostost.

Njunima zagovornikoma je uspelo sodnico in porotnike prepričati, da imajo v rokah premalo dokazov za obsodbo, saj so se zaslišane priče spomnile le redkih podrobnosti, vmes pa celo spreminjale in preklicevale svoje izjave. Poleg tega sodni izvedenec ni mogel povsem izključiti možnosti, da bi nekatere poškodbe žrtve lahko nastale tudi zaradi padca. V njegovi krvi so namreč našli alkohol in psihoaktivne snovi. Sodnica se je ob pomanjkanju dokazov in v dvomu tako odločila v korist obtoženih. S šestmesečno zaporno kaznijo jo je zaradi uničenja dokazov odnesel le drugoobtoženi Kos, ker je v času aretacije v pričo policije prelomil svoj telefon in tako uničil tudi vse morebitne obremenilne dokaze zoper njega. Ker je bil vse od sredine septembra v priporu, je kazen že odslužil.

Umrl je tri dni po pretepu

Tožilstvo je Kosu in Goršetu Peršolji očitalo, da sta septembra lani v opuščeni tovarni Ideal, kjer se zbirajo brezdomci in ljudje z roba družbe, tako obračunala z Vrtojbencem Valterjem Humarjem, da je tri dni kasneje v bolnišnici umrl. Udarjala naj bi ga bila s pestmi, z nogami brcala po glavi in telesu, eden od njiju pa ga je stisnil s prsti za vrat, nato pa naj bi ga bila poškodovanega in nezavestnega pustila ležati na tleh najmanj dvanajst ur. Povod za spor naj bi bile ukradena denarnica s 600 evri in številke lokalnih policistov v Humarjevem telefonu, zaradi česar sta posumila, da je "policijski špijun". Humar je kasneje v bolnišnici umrl zaradi možganskih poškodb. Grozilo jima je 12 let zapora.

Tretji obtožen sodelovanja v pretepu

Kasneje se je med obtoženimi znašel še Adnan Demirović, ki naj bi bil soudeležen v sporu, zanj pa je tožilstvo zaradi sodelovanja v pretepu zahtevalo pol leta zapora. Vsi trije so priznali, da so pokojnemu prisolili vsak po eno vzgojno klofuto, a hkrati zatrjevali, da so na zatožni klopi po krivici in da zaradi teh nekaj udarcev Humar ni mogel umreti. Sodišče je poleg prvoobtoženih oprostilo tudi Demirovića.

Zagovorniki obtoženih so z razsodbo zadovoljni in pričakujejo, da jo bo potrdilo tudi višje sodišče. Tožilka se bo namreč nanjo pritožila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta