V mariborskem Domu Danice Vogrinec so vendarle uspeli zajeziti širjenje okužb s koronavirusom. V enoti na Taboru imajo trenutno 40 okuženih stanovalcev. Večina, 33, jih nima večjih zdravstvenih težav in so nameščeni v rdeči coni v domu. Trije okuženi stanovalci se zdravijo v bolnišnici, štirje okuženi s koronavirusom pa so umrli.
Direktor Marko Slavič ob tem pravi, da se statistika smrti iz zadnjih petih let kljub epidemiji koronavirusa ni poslabšala. V Domu Danice Vogrinec od januarja do septembra v povprečju, ki je malo pod slovenskim povprečjem, umre 50,4 ljudi, v letošnjem obdobju pa jih je 48.
"Ob včerajšnjem odvzemu brisov nismo imeli pozitivno okuženih ne stanovalcev, ne zaposlenih, tako da se situacija očitno umirja in jo začenjamo obvladovati," je pojasnil. V karanteni ostaja še 22 zaposlenih, a nihče med njimi ne preboleva težje oblike bolezni. Nekateri so že od vsega začetka asimptomatski in sploh niso imeli nobenih značilnih simptomov. Prihodnji teden se bodo tako zaposleni iz karantene začeli vračati na delo v dom. Po mnenju Slaviča je najhujša faza že minila. Kljub temu vsi ukrepi še ostajajo. Tudi prepoved obiskov in gibanje neokuženih stanovalcev zunaj doma. V obeh enotah, tudi na Pobrežju, kjer okužb sicer ni. Bojijo se namreč ponovnih okužb, saj je asimptomatske vnose nemogoče kontrolirati.
Za zdaj jim je uspelo celotno situacijo v domu obvladati z lastnimi kadri. Velik problem je število zaposlenih, ki jih je treba zaradi preventivnih razlogov napotiti v samoizolacijo, in toliko zahtevnejša sama organizacija dela. To povzroča velike probleme. Nikjer ni rezervnega kadra, ne v zdravstvenem domu, ne v Univerzitetnem kliničnem centru, prepuščeni so sami sebi, pojasnjuje Slavič. So pa stanovalcem pripravljeni pomagati prostovoljci, a so pri tem previdni. Seznami prostovoljcev in upokojenih bivših zaposlenih so že, a za zdaj je ostalo le pri tem. "Upoštevati je treba, da je vsaka vključitev prostovoljcev, čeprav je dobronamerna, nevarnost za nov vnos okužbe," je pojasnil Slavič.