Električna mobilnost: V Mariboru se polni na obrobju mesta

Andreja Kutin Lednik
18.04.2019 19:51

Z električnim avtomobilom ali priključnim hibridom v Mariboru tvegamo prazno baterijo. Vsaj v središču mesta. Kmalu naj bi mesto postalo vendarle bolj prijazno vozilom na električni pogon.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Najbližja hitra polnilnica za električne avtomobile stoji pri trgovcu na Teznem.
Sašo Bizjak

Delujočih polnilnic za električne avtomobile Maribor v strogem središču mesta, kamor najpogosteje vabi turiste, nima. Nekaj jih sicer stoji, so tudi zavedene v raznih aplikacijah in iskalcih, a večina jih ima kako napako ali pomanjkljivost - so v okvari, v njih ni elektrike ali varovalke, so nerazumno drage. A kot kaže, se bo to kmalu spremenilo, saj občina odpira prostor za postavljanje električnih polnilnic. Bo pa do takrat preteklo še nekaj električnega toka.
Kako se zdaj znajdejo vozniki električnih avtomobilov? "Različno, večinoma tako, da polnijo na obrobju mesta," skomigne poznavalec električne mobilnosti v mestu Teo Bunta. Je eden od dveh direktorjev podjetja Implera s sedežem v Slovenski Bistrici, kjer se ukvarjajo z izdelavo in postavljanjem polnilnic za električne avtomobile. Tudi na forumih elektro navdušencev številna vprašanja, kje polniti avto v Mariboru, ostajajo neodgovorjena.

Izgubljena priložnost

Na aplikacijah s polnilnicami v središču mesta najdemo nekaj točk, a denimo polnilnica pri Feriju, ki je veljala za eno najbolj obiskanih, ne dela. "Pri polnilnici hotela City stane ura polnjenja pet evrov, kar je popolnoma neživljenjsko - ker je počasna polnilnica, se avto tam polni štiri ure, kar nanese 20 evrov - popolnoma nemogoče," opozarja Bunta. Naslednje, zopet počasne polnilnice so v Kamnici. Desni breg Drave je bolje opremljen, a večinoma gre za počasne gospodinjske "šuko" polnilnice, nekatere so za zapornico, na dvoriščih, spet druge so namenjene izključno gostom.
"Prva spodobna polnilnica je v Vodovodni ulici nasproti dežurnega Petrola na Tržaški cesti, ampak je samo za starejše modele avtomobilov - Nissan, Peugeot, Citroen in Kia. Novejši avtomobili imajo drugačno ročko - in sodobne polnilnice imajo obe ročki. Edini dve dobri, hitri polnilnici v Mariboru sta pri Lidlu na Teznem ter MOL na Pobrežju," pravi Bunta.

V načrtu elektrifikacija avtobusne linije 6

Toda Maribor naj bi končno postal prijaznejši električnim vozilom. Na zadnji seji mestnega sveta so opravili prvo branje odloka, ki določa uporabo javnih površin, da bo lahko občina objavila javni poziv za postavitve električnih polnilnic v mestu. "V preteklosti je bil namreč izkazan interes, da bi podjetja, ki so registrirana za prodajo elektrike, postavljala polnilnice ob občinskih cestah in parkiriščih," pravijo na občini. Po spremembi odloka bo lahko tudi zasebnik postavil odjemno mesto na javni površini. "Omogoči se nadzorovana raba javne površine, investicijo pa nosi tisti, ki bo elektriko za avtomobile prodajal. Do zdaj tega ni smel in je bil to strošek občine, kar je nesmiselno in predrago," še poudarjajo na občini. Polnilnice bodo nameščene na javno dostopnih parkirnih mestih, predvidoma v Pohorski ulici, Loški ulici, Jadranski ulici, Preradovičevi ulici ter na Trgu generala Maistra.

Zaračunavanje le na dobrih lokacijah

Sistemi in načini postavljanja polnilnic za električne avtomobile so različni. V Mestni občini Ljubljana odgovarjajo, da je na območju občine okoli sto polnilnic, nobena pa ni neposredno v lasti občine, ampak jih postavljajo podjetja. Kadar ponuja polnjenje na svoji polnilnici trgovec, je seveda njegov interes, da polnilnica privabi novega uporabnika - in ti opravijo še nakup. Tako za ceno elektrike, ki stane nekaj evrov (odvisno od polnjenja, a cena elektrike za polno baterijo je okoli pet evrov), trgovec pridobi kupca, ki v trgovini praviloma zapravi več kot deset evrov. Računica se torej izide. Bencinski servisi po drugi strani elektriko zaračunavajo, a po realnih cenah.

Teo Bunta, ki se že leta ukvarja s trajnostno mobilnostjo, pri polnilnici svojega podjetja v Slovenski Bistrici
Andrej Petelinšek

Drugi avtomobil je lahko električni

Ker imajo sodobni električni avtomobili doseg že okoli 400 kilometrov, je polnjenje pri vsakodnevnih opravkih odveč. Najlažje je ljudem, ki živijo v hišah in lahko polnijo ponoči. "V eno- ali dvodružinskih hišah živi 68 odstotkov Slovencev, 226.000 družin ima dva ali več avtov. Drugi avto je lahko električni. Recimo, da je 220.000 takih, ki živijo v hišah in imajo dva avtomobila. To je že petina voznega parka v Sloveniji. In običajno je drugi avtomobil namenjen kratkim razdaljam - 300.000 avtomobilov v Sloveniji sploh nima vinjete. Zakaj bi potem imeli tisočkilometrsko baterijo, če nimaš niti vinjete? Vozijo se lokalno, verjetno ne naredijo več kot 20 kilometrov dnevno," računa Bunta. Sodobni bloki imajo po drugi strani parkirne bokse, ki običajno sodijo k stanovanju, strošek majhne počasne polnilnice je 200 do 300 evrov, še pojasni Bunta. Tudi v večstanovanjskih stavbah s parkirišči si mnogi uredijo svoje polnilnice, težje je v starejših zgradbah, kjer sploh ni parkirišč.

Podjetje strošek polnilnice nadomesti s prodajo oglasnega prostora na elektronski tablici.
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta