Kljub negotovim okoliščinam, kako jeseni sploh bo, je letošnji osrednji gledališki festival, Borštnikovo srečanje, pripravljen. 55. po vrsti bo, potekal pa bo med 12. in 25. oktobrom. Uradno ga bodo otvorili 16. oktobra s plesno predstavo Soul Chain (Staatstheater Mainz), ki je v letu 2018 prejela najpomembnejšo nemško gledališko nagrado Faust. Festivalska edicija bo tudi letos postregla z raznovrstnim programom, ki vključuje izbor predstav v tekmovalnem programu, tuje predstave in spremljevalni program pa aktivnosti za razvoj občinstev, strokovni program in refleksijo gledališkega dogajanja, usposabljanja in obsežen študentski program.
Tekmovalni program
1. Katarina Morano, Žiga Divjak: Sedem dni. Režija Žiga Divjak. Mestno gledališče ljubljansko.
2. Avtorski projekt po delih Rudija Šeliga: Izobčenke. Režija Mirjana Medojević. SNG Drama Ljubljana.
3. Dane Zajc: Grmače. Režija Nina Rajić Kranjac. Drama SNG Maribor, koprodukcija Konservatorij za glasbo in balet Maribor.
4. Henrik Ibsen: Strahovi. Režija Igor Vuk Torbica. Prešernovo gledališče Kranj.
5. Susan Sontag: Alice v postelji. Režija Dorian Šilec Petek. SNG Drama Ljubljana.
6. Po motivih Marka Breclja in Marka Mlačnika: Biokozmizem::Izreka. Režija Dragan Živadinov. Zavod Delak.
7. Gledališko potovanje po motivih Modre ptice Mauricea Maeterlincka: Sedem vprašanj o sreči. Režija Tomi Janežič. Lutkovno gledališče Ljubljana in Slovensko mladinsko gledališče.
8. Florian Zeller: Sin. Režija Eduard Miler. Mini teater.
9. Sofi Oksanen: Očiščenje. Režija Jari Juutinen. Slovensko ljudsko gledališče Celje in sadsongskomplex:fi.
10. Avtorski projekt Gejm. Režija Žiga Divjak. Slovensko mladinsko gledališča in Maska Ljubljana.
"Neokusna šala bi torej bila, če bi rekel, da je letošnja sezona minila kot običajne in da slovensko gledališče izkazuje visoko kondicijo in formo ter obeta kontinuiteto umetniške ravni"
Obsežno za študente in še mlajše
Programska zasnova festivala ostaja enaka kot zadnja leta: trajal bo 14 dni, najprej bo ponudil obsežen program za mlade in študente, slednji pa bodo še intenzivneje vključeni v proces. Med tujimi predstavami napovedujejo tudi nekaj najvidnejših uprizoritev evropskega gledališča, v strokovnem delu programa, ki ga pripravljajo z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, Združenjem dramskih umetnikov Slovenije, SLOGI-jem, AGRFT, ljubljansko Filozofsko fakulteto, Zavodom Maska, Zavodom Senzorium, Mariborsko knjižnico in drugimi soorganizatorji, pa se bodo zvrstili mednarodni simpoziji in okrogle mize. Programski temelj predstavlja izbor desetih predstav v tekmovalnem programu po izboru selektorja Roka Bozovičarja, dopolnjujejo pa ga slovenske in tuje uprizoritve v spremljevalnem programu.
Da letošnje gledališke sezone ni mogoče definirati z udarno povedjo, s pavšalno oceno ali povprečnimi meritvami ravni kvalitete uprizoritev, pa je utemeljitev začel selektor Bozovičar. "Le stežka jo je smiselno navezati na pretekla leta in le zamegljeno se vidijo obrisi prihajajočih obetov. Način, na katerega je zaprtje delovanja javnega življenja zarezalo na področje uprizoritvenih umetnosti, je ostro prekinilo živo pulziranje gledaliških organizmov, hkrati pa neoptimistično narekuje snovanje prihodnjih repertoarnih, programskih in produkcijsko-izvedbenih načrtov," je izpostavil.
Spremljevalni program
1. Simona Semenič: to jabolko, zlato. Režija Primož Ekart. Zavod Imaginarni, koprodukcija Cankarjev dom, SNG Drama Ljubljana in Mestno gledališče ljubljansko.
