Torkov stand-up večer v avditoriju Lutkovnega gledališča Maribor je Maribor spomnil na sproščenost poletnih večerov v družbi nasmejanih nastopajočih in občinstva. Šale nastopajočih, Avtmigecov, kot se imenujejo sami, so bile kljub navidezni lahkosti mestoma zelo kritične do aktualne "nove realnosti” in družbe, katere del smo (postali). Zdi se, da je občinstvo goste večera kaj kmalu “vzelo za svoje”, kar so sporočili z mnogoterimi aplavzi in enotnim smehom. Zgodilo se je, kot se vedno, da kakšna šala ni direktno našla svojega naslovnika, pa je hipu tišine prav tako sledil smeh, češ, prikupna situacija smešnega v manj smešnem. Seveda jim ne gre zameriti, navsezadnje so Avtmigeci, znani in nekoliko manj znani komiki, ki svoj slog še iščejo, ta večer prvič po karanteni šele preizkusili novo bero avtorskih šal. Zabavali so nas Tjaš Esih, Tim Andrić, Blendor Sefaj, David Gorinšek in Marko Žerjal. In rezultat?
Led je prebil najmlajši slovenski komik
“Z biciklom ne moreš več niti čez center prestolnice, si kar komunist. Ljudje so postali obsedeni s statistiko - mogoče tako poskušajo zapolniti praznino z Dončičem. A ni kaj, zaenkrat so vse pobrali Italijani. Še več, ljudje so kar naenkrat zainteresirani za matematiko. Pridejo do mene in rečejo - to krivuljo je treba znižati,” se uvodoma o aktualnem razgovori slovenski matematik, stand-up komik in glasbenik z Velenja Uroš Kuzman, ki je nastopil v vlogi povezovalca večera. “Vzljubil sem maske. Toliko časa smo se trudili zmanjšati socialne razlike med ljudmi in uspelo nam je. Ne med bogatimi in revnimi, ampak med lepimi in grdimi,” se pred napovedjo prvega nastopajočega komika, sicer najmlajšega komika v Sloveniji Tjaša Esiha, še pošali povezovalec.
Kljub temu, da je Tjaš Esih, ki je pravkar zaključil deveti razred, moral publiko, kot prvi nastopajoči šele prebuditi, mu je to uspelo. Mlad videz vara, je dokazal s popolno neposrednostjo do najresnejših političnih tematik in ostro kritičnostjo do tragikomičnosti kriznega komuniciranja pri nas: “Ko smo včasih še hodili v šolo, smo imeli vsaki drugi dan zobozdravnika. Zdaj imamo vsako uro kosilo.” Da so pa v času brez dogodkov, za našo zabavo skrbeli predvsem politiki, je med drugim povedal: “Med vsemi mi je bil najbolj všeč Krek, on mi je imel najboljše fore. Zgleda se je edini doma pripravil.”
Predstavili so se tudi člani Bande ferdamane
O mladosti, natančneje tegobah 26-letnika pa je spregovoril Tim Andrić, sicer član mariborske Bande ferdamane (improvizacijskega gledališča). Kot pove, je slednja starost nehvaležna, saj takrat posameznik tudi v birokratskem pogledu pristane v registru odraslih oseb, če si tega želi ali ne. “Prvo si moraš sam urediti zavarovanje in nek šiht. Sicer šiht bi si lahko sam zrihtal, pa sem se spomnil, da imamo za to Zavod. Na Zavodu so mi rekli ‘ ti si inteligenten, si boš hitro delo našel’. Ženska je zato, ker se pišem na -ić in tekoče govorim slovensko sklepala, da sem intelektualec,” se čudi predsodkom Andrić, ki med drugim Tinder označi za prostor iskanja prave ljubezni, takšne, ki se bo sklenila s poročno obleko iz Tedija. Večer popestri tudi priljubljen mariborski komik, še en član Bande ferdamane, Blendor Sefaj - AA, atipični Albanec, kot se pogosto predstavi. Tokrat se pred občinstvom razgali, pove, da govori tudi o žalostnih življenjskih situacijah, zaradi katerih je postal komik, a se mu ljudje vseeno smejijo. “Bil sem napaka, to mi je povedal oče, ki je v Slovenijo prišel še, ko je ta bila mala Švica,” načne svojo osebno pripoved in se znajde na točki, kjer poskusi karakterizirati kosovske Albance, od koder korenine ima tudi sam.
Pred mikrofon je stopil tudi David Gorinšek, moderator z Radia City, ki si utira pot tudi v svetu komedije. Izpostavi recimo, da se otroci pri sedmih ne odločijo sami, da bodo postali “materialistične svinje”, da se to zgodi slučajno z vzgojo, pove. Kajti otroci se sploh več ne igrajo zunaj, zmedeni mladi starši v parku pa skomigajo z rameni, češ, “saj smo ga povabili, pa ni želel priti.” Podobno je z insipracijskimi mislimi. “Na internetu preberem, bodi mavrica v očeh nekoga drugega. Jaz sem začel nazaj komentirati ‘jej več mesa’,” ponovno nasmehne občinstvo Gorinšek.
O pričakovanju in očitkih v sodobnih zvezah
Po nastopih članov Bande Ferdamane, večer strne priljubljen slovenski “youtuber” in komik Marko Žerjal, ki velik del nastopa nameni interpretaciji ženske interpretacije partnerskih odnosov - o pričakovanjih in očitkih v sodobnih zvezah. “Počitnice so priložnost, kjer se je najlažje skregati. Vsi rečejo, gremo na počitnice, da se malo družimo, ker se ne vidimo dovolj. Ne, čisto dovolj se vidite,” je prepričan Žerjal, ki dodaja, da so počitnice romantični koncentrat in naj se partnerja ne sekirata, če se po poti domov ne pogovarjata. “To da gresta domov z istim avtom je dosežek.” Za konec Žerjal za občinstvo še strne izsledke lastne raziskave, zakaj se partnerja najpogosteje pritožujeta drug čez drugega. Če vas ti zanimajo, jih boste gotovo še slišali, saj so Avtmigeci ta večer spoznali, katere šale so vrhunske šale.