Ob prebarvanju mavričnega grafita na Kalvariji z vijolično barvo in napisom, ki poziva k nestrpnosti, so v skupini Maribor skozi rožnata očala izrazili željo, da se takšni grafiti v mestu odstranijo in se nadomestijo z grafiti, ki bodo poudarjali, da je Maribor odprto, solidarno in sprejemajoče mesto za vse ljudi. Mariborsko občino smo vprašali, ali bodo tudi ta grafit z nestrpno vsebino odstranili, kot so to naredili v Pekarni s podobo predsednika vlade Janeza Janše z iztegnjeno roko.
Kdo sestavlja delovno skupino
"Na zidu na Kalvariji nobena poslikava ne bi smela biti narejena brez soglasja lastnika. V tem trenutku je namreč tam grafit, ki ga razumemo kot izključevalnega ter ločevalnega, predvsem pa kot grožnjo določeni skupini ljudi. Razmišljamo o več možnostih, kaj narediti s steno - jo očistiti, prebeliti in nanesti protigrafitni premaz, jo samo pobeliti, zasaditi plezalke z mrežo - da postane prostor za moralo," so odgovorili iz nove delovne skupine za grafitarstvo, ki jo je ta teden imenoval župan Saša Arsenovič.
"Mesto ima nično toleranco do grafitov, ki spodbujajo k nasilju in nestrpnosti"
Zid pod Kalvarijo stalna tarča vandalov
Območje z z grafitom porisanim zidom na Kalvariji je v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, najema pa ga Biotehniška šola Maribor. Ravnatelj Anton Krajnc pove, da šola v zadnjem času ni izdala nobenega soglasja h grafitiranju. "S takšnim dejanjem se vsekakor ne strinjamo in bomo, kot tudi že velikokrat poprej, zid prepleskali. Čeprav to niso javne površine, šola podpira, da so površine namenjene sprehajalcem, medtem ko je grafitiranje na tem območju vandalizem, ki se žal ne pojavlja samo na podpornem zidu, temveč pogosto tudi na drugih objektih šolskega posestva. S tem se šoli povzroča škoda," opozarja Krajnc.
Nova grafita v podvozu
Na mariborski občini poudarjajo, da si želijo postopne revitalizacije grafitarske kulture v mestu. "Vse preveč grafitov nastaja izpod rok vandalov, želeli bi si več umetniških vsebin, ki imajo tudi turističen in kulturni potencial," zapišejo na občini. Delovna skupina si bo prizadevala za spodbujanje kulture grafitiranja in ustvarjanja pogojev za razvoj mestnih grafitarskih platform. Prva akcija organiziranega pristopa do grafitiranja se je tako zgodila že v tem tednu v podvozu v Ljubljanski ulici, kjer je nova grafita po naročilu narisal znani ulični umetnik Teo Ivančič - Teoson.