2. Olja Grubić: Golo življenje. Režija Olja Grubić. Via Negativa.
3. Simona Semenič: jerebika, štrudelj, ples pa še kaj. Režija Janez Janša. Maska Ljubljana in Slovensko mladinsko gledališče.
4. Plesni projekt Mateje Bučar: Parkett Ball. Maska Ljubljana.
5. Urška Vohar (Matilda Buns): Matilda in njene žemljice. Svetovanje in odrske intervencije Feminalz/Tatovi podob. Emanat.
6. Beton Ltd.: Mahlzeit. Koncept in izvedba Beton Ltd. Bunker.
7. Tanja Zgonc: Poklon/Tribute. Plesni teater Ljubljana.
8. Po motivih Williama Shakespeara in Bernard-Marieja Koltèsa: H genotipu Hamlet. Režija in mentorstvo Dragan Živadinov. UL AGRFT in Zavod Delak.
9. Klemen Janežič: Postaja samobitno. Flota, koprodukcija Bunker in Zavod 0.1.
10. Video projekt Bojana Jablanovca in Anite Wach: Physis. Via negativa, 2020.
11. Snježana Premuš: Vsak čas je zdaj, prostor. Zavod Federacija in Nomad Dance Academy Slovenija, koprodukcija Bunker, Workshop foundation Budimpešta, Lokomotiva Center za nove iniciative v umetnosti in kulturi.
12. Oliver Sacks: Muzikofilija. Režija Ivana Djilas. Anton Podbevšek Teater.
13. Nicole Mossoux, Patrick Bonté: The Great He-Goat (Veliki kozel). Compagnie Mossoux-Bonté (BE), koprodukcija Charleroi Danse - Centre chorégraphique de la Fédération Wallonie-Bruxelles (BE), La Briqueterie - CDCN du Val-de-Marne (FR), Le Théâtre de Rungis (FR), La Coop (BE), Shelter Prod (BE), s podporo Théâtre de Liège (BE), Théâtre de Châtillon (FR), Taxshelter.be (BE).
14. Avtorski projekt Boruta Šeparovića po motivih istoimenskega romana Ödöna von Horvátha, navdihnjen z delom Franca Bifa Berardija Heroji: Mladež bez boga (Mladina brez boga). Režija Borut Šeparović. Zagrebško gledališče mladih ZKM in Montažstroj (HR).
15. Avtorski projekt Boba Jelčića po drami Antona Pavlovića Čehova: Tri sestre. Režija Bobo Jelčić.
16. Sharon Eyal: Soul Chain (Veriga duš). Koreografija Sharon Eyal. tanzmainz Staatstheater Mainz.
17. Günter Grass: Die Blechtrommel (Pločevinasti boben). Režija Oliver Reese. Berliner Ensemble.
Štirje kriteriji
Z odrov so ga nagovarjali številni glasovi svetovne književnosti in dramatike, kanonizirana besedila slovenskih avtorjev pa tudi mlajša, uveljavljajoča se dramska pisava. Vzpodbudni zanj so tudi redni in vedno bolj ambiciozni angažmaji mladih kolektivov, ki so dokazali, da so zanesljiv gradnik institucionalnih repertoarjev, z lastno vizijo ustvarjalnega procesa, postopkov in umetniške drže. Tudi študijske produkcije UL AGRFT obetajo vznemirljive gledališke ustvarjalce. V selektorskem procesu se je odločal glede na uprizoritveno-izvedbeno raven, strukturno-konceptualno zasnovo, vsebinsko-tematsko prepričljivost in kontekstualni premislek. "Izbor tako sestavljajo uprizoritve, ki z ustvarjalno vizijo napolnjujejo vzpostavljene odrske svetove, predstave, ki s svojo magnetno silo širijo in ostrijo območje senzibilnosti in izkušnje, predstave, ki se s prepričljivim izrazom umeščajo v prostorsko tukajšnjost in časovno zdajšnjost ter kritično slikajo portret sveta in odnosov. Z razvejanimi poetikami, pristopi in kontekstualnimi poudarki mislijo gledališče kot družbeno osmišljeno in tvorno prakso, ki tudi v omeje(val)nih pogojih utripa v potencialu svoje moči in pomena," še opiše Rok Bozovičar.