Čeprav nas še grejejo poletni žarki, so vestni gospodarji z mislimi že pri bližajoči zimi. In kot taki pod lupo vzamejo ravno streho, če ta krasi njihov objekt. Primož Mubi iz podjetja Sika svetuje, da se ravna streha letno pregleda in očisti. Pregled pa naj se opravi proti koncu jeseni, vsekakor preden zapade prvi sneg.
Smo vestni gospodarji?
Primož Mubi iz Sike ugotavlja, da v glavnem streh ne pregledujemo. Tega se nemalokrat lotimo, ko že nastaja škoda. Pri tem pa dodaja, da sodelujejo s kar nekaj podjetji, ki so bolj gospodarna. Pri njih pregledujejo strehe, seznanjajo z njihovim stanjem, opominjajo k popravilu in predlagajo rešitve.
Proč z listjem in ostalo nesnago
Primož Bernard iz podjetja Knauf Insulation oriše, kaj lahko sami storimo pri pregledu ravne strehe. V prvi vrsti pravi, naj jo vizualno pregledamo. Nato s strehe očistimo listje in ostalo nevezano nesnago. Poleg tega očistimo odtoke in pregledamo, če je na vodotesni foliji kakšna mehanska poškodba. Če jo opazimo in če je manjša, jo lahko s pomočjo strokovnjaka po njegovih besedah brez težav saniramo, saj je krpanje vodotesne folije relativno enostaven postopek.
Izolacija strešne konstrukcije
Primož Bernard iz podjetja Knauf Insulation poudarja, da je v veljavi nova požarna zakonodaja. Tehnična smernica TSG-1-001-2019 na področju ravnih streh predpisuje strožje zahteve pri izbiri izolacijskih materialov. Na trapeznih pločevinastih konstrukcijah so brez omejitev predpisani zgolj negorljivi izolacijski materiali. Za ostale kombinacije pa je vedno treba upoštevati nevarnosti in ukrepe, ki jih pomenijo določene sestave. Vsekakor je za vse strešne konstrukcije – tudi za ravne strehe - z vidika gradbeno fizikalnih lastnosti, zvoka in požarne varnosti optimalna uporaba mineralnih izolacijskih materialov iz kamene ali steklene volne.
Ko je material dotrajan
Da je tako kot vsaka streha oz. material lahko tudi strešna folija dotrajana do te mere, da jo je treba v celoti zamenjati ali preplastiti, še opozori Bernard in dodaja, da je to kompleksnejši in dražji postopek, ki običajno privede še do zamenjave ali vsaj nadgradnje toplotne izolacije in parne zapore. Vsa ta popravila so v domeni strokovnjaka. "Veliko zatesnjenih ravnih streh je namreč narejenih z neustreznimi ali slabo vgrajenimi parnimi zaporami. Sestave so zato lahko vlažne in se praktično nikoli ne posušijo. Zato je nujno kvalitetno izvajati ustrezne parne zapore in zapirati suhe sestave, ne glede na tip izolacijskega materiala. Ob tem pa po možnosti uporabiti kvalitetne strešne folije, vgrajene na strokovni način," še pove Primož Bernard.
Radikalni ukrep
Preden se strokovnjak loti reševanja napak ali poškodb, mora vedeti, ali je sestava ravne strehe v osnovi pravilna in suha. Če je, lahko kakršnekoli napake uspešno rešimo na mestu napake. Sogovornik Bernard ob tem dodaja, da je treba ukrepati radikalno in zamenjati kompletne sestave problematičnih delov, če imamo streho napačno izvedeno ali če je zaradi poškodbe polna vode. V nasprotnem ravna streha nikoli ne bo v polni meri služila svojemu namenu in se bodo težave ponavljale.