"Imate telefon s sabo? Me boste poklicali, ko končate?" prijazno preveri Silvo Pongrac, da ne bi prišlo do nesporazuma. Devetdesetletna Zora Urek poišče v torbici papirček s telefonsko številko in ga skrbno pospravi nazaj. Silvo Pongrac je prostovoljec, ki ga poznajo tako pri Rdečem križu kot v Domu za starejše občane Hoče - Slivnica, znan pa je tudi kot voznik vlakca Jurčka. S 43 leti je najmlajši med enajstimi vozniki, ki so se v tej občini doslej vključili v projekt Prostofer, ostali so namreč večinoma upokojenci. Tem prostovoljcem ni težko kak dan tu in tam nameniti starejšim, ki (več) ne vozijo.
Prostoferji v številkah:
109 občin je že vključenih v projekt Prostofer,
1200 in več je prostovoljnih voznikov - prostoferjev,
16.000 starejšim uporabnikom omogočajo prevoze,
080 10 10 je brezplačna številka za prevoz, ki ga je treba naročiti tri dni prej,
1124 prevozov je letos opravilo 20 prostoferjev v Mariboru,
0 ne stane prevoz in prostoferji ne dobijo plačila, le zahvalo in kakšno pozornost.
Veseli bodo še kakšnega voznika več
Doslej je v projekt, ki ga vodi zavod Zlata mreža, vključenih 109 občin, sodeluje čez 1200 prostovoljnih voznikov - prostoferjev, prevoze pa omogočajo čez 16.000 starejšim uporabnikom. Sistem je povsod enak. Tri dni prej si lahko starejša oseba, ki sama ne vozi in si težko privošči drug prevoz - bodisi ker nima svojcev ali so povezave z javnim prevozom slabe - naroči prevoz na brezplačni telefonski številki 080 10 10. Silvo Pongrac vozi tudi v občini Duplek, ki se je projektu pridružila šele letos oktobra. Občina Hoče - Slivnica pa sodeluje že od 26. junija lani. In od tedaj so prostoferji opravili 304 prevoze, od tega kakšnih sto prav Pongrac.
Najbrž je tudi zaradi tega prav ta občina med tistimi, ki imajo v tej regiji opravljenih največ tovrstnih prevozov v letošnjem letu. Največ med okoliškimi so jih seveda nabrali mariborski prostoferji, ki jih je tudi največ, 20. To je edina občina z dvema avtomobiloma, letos so z njima opravili 1124 prevozov. V Rušah, kjer je voznikov deset, so doslej izvedli 234 prevozov. Tudi v občini Rače - Fram je prostoferjev deset in opravili so 161 prevozov. Še 121 jih je opravilo 16 voznikov iz Lovrenca na Pohorju, 70 pa sedem voznikov iz Pesnice. Sedem prostoferjev je tudi v Dupleku, kjer pa delujejo šele od srede oktobra in so doslej zbrali 19 prevozov. V zavodu Zlata mreža pravijo, da bodo veseli še kakšnega voznika, potrebujejo jih namreč v vseh občinah, posebno v Mariboru, Dupleku, Pesnici in občini Hoče - Slivnica. Obrazec za prijavo imajo na spletni strani www.prostofer.si.
Avtomobile in gorivo zagotovijo občine
Avtomobile za projekt zagotovijo občine, tudi gorivo plačajo, vozniki pa si med seboj izmenjajo avtomobilske ključe po premišljenem sistemu, razloži Pongrac. "Včasih imaš teren že ob 6. zjutraj in končaš ob 14. uri, drugič začneš ob 12. uri, pa končaš že ob 15., tako kot danes, ko je ena gospa, ki bi morala imeti fizioterapijo ob 9. uri, prevoz odpovedala, ker so ji terapijo prestavili. Eno gospo sem zadnjič peljal ob devetih zvečer, ko je imela pregled z magnetno resonanco," razlaga, ko se voziva proti domu Zore Urek v Hočah. Gospa, ki bo 23. januarja praznovala 91. rojstni dan, naju že čaka pred hišo. Voznik ji pomaga do avtomobila in odpre vrata. Ko pregleda njen izvid, ji razloži, kam točno mora v zdravstvenem domu na pregled.
Lahko bi odprl muzej s čokoladami in kavo
Gospa Urek pove, da se večkrat pelje s prostoferjem na zdravniški pregled. V trgovino pa se odpravi peš, saj jo ima za ovinkom. S tistim vozičkom, ki ga vleče za sabo, gre, se nasmehne. Prej se je k zdravniku vozila z avtobusom, včasih jo je peljal kak sosed. Sama nikdar ni vozila avtomobila. Če je šla z avtobusom do bolnišnice, je morala od Slavije peš čez most. Zdaj ji prostofer zelo olajša obiske pri zdravniku, taksi bi si namreč težko privoščila. Živi s snaho, saj je moža izgubila že pred 45 leti, sina pa leta 2017.
"Eno gospo sem zadnjič peljal ob devetih zvečer, ko je imela pregled z magnetno resonanco"
"Več otrok pa nisem imela," pripoveduje med potjo. Sin je imel raka. Tudi ona, pred desetimi leti, a ga je premagala. Pripoveduje o svojem življenju in tako vožnja do centra Maribora hitro mine. Da je vožnja s prostoferjem zanjo vedno prijetna, ker se lahko z njim pogovarja, večino prijateljev je namreč že preživela, še pove. "Živci so vedno bolj mirni, ko pridem domov po tej vožnji," se nasmehne. Pristavi, da ji doma dela družbo majhna bela psička. Uporabniki so večinoma zelo hvaležni, pove Silvo Pongrac, ko jo odloživa, in doda, da bi lahko odprl muzej s podarjenimi čokoladami in kavo, če bi jih začel zbirati.
Pove, da je opravil tudi sedem ali osem prevozov v enem dnevu. S tem pomaga drugim in je aktiven v družbi. Ker zaradi zdravstvenih težav ne dobi službe, sodeluje pri več organizacijah. Da bi bil doma in se dolgočasil, mu ne pade na pamet.
Zdravnik, trgovina, banka, pošta, tudi pokopališče
Hoško-slivniški teren je precej razgiban. Zajema območje vse do vrha Pohorja, zato si prostoferji želijo, da bi dobili tudi kakšen bolj terenski avtomobil s pogonom na štiri kolesa. "Zadnji dan v letu grem po nekega gospoda čisto na vrh," se spomni. In kaj, če bo sneg? Pokliče občino, da zagotovijo pluženje, odvrne. Tudi za invalide bi bil kak drug avto bolj primeren, doda. Priložnosti za izboljšave tako so.
Plakat o prostoferju je obesil tudi v domu starejših v Slivnici, kjer je prostovoljec. In tretjič je na dan, ko smo mu delali družbo, tam pobral gospo Jerico Demšič. Pred tremi meseci so ji odvzeli vozniško dovoljenje, čemerno pove, ko se vozimo proti trgovini E.Leclerc, kjer rada nakupuje. Ta dan ima na nakupovalnem seznamu tudi božična darila, saj med prazniki pričakuje kak obisk v domu. Tam jim bodo pripravili različna praznovanja, zanje so že nastopili otroci iz vrtca, prav tako so pekli piškote, decembra je zelo pestro, nam razlaga. "Pokličite, ko končate. Pet minut in sem pri vas," se prostofer z nasmehom poslovi od gospe, ki odide v trgovino, sam pa si bo tačas privoščil kavico in oddih.
Težave pri vožnjah v UKC Maribor
Prostoferji zagotavljajo prevoze k zdravniku in na terapije pa v trgovino, banko ali izjemoma na pokopališče. Se pa zgodi, da kdo tovrstni prevoz izkorišča. "Gospa mi je rekla, da gre na pregled, pa je šla na obisk k hčerki," se spomni sogovornik enega takega izkoriščanja. Težave pa imajo pri vožnjah v bolnišnico. Pove, da je z enim gospodom kar dve uri čakal pred zapornico, ker je bila takšna prometna gneča pri parkirni hiši pred UKC Maribor.