Leto 2020 je po feng šuju leto kovine - ta element naj bi prinašal v dom eleganco, uspeh, obilje. Sicer pa kovina velja za nepogrešljiv, trpežen, estetski in dolgo obstojen material v opremljanju. Oblikovalka interierja Petra Zupančič iz biroja Duxa interier naniza, kaj vse si lahko omislimo v notranji opremi iz tega materiala: kljuke, lestence, okvirje slik, kovinske pipe, pomivalna korita, podnožja za mize, stole, omare, knjižne regale, luči, vaze ... Prav tako so lahko iz kovine večji elementi, na primer predelna kovinska stena, ograja ob stopnicah, ali praktični ter dekorativni elementi, kot so ura, kotiček za drva pri kaminu, obešalniki, klubske mizice. "Kovina je velikokrat tudi skrita, ker predstavlja konstrukcijski element. Konzolne stopnice, skrita konstrukcija v mizi, stolu, ozadju postelje," še našteje sogovornica in izpostavi, da je kovinska stopniščna ograja nekaj, kar je pogosto prisotno v domovih. Če ne v celoti, pa vsaj kot stebrišče, osnova, na katero je potem vpet oziroma pritrjen les ali kateri drugi material.
Čar trajnosti
Material, ki velja za večnega, je korten. Kot pravi Marko Popit iz Vrtnih kurišč Popit, je v tem njegov čar. Iz tega materiala so lahko korita za rože ali drevesa, ograje, robniki, dekorativni elementi, vaze, klopi, stojala za drva … Korten pod vremenskimi vplivi oksidira in pridobi značilno rjavkasto barvo. Prednost tega je zaščita pred nadaljnjo korozijo pločevine, kar pomeni, da je izdelek trajnosten in ga tudi ni treba vzdrževati. “Ker je zdaj zelo moderen industrijski stil, je možnosti za uporabo kovine zelo veliko. Odlično izpade tudi v kombinaciji z drugimi materiali, na primer z lesom, steklom, betonom, kamnom,” doda Popit.
Kovina potrebuje tudi nasprotje
Marsikateri stanovalec se odloči za predelne stene iz kovine, ki jo odlikuje to, da lahko prenese velike dimenzije, hkrati pa zavzame izjemno malo prostora. Kadar bi radi prostor odprli tako, da odstranite določeno nosilno steno in jo nato nadomestite z drugim podpornim elementom, kovina prevzame vlogo nosilca ali preklade. V takem primeru lahko kovinski okvir ali samo steber nadomesti steno. Kaj pa, če z večjimi kosi pohištva ali predelnimi stenami iz kovine opremimo dom - kakšen učinek ima v tem primeru kovina na preostalo opremo in kako vpliva na počutje stanovalcev? Oblikovalka interierja odvrne, da kovina, ki je hladen material, potrebuje svoje nasprotje v toploti. Zelo preprosto jo lahko uravnotežimo s toplimi materiali, kot sta les in tkanina. Močno vlogo pri tem ima tudi barva. Predvsem topli odtenki lahko izjemno pripomorejo k temu, da se kljub večji količini kovine ustvari učinek topline.
Mešanje stilov
Zupančičevo smo povprašali, ali se kovina bolj poda v novogradnjo ali v objekt starejše gradnje. "Pravilo je, da dandanes ni več pravil. Današnji trendi mešajo skupaj stile, ki jih v preteklosti nikoli ne bi. In to je tisto, kar je najbolj zanimivo. Predstavljajte si staromeščansko stanovanje s svojevrstnim pridihom in potem znotraj eno steno, ki je v celoti oblečena v kovinske plošče industrijskega stila. Ali pa moderno minimalistično opremljeno stanovanje, polno kovinskih elementov, v katerih nenadoma srečamo baročno ogledalo ali pa renesančni fotelj," poznavalsko odvrne sogovornica in opozori, da se kljub vsemu lahko zgodi, da je kovine v prostoru preveč. To lahko občutite tam, kjer ni zaves, preprog, oblazinjenega pohištva. Takrat se kovina bolj vidi in občuti. Lahko je bolj opazna tudi, če je veliko kroma, ki zaradi sijaja še posebno izstopa.
Posebej zaželen material
Ste pomislili, da bi se namesto zunanjih lesenih stopnic, ki vodijo na teraso in jih je treba vsake toliko časa premazati, odločili za stopniščne rešetke? Uporabimo jih lahko za glavne stopnice v hišo, stopnišča na balkone in medetažna stopnišča. Tovrstno stopnišče pa odlikujejo hitrejše odtekanje vode, hitrejša prepustnost snega in preprosto čiščenje. Na voljo so tudi pohodne rešetke za podeste, žaluzijske, povozne, prezračevalne, fasadne, ograjne, drevesne, dekorativne rešetke ... razlaga Maja Benko iz podjetja BENKOtehna. Če iščete posebej moderen in trpežen material, je jeklo korten po mnenju sogovornice odlična izbira. Korten je jeklena zlitina z dodatkom bakra, kroma in niklja, dobavljiv pa je v ploščah in ceveh. Za običajno jeklo je značilno, da zaradi vremenskih vplivov preprosto porjavi in se postopoma razkroji, medtem ko vremensko odporno jeklo korten sčasoma ustvari neprepusten zaščitni sloj patine. Ta posebni sloj nastane po dveh ali treh letih zaradi izpostavljenosti izmenjujočim se vlažnim in suhim vremenskim razmeram ter posebej dobro ščiti pred korozijo. Po letu in pol do treh letih se tvorjenje prevleke iz sulfatov in fosfatov zaključi. Umetno menjavanje mokrih in suhih obdobij lahko postopek rjavenja pospeši. Zaradi edinstvenega videza in naravnega oksidnega zaključnega sloja je zelo zaželen pri mnogih arhitekturnih projektih, poudarja Maja Benko.
Tudi zunaj hiše
Kovino lahko srečamo tudi v okolici hiše. Je namreč zelo prikladna kot konstrukcijski element. Precej pogosto se uporablja za nadstrešek za avto, teraso ... Prav tako je hvaležen material pri izdelavi najrazličnejših elementov, kot so zunanji kamin, del letne kuhinje, klubske mizice. Moramo pa zunaj biti pazljivi, katero kovino izberemo. Niso namreč vse kovine primerne za eksterier, zaključi notranja oblikovalka.