Zavedajoč se svojih zmožnosti in vodilne vloge v svojem segmentu, vidijo pri Jungheinrichu trajnost kot svojo gospodarsko, ekološko in družbeno obveznost. Ker so podnebne spremembe eno najbolj perečih vprašanj našega časa, so se odločili za sodelovanje v pobudi 50 Sustainability & Climate Leaders. S svojimi energetsko učinkovitimi vozili in inteligentnimi rešitvami za avtomatizacijo namreč pomembno zmanjšujejo emisije CO2 v intralogistiki. Ker je danes je po celem svetu v uporabi že več kot milijon električnih vozil Jungheinrich, na ta način pomembno soustvarjajo trajnostno vrednost in prispevajo k zmagi v boju proti podnebnim spremembam.
Prevzeli vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam
Pri Jungheinrichu se zavzemajo za elektrifikacijo, integrirane rešitve in trajnostne vrednote in so na teh področjih vedno nekaj korakov pred konkurenčnimi podjetji. S priključitvijo k pobudi 50 Sustainability & Climate leaders spadajo med 50 mednarodnih podjetij iz različnih panog, ki sodelujejo v skupni kampanji. Zadali so si zahtevno nalogo prevzeti vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam in s tem pomembno prispevati k doseganju 17 ciljev Združenih narodov za trajnostni razvoj. V poslovni strategiji za prihodnja leta so pri Jungheinrichu postavili v središče svojih poslovnih dejavnosti trajnostne vrednote, med svoje ambiciozne cilje pa zapisali tudi doseganje podnebne nevtralnosti.
S pionirskimi rešitvami za avtomatizacijo
Pomembno področje njihovega poslovanja predstavljajo izzivi avtomatizacije, s katero po eni strani rešujejo probleme pomanjkanja delovne sile, po drugi strani pa skrbijo za večjo varnost in učinkovitost delovnih procesov; zaradi avtomatizacije je namreč povzročenih manj nesreč in opravljenih manj nepotrebnih poti. Sodobne rešitve za avtomatizacijo naredijo manj napak, se izognejo nepotrebnim transportom, povzročijo manj nesreč in tako bistveno prispevajo k zmanjšanju porabe energije in emisij v logistiki.
Jungheinrichov prispevek na področju avtomatizacije in digitalizacije je z znanstvenega zornega kota pionirski v najbolj žlahtnem pomenu besede. Njihova skladiščna tehnologija, viličarji in programska oprema tvorijo veliko in povezano celoto in zagotavljajo, da človek, stroj in skladišče komunicirajo, sodelujejo in se medsebojno dopolnjujejo. V majhnem obsegu to dokazujejo transportna vozila brez voznika, v velikem obsegu pa avtomatizirana visokoregalna skladišča, ki so visoka več kot 40 metrov.
Deset let vodilne litij-ionske tehnologije
Enega najbolj odmevnih prispevkov sodobni intralogistiki vsekakor prinaša Jungheinrichova litij-ionska tehnologija. Letos je točno deset let, odkar so začeli prodajo prvega viličarja z litij-ionsko tehnologijo na svetu. Po letih strokovnega dela na tem področju, nenehnega izpopolnjevanja že tako vodilne tehnologije so dosegli to, da je danes skoraj 100 odstotkov vseh proizvedenih vozil že električnih. Litij-ionska tehnologija je prijaznejša do okolja, omogoča boljšo izkoriščenost, in kar je prav tako izjemno pomembno: ima daljšo uporabno dobo. Zahvaljujoč nenehnemu razvoju, so prišli do točke, ko lahko uporabnikom zanjo ponudijo daljšo garancijo, ne več pet, pač pa kar osem let. Ob vrhunski tehnologiji litij-ionski viličar izpusti do 52 odstotkov manj CO2 kot viličar z dizelskim motorjem, kar ne vključuje ponovne uporabe baterij z dolgo uporabno dobo za nadaljnje življenjske cikle.
JUNGSTARS - skozi podrobnosti do dovršenosti
Ponovna uporaba vitalnih delov viličarja in posledično zmanjšanje porabljenih materialov omogočata viličarju in materialom tako rekoč "drugo življenje", s čimer pomembno zmanjšujejo emisije CO2. Proces JUNGSTARS poteka v šestih korakih po enotnem postopku, ki je enak za vsa vozila, vsak korak pa je podvržen najstrožjim kontrolam kakovosti v celotnem procesu. V zahtevnem postopku obnove prav nič ne ostane skrito; z natančnim pregledom vseh podrobnosti dosežejo maksimalno varnost in zanesljivost vseh sistemov in to do najmanjših podrobnosti.
Rešitev, ki prihrani 80 odstotkov emisij CO2
Zahvaljujoč tej dovršeni industrijski predelavi viličarjev, Jungheinrich pomembno prispeva k varovanju podnebja. Obnova rabljenih viličarjev in ustvarjanje dveh, v nekaterih primerih treh življenjskih ciklov posameznih sklopov ali tehnološko zaokroženih segmentov bistveno zmanjšuje porabo surovin in energije. Na ta način je mogoče prihraniti približno 80 odstotkov emisij CO2 v primerjavi s proizvodnjo novih. Hkrati so rabljeni viličarji znamke Jungheinrich dobesedno kot novi; ohranijo in združujejo združujejo vse njihove ekonomske, tehnične in ekološke prednosti. Zaradi visokokakovostne obnove so še posebej zanesljivi in imajo majhno tveganje okvare.
Z Green electricity tudi v Sloveniji do 74 ton manj CO2
Z vsemi naštetimi dosežki, cilji in aktivnostmi pa se Jungheinrichova prizadevanja za trajnostni tehnološki razvoj in ohranjanje zelenega okolja ne končajo, ampak šele prav začnejo. Vsak njihov dosežek na tem področju, vsaka pionirska rešitev, ki pelje razvoj v smer okolju in ljudem bolj prijaznih rešitev, jim daje po drugi strani nov navdih, da v tem duhu še širijo in nadgrajujejo svoje poslanstvo. Eden njihovih projektov, ki navdihuje tudi druge organizacije, podjetja in posameznike, je denimo Green electricity. V začetku letošnjega leta so v podjetju Jungheinrich AG oznanili, da delujejo vsi njihovi obrati v Nemčiji, tako proizvodni kot prodajni, popolnoma na zeleno energijo. Samo s to odločitvijo in spremembo, ki je seveda zahtevala izjemno tehnološko naravnanost ne le na papirju, ampak predvsem v praksi, bodo prihranili 15.500 ton CO2 letno. Že v marcu so tej iniciativi sledili tudi v slovenski prodajni enoti in preklopili na izključno obnovljivo energijo. Prihranek pri izpustih, ki ga prinaša ta odločitev, znaša kar 74.000 kg ogljikovega dioksida. S tem tudi v praksi znova potrjujejo svojo zeleno naravnanost.