Ne le Glavni trg, Maribor v svojem strogem jedru kmalu dobi še en prenovljen mestotvorni prostor. Kot pešcona bo namreč v novi podobi zaživel tudi bližnji Vojašniški trg na Lentu. Po ponovljenem javnem naročilu za gradbenega izvajalca so se dela tam nedavno vendarle začela. Na trgu, kjer zaradi predhodnih arheoloških izkopavanj že več let zeva gradbena jama, so se najprej lotili rekonstrukcije propadlega gostišča na Vojašniškem trgu 3, nekoč imenovanega Županova gostilna, ki mu v okviru projekta pravijo Tri babe. Delavci so ga očistili gore smeti, odstranili njegovo streho in ga olupili do golega zidovja, kar bodo sčasoma preobrazili v vhod lutkovnega gledališča z barom, teraso za pogostitve, recepcijo, garderobo in sanitarijami.
Ko stene "visijo v zraku"
A že na začetku del so - kot je pri starih stavbah skorajda pravilo - naleteli na težave. Nekatere stene v kleti objekta namreč, kot se je izrazil Teobald Pajnik, iz projektne pisarne MOM, "visijo v zraku" in jih bo treba podbetonirati, sicer bi se ob nadaljnjih izkopih, ki so predvideni na nižji točki, kot so ti stari zidovi, porušile. "To pomeni dodatna dela in podražitev projekta, po moji oceni za pol milijona evrov. Ker pa smo v ponovljenem postopku javnega naročila projekt dobili ceneje, imamo nekaj rezerve," je dejal sodelavec projektne pisarne.
Majhen objekt, velike težave
Dela na samem Vojašniškem trgu, kjer bodo menjali kanalizacijo, plinovodne, vodovodne in telekomunikacijske napeljave, trg nivelirali ter položili nov tlak in umestili urbano opremo, za zdaj stojijo. Na vrsto pridejo šele, ko bodo pri Treh babah opravljena največja dela. Tovornjaki in druga težja mehanizacija lahko namreč do tega objekta dostopajo le preko Vojašniške ulice in trga, ki morata zato na začetek obnove še počakati.
"Območje Vojašniškega trga je najstarejši del mesta, s to rušitvijo in obnovo ugotavljamo, koliko je vse skupaj sploh staro in kako je nastajalo"
Skupna vrednost prenove Vojašniškega trga z objekti je 4,6 milijona evrov.
Projekt se bo zaradi nepredvidenih dodatnih del podražil predvidoma za okoli deset odstotkov.
Operacijo je omogočila EU, ki prispeva 80 odstotkov vrednosti investicije.
Skrajni rok za končanje vseh del je oktober prihodnje leto.
Še pet let po obnovi bo morala občina s številom prireditev in obiskovalcev EU dokazovati upravičenost sofinanciranja.
Sodni stolp gre po planu
Vse pa gladko teče v Sodnem stolpu, kjer so že vgradili inštalacije in talno gretje v pritličju, kmalu se bodo lotili izgradnje stopnic v prvo etažo stolpa in preboja do zunanjega avditorija lutkovnega gledališča. Na koncu stolp dobi tudi novo fasado. Našli so originalna vrata stolpa, ki bodo z obnovo posebej izpostavljena in na ogled. "Spodnji avditorij bo v stilu amfiteatra, nad prvim nadstropjem pa bo tudi galerija. Tam bo možnost razstav, simpozijev. V pritličju, kjer je prostor za sto ljudi, pa bodo lahko kabaret, jazz koncerti in podobno," je pojasnil Pajnik in pokazal na veličastne stropne loke v pritličju Sodnega stolpa in njegovo impozantno streho.