Torkova otvoritvena slovesnost je bila vsekakor bolj zanimiva, kot je najbrž kdorkoli pričakoval. Seveda se od Slavoja Žižka pričakuje, da bo povedal nekaj proti pričakovanjem, vendar s svojimi stališči po navadi ne razburi javnosti tako, kot je zbrano predvsem nemško publiko. Ves govor je namenil obravnavi Izraela in Palestine v aktualni krizi.
"Počakajte z aplavzom," je rekel Slavoj Žižek na začetku, "na koncu mi ne boste ploskali." In mu (nekateri) res niso
Ob nedvoumni obsodbi terorističnega napada Hamasa je s prstom pokazal na enake kršitve človekovih pravic in enako retoriko Izraela. Izpostavil je, da že cel večer posluša o Hamasu, nihče razen slovenske predsednice pa ne omenja Palestincev.
Iz govora Slavoja Žižka
"Brezpogojno, brez vsakega če in ampak obsojam napad Hamasa na Izraelce v bližini meje z Gazo. Izraelu priznavam pravico do tega, da se brani in odstrani grožnjo. Vseeno pa sem opazil nekaj nenavadnega. V trenutku, ko človek omeni, da je treba analizirati kompleksno ozadje situacije, je praviloma obtožen opravičevanja ali podpiranja Hamasovega terorizma. Se zavedamo, kako čudaška je ta prepoved analiziranja, dojemanja kompleksnosti? V kakšno družbo spada takšna prohibicija? In zdaj sledi moja prva provokacija: v družbo, ki je strukturirana kot satovje! Kateri idiot je to izbral za slogan? Čebele so najbolj totalitarna družba, kar si jo lahko zamislite!"
Žižkov govor, ki si ga lahko pogledate tukaj, je bil v okolju, ki verjetno zaradi lastnega preteklega antisemitizma ni pripravljen sprejeti kompleksne slike, pravi preizkus demokracije in svobode govora. Vsekakor pa upajmo, da Izrael ne bo ves čas v fokusu sejma.
Žižek sicer ni prizanesel niti Sloveniji, takoj na začetku je vprašal, kdo si je izmislil tako idiotski slogan, kot je Satovje besed.
Žižkov govor je bil nekajkrat prekinjen, nekateri, med drugim župan Frankfurta Mike Josef, so dvorano zapustili. Že med govorom je na oder stopil direktor Frankfurtskega knjižnega sejma Juergen Boos in otvoritev speljal do konca z besedami: "To je svoboda izražanja. In takšna, kot je, mora ostati, to je zame pomembno. Mislim na to skupnost in rad bi rekel, da smo vsi ena skupnost in da govorim v imenu te skupnosti: Obsojamo nasilje. Ljudje smo in razmišljamo po človeško na izraelski in palestinski strani. Pomembno je, da se strinjamo pri obsodbi nehumanosti in nasilja. Mislim, da ste v tem vsi z menoj. In vesel sem, da lahko to tukaj izražamo na tak način. Vesel sem tudi, da je nekdo prekinil govor. To mora biti mogoče. Vesel sem, da smo poslušali govor do konca, četudi nam morda ni bil všeč. Celo če ga obsojamo, je pomembno, da drug drugega poslušamo."