Zaradi objave na facebooku izgubil službo v policiji, zdaj toži na delovnem sodišču

Damijana Žišt Damijana Žišt
14.04.2020 19:24

Nekdanji policist Iztok Kustec je moral lani zapustiti policijske vrste zaradi domnevno spornega zapisa na družbenem omrežju. Zdaj toži ministrstvo za notranje zadeve in pričakuje, da bo službo dobil nazaj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nadrejenim je Iztok Kustec stopil na žulj z objavo, da se večkrat dogaja, da ženska ob podpori odvetnika partnerja za nasilje prijavi iz maščevanja.
Facebook

Nekdanji policist Policijske postaje Koper, 34-letni Iztok Kustec iz Ormoža, je lani junija dobil izredno odpoved delovnega razmerja zaradi domnevno spornega zapisa na njegovem facebook profilu, kjer je 30. maja lani komentiral delo policije, ob zapisu pa je bila njegova fotografija v službeni uniformi. Na policiji so menili, da je s svojim ravnanjem blatil ugled in dobro ime policije, zato so ga vrgli na cesto. Ta zapis je bil domnevno le kaplja čez rob, saj je Kustec že pred sporno objavo o delu policije večkrat javno govoril na družbenih omrežjih in zapise opremljal s fotografijami, na kar so njegovi nadrejeni reagirali in ga tudi opozarjali. Vodstvo policije je zavzelo stališče, da je Kustec s svojimi zapisi glede policijskega dela povzročil, da si jih je javnost razlagala tako, kakor da gre za uradno stališče policije in ne njegovo osebno mnenje. Poleg tega mora policist, ki želi delo policije na sploh komentirati v javnosti, za to imeti dovoljenje nadrejenih. Kustec ga ni imel, je poudarjeno v njegovi odpovedi delovnega razmerja.

Opozarjal na sistemske napake

Ker je odpuščeni policist menil, da se mu je z odpovedjo delovnega razmerja zgodila krivica, je skupaj s svojim odvetnikom Matjažem Šalovenom iz Ljubečne na koprsko delovno in socialno sodišče vložil tožbo zoper notranje ministrstvo oziroma policijo. Z neutemeljeno odpovedjo in razlogi, ki so botrovali odpovedi, so bile policistu kršene temeljne človekove pravice in svoboščine, določene v slovenski ustavi in v mednarodnih konvencijah, trdi odvetnik v tožbi, zato s Kustecem pričakujeta, da bo sodišče razveljavilo sklep o njegovi odpovedi in ga bodo na policiji morali vzeti nazaj v službo ter mu povrniti vse finančne obveznosti iz delovnega razmerja od dneva odpovedi do vnovične zaposlitve. ​Kot rečeno, je vodstvu policije zavrelo zaradi Kustečevega zapisa na facebooku, ki ga je objavil lanskega maja. Med drugim je govoril o nasilju v družini in o tem, kako mora on kot policist sprejeti kazensko ovadbo in nasilnežu izreči prepoved približevanja, ker je pač tako naravnan sistem v državi. Policist je zapisal tudi, da se večkrat zgodi, da ženska ob strokovni podpori odvetnika prijavi domnevno nasilnega partnerja, samo da bi se mu maščevala, on kot policist pa mora opraviti svoje delo. Poudaril je sicer, da nasilja nikakor ne odobrava. Njegov zapis je bil enajstkrat deljen, pod njim se je zvrstilo veliko komentarjev, na dva, ki sta jih objavili domnevni žrtvi, je Kustec tudi odgovoril. Bivši policist je prepričan, da v svojem zapisu ni z ničemer krnil ugleda policije, temveč je zgolj opozoril na morebitne sistemske pomanjkljivosti, do katerih v realnosti dejansko prihaja, včasih tudi zaradi napačnih navodili predpostavljenih.

Pravica do svobodnega izražanja

​Delodajalec je v odpovedi delovnega razmerja Kustecu očital, da je s svojimi javnimi objavami na facebooku kršil zakon o organizaciji in delu policije, ki določa, da so za dajanje obvestil o opravljanju nalog policije pristojni minister, generalni direktor, komandir ali drugi uslužbenci policije, ki jih imenovani za to pooblastijo. Kustec pa meni, da s svojimi zapisi ni prekršil zakona, saj da ni obveščal javnosti o konkretnih zadevah z delovnega področja policije, četudi je kdaj na svojem profilu objavil svojo fotografijo v policijski uniformi.
Svoja mnenja in komentarje o svojem delu in delu policije je objavljal na zasebnem profilu. "Vsak posameznik ima v skladu z ustavo pravico do lastnega mišljenja, prepričanja. V skladu z mednarodnimi pravnimi standardi in konvencijami je zagotovljena svoboda izražanja misli in govora, zaradi česar se lahko vsakdo svobodno zbira, sprejema in širi vesti ter mnenja," bivši policisti in odvetnik pripominjata v tožbi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta