Tradicionalni 5. Forum nove glasbe, ki ga prireja društvo Uho, letos zaznamuje tema Dediščina. Med 23. in 30. novembrom je (bila) vrsta dogodkov v Slovenski filharmoniji in Cankarjevem domu.
"Skoraj logično se zdi, da predstavlja pripravljanje Foruma nove glasbe predvsem ukvarjanje s sodobnostjo, sočasnostjo," pravi duša festivala muzikolog dr. Gregor Pompe. "Včasih smo prepričani, da ponujamo prav tisto sodobnost, ki se bo izkazala za oblikovalko prihodnosti. Toda kot nas uči zgodovina, lahko postane fetišiziranje prihodnosti, tudi ideje napredka, včasih sporno, za kulturo celo usodno. Na vseh naših dosedanjih forumih smo skušali smelo gledati v prihodnost, tokrat pa smo se odločili za bolj premišljeno opazovanje, ki bi ga lahko razumeli tudi kot problematiziranje 'napredka'. Živimo v hitrem svetu informacij, komunikacije, izjemnega tehnološkega razvoja, a zdi se, da nam vsi ti izumi, nove naprave in novi načini kroženja podatkov niso prinesli vedno tudi 'boljšega', 'polnejšega' življenja, temveč od določenih komoditetah tudi sodobno ekološko problematiko, delavski prekariat, strme socialne razlike in grozeče vremenske spremembe. Od tu pa seveda ni več daleč do sodobne politične situacije, ki s številnimi vojnimi žarišči ne prinaša vzpodbudnih pogledov v prihodnost," tako Pompe.
Tudi krstne izvedbe
Oziranje k dediščini ne pomeni, da FNG niso zaznamovala tudi nova dela, torej krstne izvedbe. Letos je bilo mogoče spremljati poleg novega naročenega dela slovenskemu skladatelju Mateju Boninu tudi prve izvedbe del tujih skladateljev, Stefana Pierinija in Michaela Finnissyja, kar kaže na vse močnejšo mednarodno težo Foruma. Za kuratorja Foruma so letos izbrali Fabia Niederja, skladatelja, ki prihaja iz nemške družine, a je mladost preživel v Trstu. Danes veliko časa preživlja v oddaljenih romunskih hribih, raziskovalno in ustvarjalno pa mu je blizu slovaška glasba. Takšna narodnostna razvejanost, vpisana tudi v skladateljevo večjezičnost, mora umetniku vzbujati željo po raziskovanju različnih korenin, izvorov. Zato ne preseneča, da je svoj festival osrediščil okoli vprašanja lokalnega in globalnega.
Muzikološki simpozij
Ob devetdesetletnici velikanov slovenske glasbe, Lojzeta Lebiča in Vinka Globokarja, so v sodelovanju z Oddelkom za muzikologijo Filozofske fakultete, Slovenskim muzikološkim društvom in SAZU pripravili mednarodni muzikološki znanstveni simpozij Modernizem na vzhodu in zahodu: nasprotja, stičišča in vzporedja: V dveh dneh se je s svojimi prispevki predstavilo 24 tujih in domačih referentov.
Na koncertih so ponovno nastopali domači glasbeniki, zbrani v zasedbi Ansambel Foruma nove glasbe, ki ga je na dveh koncertih vodil Forumov stalni gost Michel Pozmanter, poseben dogodek pa bo prvo gostovanje uglednega dirigenta Vimbayia Kazibona na zaključnem koncertu.
Imenovali so ga Vse najboljše, Lojze Lebič in Vinko Globokar!, jutri, 30. novembra, se bodo v Slovenski filharmoniji priklonili velikanoma slovenske glasbe, ki letos praznujeta svojo devetdesetletnico. Na programu bodo ob delih jubilantov tudi dela Fabia Niederja in Olge Neuwirth.