(RECEPT) Pohorski pisker: Poln lonec ta pravih sestavin

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
05.07.2019 01:09

Kdor se je kdaj potikal po Pohorju, zlasti pozimi, in zašel v katero od tamkajšnjih koč na okrepčilo, skoraj ni mogel mimo okusne jušne specialitete iz gob, mesa, krompirja in ješprenja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pri Kovačniku

Tudi na Planici nad Framom, na vzhodnih obronkih Pohorja, kjer že skoraj dve stoletji na domačiji vztraja Kovačnikov rod, si brez tradicionalnega lonca, polnega pravih pohorskih dobrot, ne znajo predstavljati svoje kulinarične ponudbe. Ta jed enostavno sodi med tradicionalne štajerske dobrote, s katerimi se lahko obiskovalcem predstaviš, hkrati pa jim prijetno razdražiš brbončice, pravijo v družini Štern.

Vsaj po ena žitarica in stročnica

Barbara Štern, ki je z možem Danilom gonilna sila kmetije, pozna vse tradicionalne dobrote Štajerske in jim je v kuhinji še kako zvesta. V ospredje poleg pohorskega piskra postavi meso iz tunjke z zaseko in čebulo, govejo juho z jetrnimi zvitki, štajersko kislo juho in mlado govedino iz domače reje. "Pohorski pisker je jed, v kateri lahko poljubno kombiniramo različne doma pridelane sestavine," pravi Šternova. Svetuje, da naj jed vsebuje vsaj eno živilo iz vrste žitaric in eno živilo iz vrste stročnic, predvsem zaradi okusa. "Pisker lahko pripravimo iz več vrst mesa, lahko pa tudi brez njega. To je odločitev tistega, ki pisker pripravlja, in tudi tistih, ki ga bodo jedli. Če je meso v njem, potem je treba računati, da bomo za pripravo jedi potrebovali dobro uro in 45 minut, brez mesa je kuhano hitreje, po 45 minutah," pove Barbara Štern.

Gozdni sadeži ne smejo manjkati

Pohorski pisker tvorijo predvsem sestavine. In katere so dovoljene? Šternova jih našteje kar nekaj: "Med mesom lahko izberemo govedino - Pohorje beef, od divjačine srno ali jelena, od prekajene svinjine rebra in slanino ter jagnjetino. Pri zelenjavi pridejo v poštev rumeno korenje, koleraba, peteršilj, zelje, česen, krompir, por, čebula. Med žitaricami je priporočljivo izbrati proso, ječmen, rž, oves, pšenico, predvsem piro in pri stročnicah stročji in luščen fižol ter bob. Gozdni sadeži, ki so prav tako nepogrešljivi v pohorskem piskru, so jurčki, lisičke in brusnice. Med tekočino, s katero zalivamo druge sestavine, uporabimo navadno vodo in domači jabolčnik. Prav tako še izboljšajo okus kisla smetana in nepogrešljive začimbe, predvsem sol, poper, kumina, lovor in majaron."

Pri Kovačniku na Planici nad Framom dobro vedo, kako v piskru uporabiti naravne plodove, ki jih skrivajo pohorski gozdovi.
Tomo Jeseničnik

Jed postrežemo v lončeni posodi

Ko je jed skuhana, pa ni vseeno, kako in v čem jo postrežemo gostom. Glede na to, da gre za tradicionalno jed, bo pika na i k celostni podobi lončena skleda, pravi Šternova. Bolj je stara, boljše se bo jed v njej izrazila. A če že lahko izbiramo, je najprimernejša po besedah sogovornice zeleno obarvana lončevina, ki simbolizira zelene gozdove Pohorja. "Pomembno je, da si gostje iz nje postrežejo sami. Keramične oziroma porcelanaste krožnike naj nadomestijo lončene skodelice, podobne latvicam, ali plehnati krožniki, ki so bili v preteklosti sestavni del kuhinjskega posodja. Z načinom postrežbe pričaramo pridih preteklosti in domačnosti, če pa gostom za darilce podarimo še leseno žlico, bomo povsem običajno kosilo spremenili v pravcato nepozabno kulinarično doživetje," še sklene Barbara Štern.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta