Mariborska občina je objavila javno naročilo, s katerim išče izvajalca za najdražji projekt v mandatu župana Saše Arsenoviča, okrog 25 milijonov evrov ocenjen Center Rotovž. Rešitev nevzdržnih prostorskih razmer osrednje Mariborske knjižnice na Rotovškem trgu je visoko na prioritetnem seznamu županove ekipe, ki pa je dolgoletne načrte o novi knjižnici razširila še z novimi vsebinami - v novem multimedijskem in medgeneracijskem centru bo prostor dobila tudi Umetnostna galerija Maribor (UGM) ter mestni kino. Vrednost investicije je ocenjena na 25,4 milijona evrov. Mestna občina Maribor in ministrstvo za kulturo bosta prispevala vsak polovico denarja, od tega bodo gradbena dela stala 16,9 milijona evrov (plus DDV), je navedeno v investicijskem programu. Rok za oddajo ponudb je 18. oktober do 9. ure.
Rušitev dveh objektov na Rotovškem trgu
"Tik pred izvedbo je oživitev Rotovškega trga preko povezujočih se vsebin in programov Mariborske knjižnice, Umetnostne galerije Maribor in Artkina, ki bo tvoril skupni kreativni, kulturni, izobraževalni, medgeneracijski prostor. Na območju nekdanje restavracije Rotovž je planiran Art kafe, ki bo ponujal oddih in okrepitev za vse obiskovalce in mimoidoče," so ob tem zapisali na mariborski občini.
Dela obsegajo rušitev dveh objektov - Rotovški trg 9 in Rotovški trg 2 ter na njunem mestu izvedba novogradenj. Osrednjo pozicijo na Rotovškem trgu bo še vedno ohranila knjižnica, ki bi bila v novogradnji na lokaciji sedanje osrednje enote. Za potrebe UGM sta predvideni rušitev objekta in novogradnja na vzhodni strani trga. "Predmet naročila je tudi izvedba novo zgrajenih kletnih prostorov pod Rotovškim trgom, ki deluje kot osrednja dvorana Centra Rotovž oziroma nove Mariborske knjižnice ter kletnih prostorov mestne hiše, ki so v kletni etaži povezani z novim osrednjim prostorom in se poglobijo za namen ureditve dvorane Kina Rotovž. Med prehodom proti Glavnem trgu ter objektom Glavni trg 15 se vzpostavi vhodna avla kina in kavarna," piše v dokumentaciji javnega naročila.
Kako bo posodobljen Rotovški trg?
Gradbena dela se bodo pričela v zimskih mesecih, takoj po uspešnem zaključku javnega naročila za izvajalca del, in sicer z rušenjem objektov, napovedujejo na mariborski občini. Gradnja novega objekta bo sledila takoj za tem.
"Rotovški trg bo posodobljen tako, da bo ponovno povrnjen v stanje pred zadnjo prenovo. Na nivoju trga je v skladu z natečajnim projektom predvidena rekonstrukcija arhitekturne zasnove Rotovškega trga iz leta 1960, s prepoznavno geometrijo, ki je delo arhitekta Branka Kocmuta. Kvalitetna tlorisna geometrija zasnove smiselno povezuje heterogeno okoliško gradnjo, odstopanja pa se pojavljajo v sami materialnosti. Ta bo bolje odgovarjala novi kletni etaži in novemu programu trga, ko bo Center Rotovž zaživel," so poudarili na občini.
Prošnja Mariborske knjižnice: Knjige si izposodite na zalogo
Bo pa sama gradnja pomembno vplivala na delovanje Mariborske knjižnice. Tako knjižnica kot čitalnica bosta med 20. oktobrom in 20. decembrom zaprti, v času gradnje pa bosta delovali na nadomestni lokaciji, v prvem nadstropju Trgovskega centra City.
Pionirska knjižnica Rotovž bo ves čas gradnje ostala na Rotovškem trgu. Mariborska knjižnica ob tem prosi vse uporabnike, da si za čas zaprtja knjižnice gradiva izposodijo na zalogo, ali pa v vmesnem času obiščejo katero od drugih enot. Med selitvijo čas izposoje ne bo tekel, tudi ne bo opominov.
Da vidijo luč na koncu dolgoletne kalvarije, pravi direktorica Mariborske knjižnice Dragica Turjak. "Zelo si bomo oddahnili, ko bo prvi bager zakopal. Upamo, da bo to čim prej. Vsi si želimo, da ne bi bilo zapletov. Maribor mora priti do te knjižnice," je poudarila Turjakova.
Preselili bodo 160 tisoč enot knjižničnega gradiva
V knjižnici so organizacijsko in logistično pripravljeni na selitev osrednje knjižnice na Rotovžu, ki je z gradivom najbogatejša enota Mariborske knjižnice. Do 20. decembra, ko bodo odprli vrata v Trgovskem centru City, morajo tja preseliti 160.000 enot knjižničnega gradiva. "To je skoraj štiri kilometre polic, ki jih moramo razstaviti, prepeljati na novo lokacijo in ponovno sestaviti. Gre za okrog 10.000 zabojev, v katere bomo spravljali gradivo in jih preselili. To ni mala stvar, logistično in organizacijsko je zelo zahtevno. Vsi zaposleni bodo vključeni v to delo in pospravljanje. Ne bo šlo brez selitvenega servisa. Rabimo tudi strokovnjake za mizarska dela, ker bo treba police s čim manj posegi razstavljati in sestavljati, da se kaj ne poškoduje, ker s starim pohištvom moramo to začasno obdobje preživeti," opisuje načrte Dragica Turjak. Upa, da se bodo bralci navadili začasne lokacije in da prinašajo še malo življenja v ta trgovski center.