V Avditoriju se bo nocoj s projekcijo filma Jaz sem Frenk v režiji Metoda Pevca začel 22. Festival slovenskega filma (FSF). Film, postavljen v Tržič, gledalca opominja na pomembne vrednote v socializmu, ki jih je kapitalizem zamajal. V tekmovalnem programu bodo prikazali 57 filmov, med katerimi je enajst svežih slovenskih celovečercev.
Med celovečerci v letošnjem tekmovalnem programu je tudi otvoritveni film Jaz sem Frenk, v katerem so socialistične vrednote soočene s kapitalističnimi, protagonista, ki mu vrednote, kot sta enakost in solidarnost, niso tuje, pa igra Janez Škof.
Direktorica festivala Jelka Stergel je ob 22. izdaji dejala, da letošnji FSF predstavlja premik, ki se je zgodil v slovenski filmski ustvarjalnosti, in sega od socialne drame k političnemu trilerju, ki pa je še vedno socialno angažiran. Nekaj filmov v letošnjem programu po njenih besedah prinaša tudi subjektivni pristop v poetičnih dramah, ki jih zaznamujejo različni režijski pristopi in slogi.
Poleg Pevčevega novega filma bodo med slovenskimi igranimi celovečerci v tekmi za vesne prikazali še filme Korporacija v režiji Mateja Nahtigala, Vsi proti vsem Andreja Košaka, Polsestra v režiji Damjana Kozoleta, Človek s senco v režiji Eme Kugler, Oroslan Matjaža Ivanišina in Zgodbe iz kostanjevih gozdov v režiji Gregorja Božiča. V tekmovalnem programu so še štirje dokumentarci: Buča na vroči strehi sveta v režiji Nejca Sajeta in Jeffreyja Younga, Vprašanje identitete režiserke Sabrine Morena, Poj mi pesem Mirana Zupaniča in Hči Camorre Siniše Gačiča. Jelka Stergel je pohvalila uspešnost slovenskih producentov pri manjšinskih slovenskih mednarodnih produkcijah, kar se v tekmovalnem programu festivala odraža z osmimi celovečernimi in dvema kratkima filmoma. Tekmovalni program sestavlja še pet srednjemetražnih, 18 kratkih in 13 študentskih filmov. Festival bo v nedeljo sklenila slovesna podelitev
Pogovore z ustvarjalci filmov iz tekmovalnega programa bo preko spleta v živo prenašala Akademska televizija (AKTV), novost letošnje izdaje pa je, da si bo nedeljsko podelitev nagrad mogoče ogledati v neposrednem prenosu RTV Slovenija.
Badjurova nagrada Andreju Zdraviču
Na nocojšnji prireditvi bodo podelili tudi letošnjo Badjurovo nagrado, nagrado za življenjsko delo na področju filmske umetnosti. Dobil jo bo filmski avtor in komponist zvoka Andrej Zdravič.
"Andrej Zdravič je od leta 1973, ko ga je ob reki Soči in Jadranskem morju navdihnilo, kar je videl kot nenehen in večen ples narave, in je posnel svoj prvi film Ples kamere, ustvaril skoraj 40 avtorskih filmov, ob tem pa tudi več video instalacij, v katerih raziskuje utrip življenja in narave, njenih nenehno prehajajočih energij in, v odnosu do človeka, duhovne razsežnosti teh prvinskih procesov. Njegovi filmi so zvočno-vizualne kompozicije, v katerih sta zvok in slika spojena v neločljivo govorico, med njima ni hierarhije, in skupaj tvorita film, ki na gledalca deluje totalno, preplavi ga, potopi vase. Zdravič sveta okoli sebe ne manipulira, temveč poskuša svojo zelo intimno izkušnjo okolja, v katerem se nahaja in ki ga (neskončno) fascinira, čim bolj natančno prenesti gledalcu. V svojih filmih največ prostora namenja naravnim pojavom, a v kakršnokoli okolje vstopi kot filmski avtor (naj gre za naravo - reko, ocean, vznožje vulkana, oblake - ali urbano okolje - soseske New Yorka, operacijsko dvorano, kokpit reaktivnega letala), tja stopi nežno in tiho, vendar z naostrenimi čuti, s katerimi poišče zorne kote, ki najprecizneje prenašajo doživetje in energije prostorov, ki jih hoče predstaviti," je v utemeljitvi med drugim napisala članica žirije Varja Močnik. Med njegovimi filmskimi stvaritvami je najbrž najširše znana Riverglass - V steklu reke (1997), za katero je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada.