Žrtve trojnega umora so "umirale počasi", rešiti pa jih ne bi mogla niti hitra pomoč

Damijana Žišt
29.03.2021 17:42
Na nadaljevanju sojenja Petru Gaspetiju, obtoženemu umora babice, dedka in strica, je sodišče zaslišalo sodna izvedenca medicinske in psihiatrične stroke.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Peter Gaspeti se brani z molkom. Foto: Robert BALEN
Robert BALEN

Z zaslišanjem sodnih izvedencev medicinske in psihiatrične stroke se je na ljubljanskem okrožnem sodišču danes nadaljevalo sojenje 25-letnemu Petru Gaspetiju iz Škocjana pri Domžalah, obtoženemu trojnega umora. Tožilka Maša Podlipnik ga bremeni, da je 13. junija lani dopoldan na domačiji starih staršev z večjim mesarskim nožem na grozovit in zahrbten način umoril 74-letnega dedka Cirila Gaspetija, 81-letno babico Martino Gaspeti ter njunega invalidnega sina in svojega strica, 51-letnega Zvonka Gaspetija. Strica je z nožem napadel na kavču, kjer je ležal. Ko mu je oškodovanec skušal zbežati, se mu je približal od zadaj in mu prerezal vrat. Nato je šel v kuhinjo, kjer je dedek sedel na stolu. Tudi njemu je prerezal vrat, potem pa je šel še v sobo, kjer je počivala babica, in tudi slednji vzel življenje na enak način. Obtoženi se do zdaj ni zagovarjal.

Niti hitra zdravniška pomoč jih ne bi bila rešila

Sodišče ni sledilo predlogu obrambe, da bi zaslišanje sodnih izvedencev potekalo za zaprtimi vrati. Zato je javnost smela prisostvovati pričanju izvedenca sodne medicine Tomaža Zupanca in izvedenca psihiatrične stroke Dragana Terziča. Zupanc, ki je bil tudi na ogledu kraja kaznivega dejanja, je pojasnil, da so bile poškodbe vsem trem žrtvam prizadejane na podoben način in z istim, ostrim koničastim predmetom, najverjetneje nožem, ki so ga našli na kraju tragedije. Pri stricu in dedku so smrtne poškodbe našli tako na vratu kot na prsnem košu, pri babici le na vratu, še nekaj ureznin pa je imela na stegnu. Obtoženi je babici na stegnu povzročil mrežo v kombinaciji prask in ureznin, ki je bila, kot se je izrazil Zupanc, "podobna mreži pri potapljanju ladjic". Pri vseh treh so bile poškodbe tako hude, da jim niti hitra zdravniška pomoč ne bi pomagala. Njihovo umiranje, dokler niso povsem izkrvaveli, je bilo počasno, je razložil izvedenec. Od zadnjega vboda do smrti je po njegovi oceni minilo okoli pet minut. Iz obrambnih poškodb pa je bilo razvidno, da sta se dedek in babica skušala braniti. Na vprašanje obtoženčevega odvetnika Anžeta Mlinariča, ali je poškodbe pri žrtvah primerjal z najdenim nožem, je zdravnik odgovoril, da jih ni.

Pomanjkanje empatije oziroma čustvenega odziva

Izvedenec Dragan Terzič je na podlagi pregleda obtoženega, izpovedi prič in dokumentacije v sodnem spisu ugotovil, da ima neopredeljeno osebnostno motnjo z opredeljenimi značilnostmi shizoidne in narcistične osebnostne motnje. Ob primeru uživanja nedovoljenih substanc lahko ta motnja privede do slabše obvladljivega vedenja tistega, ki ima to motnjo. Vendar v času kaznivega dejanja obtoženi ni zaužil prepovedanih substanc, je povedal izvedenec. Nato je razložil, da je za obe njegovi motnji, še posebej za shizoidno, značilno pomanjkanje empatije oziroma čustvenega odziva glede tega, kaj doživljajo drugi ljudje. Njegovi domači so opazili, da se je že zelo zgodaj distanciral od drugih oseb v okolju, nekako od srednje šole naprej pa je bil bolj sam zase, bil je izoliran, saj ni imel prijateljev in partnerke. "Čustveno so to razmeroma hladne in nedostopne osebe, neodzivne na kritike. Praviloma nimajo partnerskih odnosov in se ukvarjajo s samotarskimi dejavnostmi," je še pojasnil Terzič. Ravno te osebnostne značilnosti je opazil tudi pri obdolženem. Narcistična motnja pa velja za tiste ljudi, pri katerih je v ospredju občutek, da so nekaj posebnega, da bi lahko v življenju veliko dosegli, a so zavistni in preobčutljivi za kritike, lahko pa tudi arogantni, je še pojasnil izvedenec. Obtoženi je sicer imel manjše težave z nadzorom nad svojim ravnanjem, a kljub omenjenima motnjama Terzič ocenjuje, da v času kaznivega dejanja njegova zmožnost presoje ni bila bistveno zmanjšana. Prav tako ni zaznal afektivne simptomatike ali prisotnosti psihoaktivnih substanc, tudi ne vpliva psihotičnih doživljanj ali paranoidnih blodenj, je še povedal. Zato izvedenec ocenjuje, da se je Gaspeti svojega ravnanja absolutno zavedal.

Po zaslišanju izvedenca Terziča je odvetnik Mlinarič dejal, da vztraja pri dokaznem predlogu za postavitev novega izvedenca psihiatrične stroke ali pa vsaj za dopolnitev sedanjega mnenja, da bi lahko glede vpliva klientove osebnostne motnje na njegovo ravnanje podali bolj popolno oceno. Temu pa je oporekala tožilka, ki meni, da je Terzičevo mnenje strokovno utemeljeno. O predlogu odvetnika bo sodišče odločilo naknadno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta