Razstava o TVT Boris Kidrič: Žalostni konec nekoč uspešne zgodbe

Petra Zemljič Petra Zemljič
21.02.2020 13:55

Pokrajinski arhiv Maribor hrani kar 719 škatel gradiva, ki govorijo o zgodovini, razvoju in dejavnosti podjetja, ki je na vrhuncu, to je v osemdesetih prejšnjega stoletja, zaposlovalo več kot 3000 delavcev

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Odprtje razstave TVT Boris Kidrič Maribor - ob progi in za progo, v srcih in spominih ljudi v razstavišču  Archivum
Sašo Bizjak

Pokrajinski arhiv Maribor je danes opoldan v razstavišču Archivum na Glavnem trgu odprl razstavo TVT Boris Kidrič - Ob progi in za progo 1863-2009. Pripravila jo je Nina Gostenčnik, nastala pa je na podlagi arhivskega gradiva in prikazuje zgodovino tovarne od leta 1863 do leta 2009. Razstavljene so fotografije in dokumenti, ki pričajo o razvoju in dejavnosti tovarne, pozornost pa je namenjena tudi družabnemu življenju zaposlenih (kulturnemu, gasilskemu in športnim društvom, krvodajalstvu, počitniškim objektom ter rekreaciji).

Proslava ob desetletnici delavskega samoupravljanja tovarne Boris Kidrič 
Večer Arhiv
Dizelski motorni vlak 
Arhiv Pokrajinskega arhiva
Vajenci leta 1961 
Arhiv Pokrajinskega arhiva

Kolonija je etnološki spomenik

Sto trideset let kasneje, kmalu po osamosvojitvi Slovenije, se je podjetje zlomilo. Na njegovi lokaciji je v devetdesetih letih 20. stoletja nastalo več manjših podjetij. Še danes ima kompleks izrazito industrijski značaj. Zraven industrijskega dela je ostalo v Mariboru še najstarejše delavsko naselje v Sloveniji, Železničarska kolonija, s katero je podjetje začelo reševati stanovanjske probleme zaposlenih. Danes je kolonija edinstven kulturnozgodovinski in etnološki spomenik in je od leta 1987 urbanistični spomenik I. kategorije.

Namestitev kolesa na parni lokomotivi okoli leta 1950 
Arhiv Pokrajinskega arhiva
Trgovina s prehrano v tovarniškem kompleksu 
Arhiv Pokrajinskega arhiva

Sindikalno srečanje za slovo

V drugi svetovni vojni so bile delavnice na Studencih močno bombardirane, vse tirne naprave so bile uničene. Po vojni so Nemci odpeljali vse stroje, delo pa se je v TVT Boris Kidrič začelo na novo, najprej so obnovili tovarno, nato pa pripeljali nove stroje. Leta 1955 je kompleks dobil upravna poslopja pa hale za potniške vozove. Razstava nas pelje do prospektov in tehnoloških procesov popravil lokomotiv, vidimo tudi celotno panoramo tega območja. "Podjetje se je v tem času izredno hitro razvijalo, dobili so modernejše stavbe pa ambulante in tako naprej. Masovno proizvodnjo so začeli leta 1962, ker prej strojev še niso imeli. Dejavnost so postopoma razširili, ob popravilih lokomotiv in vagonov so jo dopolnili s toplotno tehniko, klimami, pečmi za kurjavo. Dela je bilo precej. V osemdesetih letih so bili največji proizvajalec vakuumsko emajliranih bojlerjev v Jugoslaviji. Sledila je združitev s Tamom, nekaj časa so delovali skupaj, nato so šli narazen," o razvoju podjetja govori Nina Gostenčnik.
Več mesecev se je družila z nekdanjimi zaposlenimi, izpostavi Blaža Vuglača, Karolino Leber, Alojza Lovrenčiča, Boruta Janžekoviča in Zmaga Gomzija, ki so ji obujali spomine in ji pomagali s fotografijami ter drugim gradivom. Razstavljeni so tudi Večerovi članki, ki pričajo o stavkah, o tem, zakaj je podjetje šlo v stečaj, o nezadovoljstvu delavcev, menjavi vodstva, republiški pomoči, razdelitvi podjetja na sedem manjših podjetij in tako naprej. Ko je veliki koncern dokončno padel, je sindikat v slovo organiziral še zadnje srečanje delavcev, ki so se v velikem številu zbrali in se družili. To je bil tudi žalostni zaključek te uspešne zgodbe.

Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta