Intermodalni transport med Koprom in Beogradom. Kakšne prednosti prinaša?

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
02.12.2024 05:00

Prehod v nizkoogljično gospodarstvo je eden od ključnih dejavnikov za zagotavljanje dolgoročne produktivnosti gospodarstva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Intereuropa kot gospodarska družba deluje v mednarodnem okolju, zato je že v preteklosti sledila mednarodnim smernicam za trajnostno poročanje ter v svojih letnih poročilih razkrivala nefinančne vidike poslovanja.
Arhiv Intereurope

Iz slovenskega transportnega podjetja Intereuropa, ki deluje v okviru skupine Pošta Slovenije, so pred dnevi sporočili, da so odprli novo redno železniško linijo, ki povezuje strateško pomembno pristanišče Koper s terminalom Nelt Dobanovci v Beogradu. Povezava je zasnovana intermodalno, to pomeni, da s trajnostnim prevozom podjetjem, ki naročijo transportne storitve pri Intereuropi, prihrani čas in denar.

Intermodalni transport je z vidika trajnosti ena najučinkovitejših in najsodobnejših oblik prevoza blaga. Pri intermodalnem tovornem transportu gre namreč za multimodalni prevoz blaga v isti intermodalni transportni enoti z zaporednimi načini prevoza, pri čemer sprememba načina prevoza ne zahteva pretovarjanja blaga. Ker intermodalni transport v velikem delu vključuje tudi železniški in vodni transport, omogoča znatne prihranke pri okoljskih stroških. Po vzoru EU tudi v Sloveniji, zaradi preobremenjene cestne infrastrukture in zaradi velikih negativnih vplivov cestnega prometa na okolje, v prometno političnih dokumentih intermodalnemu transportu posvečamo posebno pozornost. Zaradi svojih trajnostnih koristi je intermodalni tovorni promet prevzel vodilno vlogo v transportni panogi. Z zmanjšanjem obratovalnih stroškov in skrajševanjem časa znatno vpliva na zmanjšanje emisij CO2, N2O in drugih škodljivih emisij.

Nova povezava znižuje stroške prevoza

Z uvedbo nove železniške povezave tako Intereuropa strankam omogoča nižje stroške prevoza, saj kombinacija železniškega in cestnega transporta znižuje stroške goriva, cestnin in zmanjšuje nevarnost morebitnih zastojev na cestah. Prevoz z vlakom omogoča večjo zmogljivost, hkrati pa zmanjša potrebo po dodatnih manipulacijah z blagom. Zmanjšana uporaba cestnega prometa prispeva k nižjim emisijam CO₂, zato je zelo pomembna izbira za podjetja, ki stremijo k trajnostnemu poslovanju in znižanju svojega ogljičnega odtisa. Tem podjetjem pomeni vlaganje v okolju prijaznejše transportne rešitve korak naprej k bolj trajnostni prihodnosti. Z uporabo železniških povezav se poleg tega zmanjšuje tveganje za zamude, ki so pogoste na cestah zaradi prometnih zastojev ali nepredvidenih razmer. Nova povezava omogoča transport tovora med Koprom in Beogradom v le treh dneh, to pa zagotavlja pravočasne in zanesljive dobave. Intermodalni prevoz omogoča kombinacijo več načinov transporta, to pa pomeni večjo prilagodljivost za stranke. Z novo povezavo lahko podjetja optimizirajo prevoze glede na svoje specifične potrebe in tako zagotovijo optimalno učinkovitost celotne logistične verige.

Intereuropa kot gospodarska družba deluje v mednarodnem okolju, zato je že v preteklosti sledila mednarodnim smernicam za trajnostno poročanje ter v svojih letnih poročilih razkrivala nefinančne vidike poslovanja. Kot globalni logistični servis v svoje storitve vključuje proces načrtovanja in usklajevanja virov in storitev od izvora do porabe, pri čemer si prizadeva za zmanjševanje emisij v okolje, zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov v prometu in poslovnih procesih, omejevanje izgub energije ter dosledno ločevanje odpadkov, upošteva predpisane zakonske normative ter sledi smernicam energetskega zakona in smernicam evropskih okoljskih direktiv.

Ena izmed poglavitnih novosti v logistični panogi je sledenje ciljem zelenega prehoda.
Arhiv Intereurope

Sledenje ciljem zelenega prehoda

Ena izmed poglavitnih novosti v logistični panogi je sledenje ciljem zelenega prehoda. Prehod v nizkoogljično gospodarstvo je eden od ključnih dejavnikov za zagotavljanje dolgoročne produktivnosti gospodarstva, posredno pa se kaže tudi v zahtevah kupcev pri naročanju transportnih storitev. Za takšen procesni pristop in zagotavljanje predpisanih zakonskih normativov na področju trajnostne logistike pa je treba zagotoviti finančna sredstva in druge resurse, da se lahko izvedejo aktivnosti za okoljsko učinkovito logistiko, transport, varno skladiščenje blaga in izvedbo drugih storitev.

Skladno s strategijo razvoja skupina Intereuropa proučuje možnosti okrepitve svojega položaja na trgih jugovzhodne Evrope, kjer je s svojimi odvisnimi družbami že tradicionalno prisotna. Nova povezava Koper–Beograd–Koper pomeni optimalno rešitev za podjetja, ki želijo svojim logističnim procesom dati dodano vrednost, si zagotoviti zanesljivo in učinkovito pot do regionalnih trgov ter to početi po konkurenčnih cenah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta