Spomladanska priprava trate je ključnega pomena za njen zdrav razvoj in gostoto skozi toplejše mesece. V intervjuju smo strokovnjaka povprašali, katere so najboljše prakse za nego trate v pomladnem času, da bo vaša zelenica gosta in lepa skozi celo sezono.
Kaj je po vašem mnenju lepa trata? Gosta trava brez drugih vrst, na primer detelje ali regrata, ali kaj drugega?
"Najlepša je gosta zelenica, sestavljena iz različnih sort trav, ki se lepo dopolnjujejo. Morajo imeti močno, nizko rast. Takšna zelenica potrebuje redno nego vrtnarja, ki jo pravilno gnoji, zrači, kosi … Okoli domače hiše pa bo hitro kakšen regrat, ki ga lahko pojemo, pa še kakšen šop cvetlic. Takšna je namreč moja. Namensko imam posejanih nekaj zaplat cvetlic, za opazovanje in privabljanje žuželk."

Kdaj je najboljši čas za nego in urejanje trate?
"Pravi čas je aprila. Takrat se ozračje in tudi zemlja ogrejeta nad 10 °C, to pa je pravi čas za delo s trato: prvo košnjo, prvo gnojenje in preostalo. Naslednji mesec za urejanje trate pa je september. Ta meseca sta pravi čas za setev in urejanje prve trate."
Kako pravilno očistimo trato po zimi?
"Po končani zimi odstranimo polst – suho travo z zelenice. Na trati pogosto opazimo številne iztrebke deževnikov, tudi te odstranimo. Prav tako s pravim sredstvom uničimo mah in ga pograbimo stran. Nato opravimo prvo košnjo, ki naj ne bo nižja od 4 cm."
Kaj je zračenje trate in zakaj je pomembno za zdravje trave?
"Za zračenje trate uporabljamo stroj prezračevalnik. Ta ima posebne nože, ki naredijo luknje v travno rušo, zemljo. Nato te luknje napolnimo s kremenovim peskom. Zračenje je pomembno za rast in razvoj koreninskega sistema, preprečuje tudi zadrževanje vode, saj to hitro vodi v okužbe z boleznimi, kot so fuzarioze, poimenovane tudi snežna plesen. Zračenje opravimo najhitreje po drugi košnji, ne prej. Če začnemo delo na trati z zračenjem, jo bolj poškodujemo, saj je oslabljena zaradi zime."
Kdaj in kako je najbolje kositi travo po zimi?
"Zadnja leta so zime mile, zato lahko trava raste od pozne jeseni do pomladi. Ko se vreme segreje in je suho, opravimo prvo košnjo. Kot že rečeno, ta ne sme biti prenizka, na vsaj 4 cm."
Kako prepoznamo in obvladujemo plevel, ki se pojavi na trati spomladi?
"Plevel se pojavi, ko ima prostor med travo, zato je potrebno vzdrževati gosto travno preprogo. Večletne širokolistne plevele odstranimo kar ročno, s čim več koreninskega sistema. A v trati bomo našli tudi nekatere neželene sorte trav, te prav tako odstranimo ročno. Proti širokolistnim plevelom obstajajo selektivni herbicidi, ki ne poškodujejo trave, starejše od vsaj dveh let. Proti drugim travam pa ne obstajajo. Lahko le s totalnim herbicidom uničimo celotne dele trate in jo potem na novo posejemo. A čez kakšen mesec, ker drugače bo herbicid poškodoval seme nove trave. Vsi herbicidi so fitofarmacevtska sredstva, to moramo upoštevati."
Kako potem posejemo novo travo oziroma obnovimo poškodovane predele trate?
"Novo travo posejemo aprila ali septembra, ko je zmerno toplo in dovolj padavin. Pred setvijo temeljito zrahljamo zemljo in seme z valjarjem vtisnemo vanjo. Za začetek ga je smotrno prekriti s kopreno, da ga ptiči ne pojedo. Načeloma pa ne bodo pojedli oplaščenega semena, to je seme, ki je oplaščeno z gnojili, pogosto zelene barve. Takoj ko seme vzkali, odstranimo kopreno. Takrat priporočam poškropiti zelenico s kombinacijo simbiotskih bakterij in rdečih morskih alg. Koreninski sistem bo veliko močneje rasel in se razvijal. Za dosejanje posameznih praznih zaplat zemlje med trato uporabimo namensko travno mešanico za dosejanje. Hitra rast zapolni praznine. Ampak te mešanice ne priporočam za sejanje novih zelenic."
Kakšno gnojilo pa je priporočljivo za trato spomladi in kako pogosto ga uporabimo?
"Spomladi uporabimo namensko rudninsko gnojilo za gnojenje trate. Zelo pomembno je, da to granulirano gnojilo vsebuje dolgo delujoč, počasi sproščajoč se dušik. Ta bo na voljo travi od nekaj tednov do nekaj mescev, odvisno od gnojila. Ne pozabimo, da trava potrebuje tudi dovolj kalija za korenine in magnezija, ki ji daje temno zeleno barvo. Kakovostno granulirano gnojilo sprošča hranila le, če je okolje vlažno in toplo. Tako trato gnojimo aprila, junija, septembra ali še oktobra z jesenskim gnojilom."

Kako izberemo pravo napravo za košnjo trate in kakšna višina košnje je najboljša?
"Dandanes imamo številne naprave, od električnih in bencinskih kosilnic pa vse do robotskih kosilnic. Pomembna je redna košnja glede na vremenske razmere, prav tako pa tudi naše delo z gnojenjem in drugimi tretiranji trate. Vzdržujemo višino okoli 4 cm. Pravi vrtnar pozna svojo trato in se tako tudi odloči za košnjo z odkosom, pri katerem gre trava v koš, ali mulčenjem, ko odrez ostane na trati. Redno mulčenje pomeni veliko organske snovi, ki razpada in postane hrana za deževnike, to pa pomeni več deževnikov in njihovih iztrebkov. Kdor se odloči za mulčenje, mu priporočam, da trato v sezoni kosi dvakrat ali trikrat tedensko oziroma si priskrbi robotsko kosilnico."
Ali obstajajo učinkovite naravne alternative za zaščito trave pred škodljivci in boleznimi?
"Na trati imamo med pogostimi škodljivci bramorja, ogrce - to so bele mesnate ličinke hroščev - in ličinke košeninarja. Te uničujemo z naravnimi nematodami. Uporabimo jih vsaj dvakrat letno in tako sproti uničujemo škodljivce. Zaščita pred boleznimi pa so simbiotske bakterije, ki se naselijo na koreninski sistem trate in se borijo s številnimi glivičnimi in bakterijskimi boleznimi, ki pretijo trati. Te so še toliko bolj pogoste pri travnih preprogah in trati na težki, glineni zemlji."
Kako pa travo na naraven način okrepimo?
"Krepitev trate je podobna krepitvi naših vrtnin na zelenjavnem vrtu. Morske alge, aminokisline, simbiotske bakterije so osnova naravne, ekološke krepitve. Sam to najbolj opazim na domači zelenici, ki je povsem zdrava, gosta in lepa okoli visokih gred, sadnega drevja in okrasnih rastlin. Tam, kjer z omenjenimi sredstvi redno škropim. Zato sem začel že pred leti kar malce povprek škropiti po trati, ko opravljam krepitev sadnega drevja in zelenjavnega vrta. Ker škropim, je poraba sredstev le za kakšen liter večja, kot bi porabil sicer le za sadje in zelenjavo."
Kakšno nego trate pa priporočate čez poletje?
"Da bo trata dobro preživela poletje, je prej omenjena krepitev zelo pomembna. Prav tako je dobro opraviti gnojenje v začetku junija. Seveda če bodo tudi letos ta mesec zmerne temperature in redne padavine. V poletnem času nikoli ne kosimo prenizko, temveč na 4 cm ali več. Če imamo na voljo zajetje deževnice ali kakšen drug vodni vir, potem je namakalni sistem za trato zelo dobra ideja. Ker imamo tudi tekom leta občasne padavine, v tistem času poškropimo trato s pripravkom, ki vsebuje aminokisline in morske alge. Tako okrepimo trato, da preživi poletno sušo, otroško igro in redno gaženje."