Abeceda opremljanja doma: Sodobna kuhinja mora biti praktična

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
14.04.2025 05:15

Pri pripravi hrane sicer še vedno uporabljamo enake postopke kot pred desetletji, a sodobno oblikovanje in novejši materiali so nam precej olajšali delo.

Poslušaj
Top Kuhinje

Priprava hrane je večini ljudi eno najpomembnejših opravil v stanovanju, vzame tudi razmeroma veliko časa, obenem pa prinaša obilo zadovoljstva in navsezadnje prispeva k zdravju in dobrim odnosom v družini. Zato ni nič čudnega, da je kuhinja zelo pomemben, marsikdaj osrednji prostor doma, v njej se precej časa zadržuje večina družinskih članov, pogosto hkrati in ob različnih dejavnostih. Neredko je blizu kuhinje tudi prostor za igranje, opravljanje domačih nalog, kartanje, pisarniško delo od doma in še kaj. Zato mora biti opremljena funkcionalno, da se prilagaja vsem potrebam in nam delo čim bolj olajša, obenem pa estetsko, da nas že zjutraj ob prvi kavi navda z zadovoljstvom.

Od odprtih ognjišč, poleg katerih je na steni visela posoda ali dve, so minila dolga stoletja, v katerih se je kuhinja preobrazila skoraj v svetišče kulinarike, pa tudi visoke tehnologije in dizajna. Lahko bi rekli, da pri opremljanju kuhinje nič ni prepuščeno naključju, saj so arhitekti in oblikovalci sčasoma razvili številne smernice, ki jih je dobro upoštevati, da si v kuhinji zagotovimo čim lažje in učinkovitejše delo, čim manj čiščenja in čim več veselja z opravljenim. "Sodobna kuhinja mora biti praktična. Pri njenem načrtovanju je pomembno, da imamo vse na dosegu roke in da med pripravo obrokov naredimo čim manj korakov," razlaga Pero Krojsl iz podjetja Top kuhinje, ki zastopa blagovno znamko DanKüchen. 

Pri načrtovanju kuhinje je pomembno, da imamo vse na dosegu roke in da med pripravo obrokov naredimo čim manj korakov. 
Top Kuhinje

Vgradnja na višini olajša delo

Kaj to pomeni konkretno? Zakaj je v sodobnih kuhinjah pečica večinoma višje, kot je bila nekoč? Po sogovornikovih besedah pečica na višini, vgrajena v visoko omaro, v prvi vrsti pomeni manjšo obremenitev za hrbtenico. "Najbolj praktično je, če je pečica vgrajena tako, da se njen spodnji rob postavi na višino delovnega pulta. Prav tako pečica na višini pomeni enostavnejše čiščenje," pojasnjuje Krojsl. K slednjemu veliko pripomore tudi sodobna tehnologija, ki omogoča samočistilno funkcijo pečice na osnovi pirolize. Prav tako številne moderne funkcije pomagajo pri lažji in bolj kakovostni pripravi jedi.

Najbolj praktično je, če je pečica vgrajena tako, da se njen spodnji rob postavi na višino delovnega pulta.
Profimedia

Preden hrano pripravljamo, sveža živila večinoma shranimo v hladilniku in zamrzovalniku ali vsaj zamrzovalni komori hladilnika, brez njiju si sodobne kuhinje ni mogoče predstavljati. Medtem ko so pred leti samostoječe hladilnike pretežno nadomestili vgradni, ki so zagotavljali predvsem moderen videz kuhinje, so v zadnjem času znova priljubljeni samostoječi aparati v retro videzu. O tem, kateri tip je bolj praktičen za uporabo, so mnenja po besedah Pera Krojsla različna. "Vgradni hladilnik v visoki omari, postavljen zraven omare z vgrajeno pečico, je estetsko lepši, a je njegova prostornina manjša od prostornine samostojnega hladilnika. Izbira je odvisna od želje strank glede na velikost družine, ki uporablja hladilnik," meni sogovornik.

