Tudi če je kopalniški prostor skromen po kvadraturi, lahko postane velik po udobju in urejenosti. Vas zanima, kako? V majhni kopalnici se najprej vprašamo, kako bomo razporedili vse, kar potrebujemo za higieno in dobro počutje. Osnova vsakega projekta sta funkcionalna razporeditev in dober izkoristek prostora, ob tem pa je pomembno tudi prijetno počutje. Kot poudarja Anita Janjič, notranja oblikovalka iz A-Notranjega dizajna, je treba na majhni površini še toliko bolj paziti na funkcionalnost. Pred in med posameznimi elementi naj bo dovolj prostora za neoviran dostop in uporabo. Od vhoda naj si elementi sledijo po velikosti od najmanjšega proti največjemu.
Z ustrezno svetlobo do večjega udobja
Kopalnice v starejših blokih običajno nimajo oken, zato je pomen umetne svetlobe tam še veliko večji. V majhnem prostoru lahko zadošča že pravilno nameščena svetilka pri umivalniku. Ogledalo naj bi bilo osvetljeno s strani, z leve in desne, in sicer z razpršeno svetlobo, ki na obrazu ne bo ustvarjala senc. Prav tako je dobrodošla ambientalna osvetlitev. Vgradimo jo lahko v police ali niše. Vidna svetilna telesa naj bodo manjših mer in z možnostjo regulacije moči svetlobe.
Če imamo pri sanaciji kopalnice v hiši možnost za vgradnjo okna, jo izkoristimo. Z dnevno svetlobo prostori, tudi kopalnica, oživijo, pravijo v podjetju Velux. Tla in stene, površine, barve in strukture se spreminjajo, medtem ko odsevajo sončne žarke, ki prodirajo skozi okno. Ena od možnosti, če se kopalnica nahaja tik pod streho, je vgradnja strešnega okna. Z njimi boste pridobili dragoceno naravno svetlobo, hkrati pa ne boste izgubili prostora in svoje zasebnosti, so prepričani v Veluxu. Prav tako vam bodo okna v veliko pomoč pri prezračevanju, kar je v kopalnici, kjer je veliko vlage, nepogrešljivo.
Razporeditev elementov
Nujni elementi so umivalnik, straniščna školjka in prha oziroma kad. Ker gre za majhen prostor, je treba dobro premisliti, ali so drugi kopalniški elementi, kot sta bide in pisoar, sploh smiselni. Premisliti je treba tudi, ali obstaja možnost, da pralni in sušilni stroj premestimo kam drugam. Dober premislek glede optimizacije majhnega sanitarnega prostora nam lahko prihrani marsikatero težavo pri kasnejši uporabi kopalnice, je prepričana Geberitova arhitektka Janja Merše, ki meni, da je tudi pri najmanj ugodnih tlorisih mogoče doseči visoko funkcionalnost in estetski videz prostora. "Izdelki, ki lahko k temu pripomorejo, so na primer kotni umivalniki in podometni splakovalniki, WC-školjke krajših dimenzij, tuš WC-ji, ki v enem združujejo WC in bide, ne nazadnje pa tudi pester nabor umivalnikov različnih dimenzij s pripadajočimi omaricami," našteje Meršetova. Sogovornica iz Geberita poudari, da bo manjša kopalnica s prho delovala prostornejše, saj kopalna kad s svojo velikostjo in obliko zavzame veliko prostora. Zelo praktični in danes v trendu so po njenih besedah breznivojski pršni prostori s kanaletami, stenskimi odtoki ali pršnimi ploščami.
Vse na pravem mestu
Prav tako naj bi bilo v kopalnici na nekaj kvadratnih metrih čim manj omar, ki bi prostor preveč utesnile, nadomestimo jih lahko s policami, radiatorji pa naj bodo čim bolj ozki. Pri opremi poskušajmo izbrati pohištvo, ki ne bo na tleh, ampak bo viselo na steni, svetuje Daniel Fartek iz podjetja MCK. "Tako si bistveno olajšamo čiščenje in vzdrževanje kopalnice. Priporočljivo je, da je oblika opreme v kopalnici polkrožna, ker bo tako več prostora v kopalnici za gibanje in izogibanje," pojasni Fartek. "Funkcionalno estetsko oblikovano kopalniško pohištvo je sestavljeno iz predalov, omaric, ogledal z možnostjo shranjevanja za njimi. Predvsem kadar opremljamo manjšo kopalnico, je smiselno načrtovati pohištvo po meri, saj je na ta način izkoristek prostora najbolj učinkovit," pa opozori arhitektka Anita Janjič. Poleg skrbno načrtovanega pohištva potrebujemo v kopalnici tudi prostor za obešanje in sušenje brisač, še dodaja. "Tako je skoraj nepogrešljiv element sodobne kopalnice, ne glede na njeno velikost, stenski grelni radiator za brisače. Modeli so oblikovalsko vse bolj dovršeni in v različnih materialih z mnogimi barvnimi učinki in dodatki, kot so dodatna obešala, poličke ... Če v kopalnici ni možnosti za takšno rešitev, si lahko omislimo simpatična talna ali stenska obešala za brisače. Med njimi so tudi takšna, ki oblikovno reinterpretirajo tradicionalne lestve in so lahko pika na i v vsaki kopalnici." Če je kopalnica majhna in tudi ozka, Janja Merše svetuje, da jo opremimo s kotnimi umivalniki in omaricami nizkih vgradnih globin, ki pa vseeno zagotavljajo veliko uporabnega prostora za shranjevanje.
Odvajanje odvečne vlage
Najbolj enostavna rešitev se zdi odpiranje oken v kopalnici, a zlasti pozimi ob nizkih temperaturah to ni najboljše, saj s tem v prostor prihaja zunanji mrzli zrak. Po besedah Milana Kusterja, direktorja podjetja Lunos Slovenija, se bomo vlage in plesni v kopalnici dolgoročno znebili le z učinkovitim prezračevanjem. “Da bi se izognili težavam z vlago in plesnijo v kopalnici, pa tudi v sosednjih prostorih, v katere prehaja vlaga iz kopalnice, je pomembno, da je v njej nameščena odvodna ventilatorska enota, ki sproti odvaja izrabljen zrak in odvečno vlago. Večinoma je nastavljena tako, da začne delovati ob prižigu luči, ali pa ima vgrajeno tipalo, ki zazna naš prihod. Odvedeni zrak po naravni poti nadomesti svež zrak, ki v kopalnico prihaja iz drugih prostorov v stanovanju - za enakomernejši prehod zraka je v kopalniška vrata priporočljivo vgraditi prezračevalno rešetko ali imeti pod njimi vsaj dva milimetra pripire.” Navedena priporočila pa so zgolj minimalni standard, opozori Kuster, “in še zdaleč ne zagotavljajo, da ne bomo imel težav s plesnijo, ki se lahko pojavlja na fugah keramičnih ploščic, na stropu, silikonskih delih … Vedeti je namreč treba, da na klimo v kopalnici vplivajo tudi drugi prostori v stanovanju.” Milan Kuster zato svetuje, da v vsaj enega od sosednjih prostorov kopalnice vgradimo vsaj eno enoto za dovod svežega zraka, ki bo poskrbela, da se bo izčrpani zrak nadomestil s svežim. “Na ta način v stanovanju ustvarimo nekakšen mini prezračevalni sistem, ki skrbi za samodejno prezračevanje treh prostorov, v katerih je zato bivalna klima optimalna.”
Enota za dovod svežega zraka je po sogovornikovih besedah lahko pasivna (klasični sistem prezračevanja) ali aktivna (sistem z rekuperacijo). Na ta način izkoreninimo problem vlage in plesni. Vzpostavljene so namreč pravilne zračne poti - sveži zrak prihaja v stanovanje skozi čiste prostore in se odvaja skozi umazane, zato se nikoli ne bo zgodilo, da bi odvečna vlaga iz kopalnice prehajala v druge prostore.
Ko je prostor na videz večji
Bolj ko so stene svetle, večji bo videti prostor. Podoben učinek dosežemo s pravilnim izborom ploščic ali vzorcev. Velike keramične ploščice in vzorci pomanjšajo prostor, ploščice manjših mer pa ga povečajo. Kljub temu so večji formati ploščic danes priljubljena izbira za kopalnice ne glede na to, kako velike so. To opaža tudi Daniel Fartek iz podjetja MCK, ki pove, da so najbolj priljubljene dimenzije ploščic na primer 40 x 120 centimetrov, 33 x 100 centimetrov ali še več. "Fuge pri keramiki razdrobijo prostor," nadaljuje Fartek, "saj več kot jih je, bolj prostor deluje nasičeno in posledično manjše. Hkrati pa je pri tem še velik plus, da si z manj fugami olajšamo vzdrževanje. Ploščice so lahko z ostrimi robovi, pri čemer tudi fuga na koncu deluje tanjše." Če želimo majhno kopalnico povečati in zadržati povezanost v prostoru, se pri kreiranju atmosfere poslužujemo le enega ali dveh barvnih tonov, opozori arhitektka Anita Janjič. Praviloma so svetlejše barve primernejše kot temne, ker prostor optično povečajo. Pogosto se uporablja bela barva, ki pa lahko deluje hladno in sterilno. Popestrimo jo lahko s kakšnim odtenkom ali borduro v kontrastni barvi. Lahko pa uporabimo keramiko s poudarjeno teksturo, morda z odtisom rastlin, vsaka ne povsem ravna in gladka ploščica bo metala senco tudi sama nase in tako malce razgibala prostor. Tudi strop naj bo svetle barve, da ne deluje, kot da pritiska na nas, še svetuje Fartek.
Izognite se napakam
Majhnim kopalnicam bi morali prav zaradi majhnosti nameniti več pozornosti in jih skrbneje načrtovati, saj se vidi vsak detajl. "Sodobna kopalnica je tista, ki deluje preprosto, hkrati pa uporabniku vzbuja prijetne občutke ne glede na velikost prostora," pojasni Anita Janjič, hkrati pa opozori, da v njej ni prostora za navlako.
Opazovanje daje odgovore
Opazujte, kako vi in vaši družinski člani uporabljate kopalnico, pravi Geberitova arhitektka Janja Merše. “Kolikšna višina umivalnika je primerna, da ga lahko uporabljajo vsi? Ali se lahko kopalnična vrata odprejo in zaprejo, ne da bi se jim morali umikati? Je brisača na dosegu roke, ko izstopite iz kabine za prhanje? Potrebujete kopalno kad ali je dovolj prha? Kako je urejeno prezračevanje? Vas motijo neprijetne vonjave, ki so posledica uporabe stranišča?” Ob načrtovanju kopalnice ne pozabite upoštevati vseh teh opazovanj, ki vam bodo pomagala, je prepričana Meršetova.
Arhitektka opaža, da se napake pojavljajo predvsem takrat, ko zasnova kopalnice ni vnaprej premišljeno načrtovana in se ne nameni dovolj pozornosti funkcionalni razporeditvi in maksimalnemu izkoristku prostora. Kopalnica še zmeraj pogosto ostaja prezrta, kajti prevečkrat ima status servisnega prostora in ni del bivalne celote, opaža arhitektka. "Na funkcionalnost tega prostora je treba misliti že v fazi snovanja, zato je takrat smotrno v projekt vključiti strokovnjaka. Notranji oblikovalec ali arhitekt v sodelovanju z investitorjem celostno pristopa k projektu, pri čemer upošteva prostorske značilnosti, vire svetlobe, življenjski slog investitorja, oblikovalski stil ... in na ta način poskrbi, da je končna podoba kopalnice estetsko in funkcionalno dovršena," še sklene Janjičeva.