Lepota je v podrobnostih: 10 nasvetov za sodobno opremljanje stanovanja

Arhitekt svetuje, kako učinkovito in trajnostno izberemo drobno stanovanjsko opremo.

Poslušaj
Shutterstock

Detajli, kakršni so kljuke, svetila, armature in drugi drobni dodatki, se zdijo samoumevni, a lahko precej spremenijo videz doma. Kako jih izbrati, da bodo izražali naš čut za estetiko, obenem pa bodo dolgo lepi in uporabni?

1. Ali je bolje izbrati modularna stikala ali za vsakega porabnika elektrike svoje?

Stikala so eden izmed glavnih pripomočkov, s katerimi komuniciramo skozi hišo. Izbira stikal je odvisna od uporabnikove želje po funkcionalnosti, estetike in praktičnosti.

Modularna stikala omogočajo združevanje več funkcij (razsvetljavo, senčila, pametni nadzor) v eno enoto, kar prihrani prostor in z estetskega vidika učinkuje bolj urejeno. So odlična izbira za sodobne interjerje in večjo prilagodljivost. Posamezna stikala za vsako napravo pa omogočajo natančen nadzor vsake funkcije posebej, vendar lahko zavzamejo več prostora in vizualno obremenijo steno.

2. Kam umestiti električne vtičnice, da so čim bolj funkcionalne in ne motijo videza prostora?

Električne vtičnice so ključne za delovanje naprav in morajo biti pravilno nameščene za varno in udobno uporabo. Poleg tipičnih postavitev pri vratih, delovni mizi, nočni omarici ... pozabljamo na elegantnejše rešitve. Vtičnice lahko vkomponirate v pohištvo, da ne motijo videza. Na primer v nočno omarico za napajanje svetilke in polnjenje telefona. Pod stenskim ogledalom v kopalnici so vtičnice zmeraj dostopne, a skrite pred pogledi. Enako lahko storite v kuhinji, tam vtičnice montirate v dno stenskih elementov. Ponovno skrite, a dostopne. Vtičnice na otoku lahko skrijete z dvižnim ali preklopnim elementom ali pa preprosto v predal ali na fronto. Pri delovnih mizah predlagam vtičnico za predalnikom, v katerega lahko skrijete vse podaljške in adapterje. Če predalnika nimate, predlagam vtičnico na višini 65 cm. Tako lažje skrijete vso elektroniko na dno mize.

Stikala in vtičnice lahko vkomponirate v pohištvo, da jih nekoliko skrijete pred pogledi in še povečate funkcionalnost.
Matija Klemenc

3. Kako najbolje osvetlimo delovno površino v kuhinji?

Svetla delovna površina je osnova za normalno uporabo. To najlaže dosežete z vgrajeno LED-osvetlitvijo na stenskem elementu. Za svetlobo na delovni površini otoka predlagam viseča svetila ali usmerjene reflektorje s stropa. Tudi pri tem pazite, da so luči stilsko usklajene z drugimi svetili. Odsvetujem steklene "bučke" nad otokom, ker so magnet za maščobo in prah. Toplo priporočam možnost zatemnitve vseh svetil, da si lahko tudi ob nočnih urah pri minimalni svetlobi pripravite sendvič.

Absolutno pa moram poudariti temperaturo oziroma barvo svetlobe, ta naj bo pri vseh lučeh enaka. Predlagam toplo belo, cca 3000 K, s kakovostjo svetlobe nad CRI 90 (to število označuje natančnost svetlobnega vira v primerjavi z naravno sončno svetlobo, ki ima CRI 100).

4. Kateri je najbolj brezčasen dizajn kljuk na vratih?

Brezčasen dizajn kljuk na vratih je preplet kakovostnih materialov, funkcionalnosti in preprostih linij. Najpogosteje uporabljamo minimalistične dizajne: ravne ali rahlo zaobljene oblike brez nepotrebnih detajlov, ki se harmonično ujemajo z modernimi in tudi s klasičnimi vrati. Retro ali klasične kljuke hitro dodajo eleganten starinski videz, kakršnega ponujajo porcelanske različice ali matirana medenina, ki se odlično prilegajo tradicionalnim notranjim prostorom. Če želite, so lahko kljuke glavni element, ki poveže vse detajle v celoto s pomočjo materialov ali barve. Nerjaveče jeklo, medenina, aluminij ali črna mat obdelava so materiali, ki ostanejo elegantni skozi leta.

Sodobne kljuke so postale dizajnerski kosi opreme. Nerjaveče jeklo, medenina, aluminij ali črna mat obdelava so materiali, ki ostanejo elegantni skozi leta.
Djd/www.türenheld.de

5. Je bolje izbrati pohištvo z odpiranjem na pritisk ali z ročaji?

Tukaj se vprašamo, ali funkcionalnost sledi dizajnu ali obratno. Pohištvo z odpiranjem na pritisk je bolj minimalistično, brez vidnih ročajev, kar ustvarja čiste linije in sodoben videz. To je odlična izbira za prostore, kjer želite ohraniti preprosto, elegantno estetiko.

Pohištvo z ročaji ponuja tradicionalen in pogosto bolj trpežen način odpiranja. Ročaji omogočajo boljši oprijem, kar je priročno, če imate veliko omar ali predalov, ki jih pogosto odpirate.

Poglobljeni ali skriti ročaji so taka siva cona med obema različicama, za katero se pogosto odločamo pri oblikovanju interjerjev. Lahko so v beli ali črni barvi ali pa celo iz enakega materiala ali enake barve, kot je fronta.

Če želite doseči bolj čist in sodoben videz, je odpiranje na pritisk lahko boljša izbira. Po drugi strani pa so, če cenite trpežnost in priročnost, ročaji še vedno odlična možnost.

6. Po čem se ravnamo pri izbiri sedežne garniture za dnevno sobo?

Matjaž Rožec
Anja Cej

Pri izbiri sedežne garniture je pomembno upoštevati naslednje omejitve in vprašanja: kako velik prostor imamo? Čemu bo kavč služil? Zabavanju družbe? Ležanju pred televizorjem? Kakšen material želimo oziroma dejansko potrebujemo?

Na voljo so eno-, dvo-, trosedi, kotne L- ali U-zofe, pa tudi razne nevsakdanje dizajnerske oblike, ki postanejo fokus prostora. Izberite garnituro, ki je primerna za velikost vaše dnevne sobe. Prevelika garnitura lahko prostor preobremeni, medtem ko bo premajhna v večjem prostoru videti nepomembna.

Pomislite na dodatne funkcije, kot so raztegljive garniture za prenočevanje gostov, nasloni za noge ali nastavljiva naslonjala. Modularne garniture so odlična izbira, če iščete večjo prilagodljivost.

Sedežna garnitura naj predvsem izpolnjuje glavni namen: naj bo udobna. Preizkusite oblazinjenje, trdoto sedežev in naslonjal.

Pri izbiri materialov imejte v mislih trajne materiale, enostavne za čiščenje, ki naj se ujemajo z vašim življenjskim slogom. Usnje je elegantno in trpežno, medtem ko so tkanine pogosto mehkejše in udobnejše. Veliko modularnih sedišč ima snemljive prevleke, kar je idealno za dolgotrajnost, čistočo in prilagodljivost.

Kvalitetna garnitura je dolgoročna naložba, vendar je ključnega pomena, da izberete tisto, ki se popolnoma prilega vašim potrebam in željam.

Sedežna garnitura naj predvsem izpolnjuje glavni namen: naj bo udobna. Preizkusite oblazinjenje, trdoto sedežev in naslonjal.
Žakelj

7. Ali potrebujemo klubsko mizico in kakšna naj bo?

Klubska mizica je lahko zelo praktičen kos pohištva, vendar ni nujno potrebna vsakomur. Če imamo dovolj prostora v dnevni sobi in potrebujemo površino za odlaganje pijače, knjig ali dekorativnih predmetov, bo miza dodala funkcionalnost in estetiko. Kadar pa imamo prostor omejen, živimo bolj minimalistično ali pa nam je preprosto všeč dodaten prostor pred kavčem, pa predlagam tako imenovani "side table" ali "end table", torej mizici ob strani. Prostorsko sta bolj učinkoviti, ker sta ožji in višji ter se pomakneta ob sedišče.

Velikost mizice je zelo pomembna. Prevelika lahko dominira prostoru. Za večje dnevne sobe predlagam mizice v velikosti 80-100 cm ali še nekoliko večje. V manjših dnevnih sobah navadno uporabimo mizice v velikosti 40-80 cm. Višino mizice bi predlagal v približni višini sedišča, razen če imate drugačne potrebe. Pri obliki in dizajnu pa ni pravega odgovora. Smiselno je, da je usklajena s slogom preostalega pohištva, pa naj bo ta sodoben, vintage, minimalističen, industrijski, rustikalen …

Okrogle ali ozke mizice so primerne za manjše prostore, kvadratne in pravokotne pa pogosto bolje učinkujejo v večjih prostorih. Lesene mizice so klasične in tople, steklene so bolj sodobne in lahkotne, kovinske pa ponujajo industrijski videz. Če je vaša klubska mizica odlagalno središče, pa predlagam kakšno s predali in poličkami.

8. Kako izbrati kopalniško armaturo, da bo dolgo lepa in uporabna?

Kopalniške armature so nakit kopalnice, zato je potrebno izbrati kakovostne. Tako da začnite pri zanesljivih blagovnih znamkah, vendar pazite, da ne izberete najnižjega razreda. Najboljše so armature iz medenine ali nerjavečega jekla.

Armature najprej ločimo na podometne in nadometne. Že imena malo namigujejo, kaj in kako … Nadometne armature so klasika, montirajo se v umivalnik ali kopalniški blok. Podometne armature so navadno montirane na oziroma v steno s pomočjo specifične kartuše, ki pride v kompletu. Prednost tega je, da armature niso v stiku z vodo in je čiščenja bistveno manj. Če želite, lahko s podometnimi armaturami višjih cenovnih razredov prilagodite vsak del posebej. Želite dež, slap, fleksibilko z ročko, stransko šobo, vse naenkrat? Med njimi preklapljate samo z enim ventilom, z drugim regulirate temperaturo, s tretjim pa pretok vode. Preprosto in minimalistično, a rahlo dražje. Slabost take vgradnje je, da je ob morebitni okvari stenske kartuše potrebno odstraniti keramiko ali drugo končno oblogo, kartušo odstraniti, zamenjati z novo ter ponovno položiti keramiko in montirati armaturo. Držimo pesti, da se to ne zgodi.

Pri dizajnu se zgodba ponovno zaplete. Preveč možnosti, preveč minljivih trendov ... Predlagam eno od klasik, ki bo všeč vam, le najti jo morate. Sprehodite se po salonih in ponovno čez kak mesec ali dva. Se bo sama pokazala.

Izogibajte se barvanim armaturam, saj se sčasoma začnejo luščiti. Predlagam brušeno kovino v srebrni ali temno sivi barvi, saj vam ne bodo nikoli "grde". Kdor je malo bolj navihan, pa lahko izbere kakšno zlato, bakreno ali bronasto končno obdelavo.

Kopalniške armature so nakit kopalnice, zato je potrebno izbrati kakovostne, tudi če niso najcenejše.
Hansa

9. V čem je razlika med stoječo in visečo straniščno školjko?

Stoječa straniščna školjka je nameščena na tleh, pri čemer je kotliček običajno viden. Je enostavna za montažo, cenovno ugodnejša, vendar navadno povzroča težave pri čiščenju tal okoli podstavka. Navadno je uporabljena pri prenovah starejših objektov zaradi odtoka skozi tla.

Viseča straniščna školjka je pritrjena na steno, s skritim kotličkom, kar daje sodoben videz in omogoča enostavno čiščenje tal pod školjko. Montaža je zahtevnejša in dražja zaradi potrebe po nosilnem skritem kotličku v steni.

10. Je bolje namestiti na okna zunanja ali notranja senčila?

Zunanja senčila delujejo kot prva obrambna linija pred sončno pripeko, saj preprečijo, da bi sončna svetloba sploh dosegla steklo in segrela notranjost. Lahko so uporabljena tudi kot arhitekturni element fasade, ampak po večini je njihova glavna funkcija varovanje notranjosti pred zunanjimi vplivi, kot so hrup, dež, sneg, sončno sevanje.

Notranja senčila imajo tudi nekaj funkcionalnih prednosti. Poleg zastiranja svetlobe in nezaželenih pogledov nam lahko pomagajo pri dopolnitvi dizajna interjerja, saj s svojo mehkobo dodajo v prostor domačnost in toplino, po vrhu pa še pomagajo pri dušenju zvoka in odmevov.

Zunanja senčila delujejo kot prva obrambna linija pred sončno pripeko, saj preprečijo, da bi sončna svetloba sploh dosegla steklo in segrela notranjost.
Arcont
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.