Letno se proizvede 150 milijard oblačil, to je 20 kosov na osebo. Vsako sekundo na odlagališčih pristane tovornjak odpadnih oblačil. Tekstilnih odpadkov je kar 92 milijonov ton letno in manj kot odstotek se jih reciklira. Kako torej naslavljati problem tekstilne industrije? V Zvezi prijateljev mladine Maribor vsak mesec organizirajo izmenjavo oblačil. Danes je prvič potekala na prostem.
Tudi pri rabljenih oblačilih bodimo zmerni
Po že ustaljeni izmenjevalnici Cunjami, ki sicer poteka enkrat mesečno v Domu ustvarjalnosti mladih v Razlagovi ulici 16, je bila ta na pobudo občine danes prvič na Trgu Leona Štuklja. Med 11. in 16. uro so lahko ljudje izmenjali oblačila ali se udeležili delavnice ponovne uporabe z Nino Logar, ki ustvarja pod imenom Nina Rozina in z Zvezo prijateljev mladine redno sodeluje - na Cunjamijih, kjer popravlja oblačila.
Kornelija Kaurin, koordinatorica dejavnosti v Domu ustvarjalnosti mladih, je povedala, da želijo prednostno pri mladih (pa tudi starejših) ozavestiti, da se morajo soočiti s problemi, kot sta onesnaževanje okolja in izkoriščanje ljudi. "Ljudi želimo spodbuditi, da oblačila popravijo in si jih izmenjajo namesto kupijo," je dejala. Z obiskom so zadovoljni, v dveh urah jih obišče več kot trideset ljudi. Termine izmenjevalnic lahko sicer najdemo na spletni strani Zveze prijateljev mladine Maribor. Pravila so takšna, da ljudje prinesejo pet kosov oblačil, ki se točkujejo, nato jih lahko izmenjajo z drugimi rabljenimi kosi.
V soboto oblecite rabljena oblačila
Ekologi brez meja, Pravična trgovina Slovenije in Focus organizirajo v soboto, 23. aprila, Dan v rabljenih oblačilih. Vabijo, da se na ta dan oblečete v rabljena oblačila, izdelate napis Dan v rabljenih oblačilih, se fotografirate in fotografijo objavite na družbenih omrežjih, s pripisom #DanVRabljenihOblačilih.
Problematiko onesnaževanja okolja zaradi čezmerne proizvodnje in ogromne količine zavrženega tekstila je predstavila Katja Sreš iz Ekologov brez meja. Opozorila je, da je tudi pri izbiri rabljenih oblačil pomembno, kako jih izberemo: "Sama imam doma 19 kosov oblačil iz druge roke, s katerimi lahko ustvarim 40 kombinacij. Pomembno je, da ne poberemo vsega, ker je pač ugodno, ampak da jih izberemo premišljeno. Bolje je imeti kakovostno oblačilo, ki ga nosimo več let in ga kombiniramo z manjšimi kosi." Dobro bi bilo, da bi prali manj in na manjših obratih, saj onesnažujemo tudi s prepogostim pranjem, s tem se namreč v okolje izloča mikroplastika, oblačila se tudi prej uničijo. Kavbojke operimo enkrat mesečno, druga bombažna in sintetična oblačila pa po treh ali štirih nošenjih.
Oblačila, ki jih ne nosimo, podarimo
Gospa Spomenka je bila včeraj prvič na izmenjevalnici in bila je tako navdušena, da je prišla tudi danes. "Zdi se mi prav, saj imamo prepolne omare, in dobro se mi zdi, da si oblačila izmenjamo," je poudarila. Leonida Ritonja s seboj sicer ni imela rabljenih oblačil, saj je slučajno prišla mimo, a kot je dejala, ima doma preveč oblačil in z veseljem jih bo pripeljala na izmenjevalnico.
Oblačila je prišla izmenjat tudi pobudnica tega dogodka Nina Gornik Mulec z Mestne občine Maribor. "Začeti se moramo pogovarjati o tem, da smo preveč potrošni in imamo preveč zadržkov pred oblačili iz druge roke. Sama se trudim, da imam čim manj oblačil, ki jih ne nosim. Takšna raje podarim, veliko si jih izmenjamo s prijateljicami," je povedala.