Pravnomočno je zapečatena usoda še zadnjega člana roparske tolpe, ki je konec leta 2017 in v začetku leta 2018 brutalno oropala štiri bogatejše družine s širšega celjskega območja. Višje sodišče v Celju je 30-letnemu Velenjčanu Anžetu Jelenu potrdilo kazen 17 let in pol zapora, na kar ga je obsodilo okrožno sodišče. Višji sodniki so v celoti sledili prvostopenjskemu sodišču, ki je presodilo, da je bil prav Jelen glavni organizator in informator združbe, ki je ropala v Gorici pri Šmartnem, na Lavi v Celju, v Paki pri Velenju in v Veliki Pirešici.
Roparji so tedaj s psihičnim in fizičnim nasiljem ter oboroženi s pištolo (žrtve so bili v dveh primerih tudi mladoletni otroci) od premožnejših članov družin izsilili denar in zlatnino. Obtožnica je Jelena bremenila vpletenosti v štiri rope. Sodišče mu je hkrati naložilo, da mora skupaj s preostalimi že pravnomočno obsojenimi zaradi ropov plačati tudi več tisoč evrov visoke odškodninske zahtevke, ki sta jih vložili dve družini od sicer štirih oropanih. Pričakovati je, da bo Velenjčan že v kratkem začel prestajati kazen na Dobu, kjer so že preostali člani združbe.
Odvetnik ni dokazal nobene kršitve
Tako prvo- kot nato drugostopenjsko sodišče je presodilo, da je izjemno obsežen dokazni postopek, ki je vključeval zaslišanje cele vrste prič, potrdilo, da je bila Jelenova vloga pri ropih takšna, kot jo je opisalo tožilstvo v obtožbi. Višje sodišče se ni strinjalo s trditvami Jelenovega zagovornika Roka Trbovca, ki je v pritožbi zoper prvostopenjsko sodbo izpostavil, da je na večmesečnem sojenju pogosto prihajalo do bistvenih kršitev kazenskega postopka. Odvetnik je zaman skušal dokazati, da vloga in krivda njegova klienta nista takšni, kot je zapisano v obtožnici, poleg tega po njegovem dejansko stanje na sojenju ni bilo pravilno razjasnjeno. Poudaril je še, da je bila na prvi stopnji izrečena kazen nesorazmerna v primerjavi z drugimi soobtoženimi člani hudodelske združbe.
Višjemu sodišču je odvetnik predlagal, naj sodbo okrožnega sodišča razveljavi in primer vrne v ponovno sojenje, a so višji sodniki predlagano zavrnili kot neutemeljeno.
Skesanci nastopili kot priče
Pet Jelenovih pajdašev - brata Leon in Denis Mihalić, Aleksander Levec, Simeun Filipović in Tim Lampret - že prestaja večletne zaporne kazni. Z izjemo Filipovića so vsi že pred predobravnavnim narokom s tožilstvom podpisali sporazum o priznanju krivde, Filipović pa krivde sprva ni hotel priznati, nato pa si je premislil in se tudi on na predobravnavnem naroku pokesal ter s tem poskrbel za skrajšanje postopka. Denis Mihalić bo v zaporu na Dobu 14 let in devet mesecev, njegov brat Leon štiri leta in devet mesecev, Aleksander Levec devet let in deset mesecev, Simeun Filipović dve leti in dva meseca, Tim Lampret pa dve leti in tri mesece. V času ropov mladoletni K. D. so sodili posebej.
Vse skesane roparje je sodišče na sojenju proti Jelenu uporabilo kot priče. Ko so bili v vlogi osumljenih, so Jelena v preiskavi vsi krepko obremenili, ko so proti njemu nastopili kot priče, pa so si nekateri premislili in ga poskušali razbremeniti. Vendar jim sodišče ni verjelo, upoštevalo je izjave, ki so jih dali v preiskavi. Jelenovo krivdo in vlogo v združbi so potrdili tudi posneti telefonski pogovori med vpletenimi, v njih se je jasno slišalo, da je Jelen glavni in da je preostalim priskrbel informacije o družinah, ki so jih oropali. Med pajdaši se ga je celo prijel vzdevek Informator. Njegovo krivdo dokazujeta še najdeni DNK na rokavicah, ki so jih našli po ropu pri zadnji oropani družini. Sodišče je tudi prepričano, da je pištolo, ki jo je tolpa uporabljala pri svojih roparskih podvigih, ukradel prav Jelen.