Trendi opremljanja prostorov se spreminjajo in pri tem kopalnica ni izjema. Vsake toliko časa se bodisi naveličamo keramike in kopalniškega pohištva in ju zamenjamo z novimi, modernimi kosi - bodisi se za ta korak odločimo zaradi dotrajanosti kopalniške opreme.
Priljubljen skledasti umivalnik
Danijel Fartek iz podjetja MCK razloži, da postajajo vse bolj priljubljeni tako imenovani nasadni, “skledasti” umivalniki na kopalniških omaricah. Omislimo si jih lahko v najrazličnejših oblikah - od kvadratnih, okroglih, trikotnih ... Predvsem starejša populacija pa se raje odloči za vgradne umivalnike oz. takšne, ki so povezani s pultom in nimajo robov.
Stoječi ven, viseči noter
Pri kopalniškem pohištvu trenutno skoraj več ne opazimo elementov, ki bi bili stoječi, še pove Fartek. Po njegovih besedah je na izbiro kar 95 odstotkov kopalniške opreme z visečimi elementi. Taka oprema pa omogoča lažje čiščenja tal. A brez skrbi, vedno je mogoče dodati nogice. In kam bo šel trend kopalniškega pohištva? Po njegovih besedah v modularnost. Stranka bo izbrala širino umivalnika do 200 centimetrov, želeno barvo, pod njim še dodatne omarice, ki pa so pravzaprav klop.
Večje ploščice, manj fug, manj fugirne mase
V kopalnici kot talna in stenska obloga še vedno prevladuje keramika. Sogovorniki iz Trgovine Keramin razlagajo, do so v trendu večji formati keramičnih ploščic, ki prostor vizualno povečajo. Manj fug pa pomeni tudi manjšo porabo fugirne mase. Brez zadržkov lahko velike ploščice kombiniramo z manjšimi in na ta način manjši format pride bolj do izraza in izpade kot dekoracija.
Urban videz kopalnice
Danes je v trendu keramika z videzom betona, s katerim lahko poudarimo določen element, na primer steno ali pa kar celotni prostor. Tovrstna keramika ambientu prida urban, modern videz in hkrati svežino. Sogovorniki iz omenjene trgovine izpostavijo, da je priljubljen še obrabljeni videz ploščic. Tega najpogosteje zasledimo pri imitaciji lesa. Prav tako je v trendu keramika z videzom žganega lesa, kamna ali opeke. Velikokrat ploščice z videzom opeke uporabimo za dekoracijo kar namesto naravnega kamna, saj je njihovo vzdrževanje veliko lažje.
Radiator kot umetniško delo
V kopalnici je tudi radiator pomemben del opreme. V podjetju Varis se zavzemajo, da je ta kot umetnina. Po besedah Sabine Sobočan iz omenjenega podjetja so v modi različne barve radiatorja. Klasično belo oziroma krem barvo so zamenjali drznejši odtenki. Tako lahko izbiramo med neklasičnimi živimi barvami, npr. rdeči, rjavi, modri … Tudi oblike niso več tradicionalne. Kopalniški radiatorji so razgibani, umetniški in obenem funkcionalni. Lahko so tanki, debelejši, nežnih linij ali zelo izstopajoči. Na primer model Memory, ki spominja na pametne telefone. Lahko izberemo tudi najtanjši radiator, imenovan Flat. Gre za estetsko oblikovan in funkcionalen radiator, ki v različnih barvnih kombinacijah postane prav tako pravo umetniško delo. Radiator pa lahko postavimo vertikalno ali horizontalno.
Bosim nogam ustrezajo topla tla
Nemalokrat se pri prenovi kopalnice odločimo za vgradnjo sistema talnega ogrevanja, v kolikor si ga še nismo omislili. Arnold Mažgon iz podjetja Geberit razlaga, da ogrevanje v prostoru ustvarja pravo temperaturno udobje. Ker smo v kopalnici mnogokrat bosi, je zato za ta prostor verjetno najprimernejši način ogrevanja. Po njegovih besedah v zadnjem času se na tem področju izpopolnjujejo predvsem regulacijske enote in nadzorni sistemi, ki s svojo programsko opremo omogočajo tudi daljinsko regulacijo ter nadzor prek pametnih telefonov.
Napoveduje vreme
Za reguliranje talnega ogrevanje poskrbijo sobne enote. Mažgon izpostavi, da je Geberitova enota RCD1 osnovni model, ki omogoča samo nastavljanje želenih temperatur. RCD2 je premium model, ki omogoča tudi izbiro uporabniških funkcij, kot so Počitnice, Party, Eco ter Vklop/Izklop. Vse sobne enote merijo poleg temperature še vlago zraka v prostoru, osvetlitev prostora in zračni tlak ter s pomočjo slednjega napovedujejo vreme. Prav tako imajo vse sobne enote pregleden zaslon z možnostjo nastavljanja osvetlitve, kar je uporabno predvsem v prostorih brez ali z minimalno osvetlitvijo.