Festivalski del osrednjega poletnega festivala sodobne umetnosti pri nas, Art Stays, so zaključili, bo pa vse do sredine septembra Ptuj gostil kar osem razstav na različnih prizoriščih. Skoraj vsak vikend v poletju se bodo vrstili vodeni ogledi, delavnice in tudi posebni večeri, kjer se boste lahko povezali z umetniki iz ZDA, Azije in Evrope, katerih številna dela gostujejo na Ptuju. Preko 30 umetnikov je letos povabil Art Stays, večina jih je tudi prišla, le trije so svoje delo izvedli na daljavo. Celovit program je vključil vse pomembnejše zgodovinske, umetnostne, kulturne, družbene in politične javne in zasebne ustanove starodavnega Ptuja pa tudi Kidričevega in Majšperka, ki tudi gostita projekte.
Kresničke in hipnotično okolje
Švicarski umetnik Robin Meier je z instalacijo Synchronicity del osrednje razstave. Njegov video posnetek nas pelje v gozdne predele Tajske, kjer je postavil LED-sijalke in jih računalniško sprogramiral. S tem je dosegel, da so tam živeče kresničke svoje utripe sinhronizirale z računalniško nadzorovanimi lučkami. Pred očmi se nam res odpre nekak tihi orkester, ki deluje zelo usklajeno, in to brez dirigenta. Ta svetlobna kompozicija tudi dokazuje, da so se računalniki in insekti sporazumeli brez centralnega nadzora. "Ta kombinacija človeškega in naravnega me je čisto prevzela. Vidimo povezave med človeškim delom in naravo, tehnologijo in naravo in zame je vse eno in isto. Vse je le drug izraz istega," je umetnik povedal na predstavitvi na Ptuju.
Robin Meier je predstavil še Sanjski stroj, instalacijo, s katero je Salon umetnosti v Slovenski ulici spremenil v hipnotično okolje utripajočih luči, glasbe in dima. Slednji skupaj z utripajočimi stroboskopi poskrbi za halucinogen eksperiment, ki pri obiskovalcih sproži vizije, tudi če imajo zaprte oči. V notranjosti salona je še klavir, ki igra svojo melodijo; švicarski umetnik jo je skomponiral s pomočjo računalnika. "Idejo sem dobil, ko sem spoznal znanstvenika, ki preučuje matematični aspekt delovanja človeških možganov in se ukvarja s tem, kako podobe, ki jih vidimo, transformiramo v možganih. Ko gledamo v to bliskajočo luč, se nam pojavijo pisani vzorci; kot nekakšna psihedelična izkušnja, ne da bi vzeli kakšno drogo. Združil sem znanstveni del z umetniškim in ta fenomen se mi zdi izredno zanimiv. V prostoru je tudi veliko megle, kar vse skupaj še potencira. Ko vstopiš, greš na potovanje," obrazloži Meier.
Ropotajoče vetrnice navdušile
Na Ptuju sta zelo odmevala nastop Hansa Beckersa in njegova zvočna instalacija Klopotec. Becker je namreč Ptuj prvič obiskal leta 2015 in takrat dobil nagrado Art Stays na Arte Laguna Prize. Ker so ga pri nas navdušile ropotajoče vetrnice, klopotci, s katerimi že od 16. stoletja odganjajo kače in ptiče iz vinogradov, je enega od njih vzel s seboj na rezidenco v Kråkeslottet na Norveškem, kjer je iz starega lesa, ki ga je našel na tamkajšnji obali, zgradil še več klopotcev in jih spremenil v vznemirljivo zvočno instalacijo. Njegovo delo je tudi sicer osredotočeno predvsem na zvok, instalacije, glasbo, avdiovizualno umetnost in performans, ustvarja pa tudi risbe, jedkanice in glasbene partiture za gledališče in film. Nastopil je na različnih festivalih in v umetniških hišah po vsem svetu, a klopotca nikjer niso poznali. "Le enkrat, v Belgiji, so iz občinstva k meni stopili ljudje, mi rekli, da so Slovenci in da ga poznajo. Vem, da jih imajo še v Indoneziji, a so dosti manjši in iz bambusa," je dejal Beckers.
Klopotce je "preuredil" in izdelal tako rekoč nove inštrumente. Zato so njegovi nastopi kombinacija kompozicije in improvizacije. Klopotci sicer že sami po sebi oddajajo zvok (zato jih je tudi izbral), sam pa s programom in glasbo, ki jo napiše, sproža še dodatne, posebne zvoke, ob brenkalih, tolkalih pa si pomaga z namiznim instrumentom, ki skozi magnetno polje ojača zvoke. "V svojih delih zmeraj uporabljam različne predmete, lesene, kuhinjske, tudi zobne ščetke in tako naprej. Mislim, da je jasno, zakaj sem izbral klopotec. Že sam po sebi je poetičen stroj, ki se obrača po vetru, deluje sam zase. Zdaj sem ga le prilagodil za predstavitev v notranjih prostorih," je dejal po nastopu na Ptuju. Instalacija iz dvanajstih klopotcev je na ogled v Dominikanskem samostanu.