Kopalnica je prostor, ki ga urejamo za dlje časa, praviloma za več desetletij. Zato je smiselno, da je oprema v njej brezčasno lepa, pa seveda tudi dolgotrajna in čim bolj funkcionalna. Toda tudi pri opremljanju kopalnic so v daljšem obdobju vidni trendi, modne smernice, ki jih narekujejo tako razvoj tehnologije kot priporočila, uveljavljena na širšem področju oblikovanja prostora. O trendih lahko govorimo pri izbiri barv, oblik in materialov, pa tudi pri našem ravnanju, denimo pri porabi vode in energije. Pogledali smo, katere izbire narekujejo trendi v letu 2025.
Pri barvah prevladujejo zemeljski toni
Kot vsako leto smo tudi letos v Kvadratih v začetku leta pisali o barvnih trendih, ki jih razglašajo proizvajalci barv. Za letošnje leto so izbrali tople, zemeljske odtenke, vanje lahko odenemo celotne prostore, pohištvo ali zgolj dekorativne predmete. V kopalnicah so barve prisotne ne le na modnih dodatkih, kot so posodice za milo, lončki za ščetke in podobno, temveč predvsem na stenah, keramičnih ploščicah in pohištvu. "Tudi sanitarna keramika je dobila barve, ki jih je navdihnila narava. WC-školjke, bideji in umivalniki so tako na voljo v trendovskih pastelnih odtenkih, vse od bež, zemeljskih, lesnih, zelenih, rjastih in roza odtenkov pa do trenutno zelo modernih sivih tonov," navajajo v podjetju Geberit. Tudi bela barva ni čisto pozabljena, menijo v Geberitu, v kopalnice pa se vrača tudi les, ki ga sedaj zaradi modernih premazov lahko kvalitetno zaščitimo pred vlago.

Franci Janžekovič iz salona kopalnic MCK pa dodaja, da leto 2025 prinaša vrnitev živahnih barv in drznih kontrastnih kombinacij, ki dajejo prostorom osebnost. "Priljubljeni so odtenki zelene in zemeljskih tonov, ki spominjajo na naravo, ter nevtralni kontrasti, kot je kombinacija bele in antracitne. Poleg tega so v ospredju tudi drzne barve, kot so globoka modra, gorčično rumena in terakota, ki ustvarjajo edinstvene in barvite poudarke v prostoru." Janžekovič še meni, da se kupci pri izbiri barvnih odtenkov stenskih in talnih oblog pogosto zanašajo na nasvete strokovnjakov, še posebno pri usklajevanju barv z obstoječim pohištvom in dekorjem. "Vendar pa imajo mnogi že izdelane zamisli, ki jih želijo uresničiti, pri čemer strokovnjaki pomagajo pri tehničnih vidikih ter priporočajo ustrezne materiale in kombinacije," pojasnjuje sogovornik.

V trendu je varčevanje z vodo
Z mislijo na naravo ravnamo tudi pri vsakdanji uporabi kopalnice. Zapiranje pipe med umivanjem zob ali šamponiranjem las ter uporaba manjše količine vode za splakovanje stranišča so denimo prvi koraki k varčevanju z vodo. Povprečni Evropejec na dan porabi od 130 do 140 litrov pitne vode, največ v kopalnici, navajajo v Geberitu. Eden največjih porabnikov je WC, saj za njegovo splakovanje porabimo približno 27 odstotkov dnevne porabe vode, od tega gre za kopanje, prhanje in umivanje 36 odstotkov, za pranje perila 12 odstotkov, za pomivanje posode 6 odstotkov, le 4 odstotki pa za prehranjevanje in pitje. "Žal pa je pri veliki večini kupcev tako, da je pri opremljanju kopalnic razmišljanje o porabi vode daleč od prvega mesta," menijo v Geberitu in dodajajo, da varčevanju z vodo bistveno več pozornosti posvečajo proizvajalci. Še ne dolgo tega smo za splakovanje stranišča porabili vsaj devet litrov vode. "V začetku 80. let prejšnjega stoletja so se pričeli uveljavljati dvokoličinski sistemi splakovanja, pri katerih pa so se kasneje tudi splakovalne količine manjšale na današnjih 3 litre za malo in 6 litrov za veliko splakovalno količino. Pri nekaterih novejših sistemih pa so te količine še manjše. Vse to je seveda zasluga proizvajalcev sanitarne opreme," opozarjajo v Geberitu.
Kako še varčujemo z vodo
Porabo vode lahko zmanjšamo tudi na druge načine, svetujejo v Geberitu. Namesto kopanja v polni kadi se na primer prhamo. Pri prhanju namreč porabimo 40 do 60 litrov vode, pri kopanju pa 150 do 200 litrov. Če kad popolnoma napolnimo, pa tudi do 250 l. "Zavedati pa se moramo, da je tudi pri prhanju poraba vode 10 do 12 litrov na minuto in je smiselno pipo zapreti, medtem ko se recimo milimo. Enako velja tudi za zapiranje vode pri umivanju zob in britju," poudarjajo v Geberitu.
Ne glede na to, kakšen oblikovalski slog izberemo za svojo kopalnico, pa strokovnjaki priporočajo, naj bo usklajen s preostalimi prostori v stanovanju ali hiši.