Dvanajst predstav Tomija Janežiča - od predstave za enega gledalca do predstave na nogometnem stadionu

STA
12.01.2025 17:00

Projekt Dodekalogija 1972-1983 vključuje več kot 100 sodelujočih umetnikov, od tega skoraj 80 igralcev različnih ansamblov

Poslušaj
Tomi Janežič
Robert Balen

Novogoriški Xcenter je bil v petek zvečer prizorišče pogovora z gledališkim režiserjem Tomijem Janežičem, ki v sklopu projekta Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica pripravlja serijo dvanajst gledaliških predstav Dodekalogija 1972-1983. Vse leto bo vsak mesec odigrana druga predstava.

Dodekalogija 1972-1983 je omnibus dvanajst med seboj povezanih gledaliških predstav, ki pa jih je kljub temu mogoče videti samostojno ali kot dele ene same, celoletne predstave. Kot je Tomi Janežič ob robu predstavitve povedal za STA, celoten projekt sicer vključuje več kot 100 sodelujočih umetnikov, od tega skoraj 80 igralcev različnih ansamblov in več deset drugih sodelavcev.

Vseh dvanajst predstav bodo uprizorili v Sloveniji, večino, devet, v Novi Gorici, dve v Ljubljani in eno na Kruščah. Uprizoritve se bodo močno razlikovale; predstava 1972 bo uprizorjena v počitniški prikolici v SNG Nova Gorica, kjer jo bo lahko hkrati spremljal zgolj en gledalec, medtem ko bo predstava 1976 odigrana na novogoriškem stadionu.

Čeprav bo večina predstav v sklopu projekta Dodekalogija 1972-1983 uprizorjena prvič, pa so nekatere predstave v tujini že videli. Janežič je s kritikami zadovoljen. Kot je povedal na dogodku, je bila ena od njih v Romuniji nominirana za najvišje nagrade v več kategorijah, obenem pa je bila imenovana za enega pomembnejših dogodkov minulega leta. Predstava, ki je nedavno svojo pot začela v Novem Sadu, je prav tako požela odlične kritike in že bila imenovana za enega boljših gledaliških dogodkov zadnjih let v državi.

V sklopu pogovora z režiserjem pa so predstavili tudi knjigo Kot bi bil tukaj začasno. Gre za zbirko 25 intervjujev, ki jih je znani gledališki režiser skozi leta opravil tako s slovenskimi kot tujimi mediji, uredil pa jo je Primož Jesenko iz Slovenskega gledališkega inštituta. Kot je Janežič še povedal, naslov ni bil izbran naključno, saj se življenje v gledališču vedno dogaja v neki začasnosti. "Začasna je že narava našega dela, ker potujemo od gledališča do gledališča, začasnost pa je tudi v gledališču samem, saj tisto, kar se dogaja tam, ostane samo v ljudeh, ki to vidijo, v spominu. Sama umetnina ne more ostati, zgodi se v tistem trenutku. Začasnost v naslovu knjige pa izvira tudi iz pogovora, ki je prav tako v tej knjigi, in moji prisotnosti, saj sem večinoma delal v tujini, doma pa sem bil vedno bolj začasno."

Kot je povedala kustosinja v Slovenskem gledališkem inštitutu Ana Perne, se morda sprva zdi nenavadno, da so se odločili, da zbirko intervjujev izdajo za umetnika, ki je šele na polovici svoje ustvarjalne poti. "Ampak vendarle gre tukaj za ustvarjalca, ki je velik del svojega opusa ustvaril na tujem, in veliko njegovih predstav nismo videli v Sloveniji, zato nam manjka ključna informacija, kako se je razvijal njegov opus," je pojasnila. Ob tem je dodala še, da knjiga vsebuje tudi popis diplomskih in drugih del, ki se ukvarjajo z Janežičevim opusom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.