V zadnjem času so znova priljubljeni samostoječi hladilniki v retro videzu, ki imajo navadno večjo prostornino kot vgradni hladilniki.
Shutterstock
Shutterstock

Funkcionalno izkoristimo kuhinjski otok

Odkar kuhinje niso več zaprte med lastne štiri stene, temveč so postale del večjega dnevnega prostora, v katerem so običajno tudi jedilniški del in kavč s televizorjem, eno steno kuhinje nadomešča kuhinjski otok, pri katerem je neredko tudi prostor za manjše obroke ali druženje. Kako razporediti elemente, da bo kuhinjski otok kar najbolj funkcionalno izkoriščen? "Kadar imamo dovolj prostora za velik kuhinjski otok, nanj umestimo kuhinjsko korito z armaturo, pomivalni stroj in kuhalno ploščo. Vendar moramo pri tem upoštevati, da je med koritom in kuhalno ploščo dovolj delovne površine za pripravo hrane," svetuje Pero Krojsl. Opozarja še, da na otoku ne smemo pozabiti na vtičnice za male gospodinjske aparate. Pomembna je tudi osvetlitev s stropa, ki bo zagotavljala zadostno svetlobo nad celotno delovno površino. Med najboljšimi materiali za delovne plošče in stenske obloge v sodobni kuhinji so po njegovem mnenju tehnični in naravni kamni, kakršni so na primer Dekton, Laminam, Silestone, ABK Group. "So izredno praktični za uporabo, ker so odporni proti visokim temperaturam, praskam, politi tekočini. Prav tako so izredno privlačni, ker so narejeni v naravnem videzu kamna," pojasnjuje Krojsl. Cenovno dostopnejše so delovne plošče iz materiala Compact, ki so prav tako estetsko privlačne, pa tudi klasične delovne plošče, katerih nosilni material je iverica, na katero je zalepljen ultrapas. To je kompozitni material, sestavljen iz celuloze in papirja, prepojen z melaminsko smolo, ki se stisne pod visokim pritiskom in temperaturo. "Zelo odporen je proti udarcem in obrabi ter cenovno najbolj dostopen. Dobavljiv je tudi v imitacijah lesnega dekorja, ki da kuhinji toplino," našteva sogovornik.

Med najboljšimi materiali za delovne plošče in stenske obloge v sodobni kuhinji so tehnični in naravni kamni. 
Shutterstock

Pomivalno korito mora biti trpežno

Poleg materialov za delovne površine je pomembno posvetiti pozornost tudi materialu, iz katerega je izdelano pomivalno korito, saj je pri njem - tako kot sicer v vsej kuhinji - poleg estetike pomembna tudi higieničnost.  Najpogosteje se v sodobnih kuhinjah uporabljata granit in nerjavno jeklo oziroma inoks, manj keramika, meni Krojsl. Vsak material ima po njegovem mnenju svoje slabosti in prednosti. "Granitna korita so izjemno odporna proti praskam, udarcem, madežem in vročini. Granit je naravni material, ki da kuhinji pridih elegance in je obenem izjemno vzdržljiv. Korita so na voljo v več barvah, vendar je trenutno najbolj priljubljena črna," razlaga sogovornik. Nerjavna korita iz inoksa so zaradi svoje praktičnosti in enostavnega vzdrževanja priljubljena že dolga leta. So izredno vzdržljiva, in čeprav so lahko občutljiva za praske, jih je obenem enostavno očistiti in obnoviti, pojasnjuje Pero Krojsl.

Granitna pomivalna korita so izjemno odporna proti praskam, udarcem, madežem in vročini, kuhinji pa dajo pridih elegance. 
Shutterstock

In če pri prenovi kuhinje izhajamo iz situacije, ki nam je že poznana, moramo biti pri opremljanju nove kuhinje toliko bolj pozorni na to, kakšen je naš življenjski slog in kakšne potrebe izhajajo iz njega, da izberemo materiale in elemente, ki jih bomo z zadovoljstvom uporabljali dolgo let.

Med koritom in kuhalno ploščo mora biti dovolj delovne površine za pripravo hrane.
Shutterstock
Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.