Nadija Belec je v Slovenijo prinesla kulinariko in nostalgičen pridih nekdanje Sovjetske zveze, kar je združila pod novodobnim okriljem Ruske trgovine. Njeni trgovini v Mariboru in Ljubljani ne le Rusom, temveč mnogim prebivalcem nekdanje Sovjetske zveze predstavljajo avtohtoni stik z živili, s katerimi so rasli. Vedoželjnim kupcem svetuje o izdelkih, jim pove kakšno zgodovinsko zanimivost ali jih nauči ruskih poimenovanj. "Trgovino nadgrajujem s pomočjo svojih strank, ki mi povedo, kaj naj še dokupim in kaj še bi si želeli poskusiti," nam uvodoma zaupa svojo filozofijo vodenja Ruske trgovine.
Našla je svoje poslanstvo in ljubezen
Pred enajstimi leti je Nadija Belec v Mariboru odprla prvo rusko trgovino na Slovenskem. Pol leta kasneje je poslovalnico odprla tudi v Ljubljani. "Stranke ostajajo zveste že več kot desetletje, morda tudi zato, ker dejavnosti nisem začela z željo po dobičku, marveč sem do tega poslanstva čutila neznansko ljubezen. Ko sem v Evropi naletela na kakšno rusko trgovino in videla, da se naši izdelki prodajajo tudi drugod po svetu, sem bila resnično navdušena. Skorajda nisem verjela, da lahko tako daleč od rodnega doma pridem do izdelkov in živil, s katerimi sem odraščala. Takrat sem sklenila, da želim te občutke vzbujati tudi pri naših priseljencih, še večje poslanstvo zame pa je, da lahko našo kulturo in recepturo širim tukajšnjim vedoželjnim domačinom. Še zdaj me ženeta naprej izključno zanimanje in dobra energija, ki jo prinašajo naši kupci," pripoveduje Nadija Belec, ki v Sloveniji živi že 18 let.
Sušeni lignji s pivom Baltika
Prvo leto so se na prodajnih policah znašle takrat pri nas redke ribe, tradicionalna "lahka" ruska majoneza, zelo močna gorčica, posušeni morski izdelki - sušeni lignji so ob pitju piva Baltika za Ruse stalnica -, vložena zelenjava (zelo popularni so vloženi paradižnik, bučke in jajčevec) in manj kisle kumarice (ki so po ruski recepturi bolj slane), morske alge, ki se dodajajo k solati, ruske začimbe, čaj in kava ... Pa pri Rusih zelo priljubljene naravne ajdova, pšenična in prosena kaša, alkohol (armenski konjak, ruska vodka, gruzijsko vino), pijača Kvas, ruski sokovi - denimo brezov in paradižnikov sok, ki ga mnogi Rusi vsakodnevno pijejo namesto jabolčnega ali pomarančnega soka - in ruske sladice, trajno pecivo, medenjaki ter bomboni, ki se prodajajo na kilograme.
Babuške za razvoj motorike
Tudi darilni program je pester in med drugim zajema tradicionalni ruski pribor, skodelice za pitje čaja ali kave, kozarčke za alkohol in babuške. "Veliko slovenskih mladih staršev za razvoj motorike in igro otroku kupi babuško," razloži Belčeva, nakar v trgovino ravno vstopi gospa, ki povpraša po babuškah. "Svetujem, da za otroka nabavite manjšo babuško. Vsi otroci bi se igrali z velikimi, zato jim včasih v trgovini ponudim dve možnosti, večjo in manjšo babuško, za tem jim rečem, naj vsako poskusijo sestaviti. Po eksperimentu se otroci praviloma odločijo za manjšo," svetuje obiskovalki Nadija Belec. Ko se nasmejiva naključju, še pove: "Sem tip človeka, ki se pri razvoju projekta nikoli ne ustavi. Trgovini nadgrajujem vsakodnevno, ker imamo poslovalnici v le dveh mestih, smo za vse druge razvili tudi spletno trgovino na spletnem naslovu www.ruskatrgovina.si. Imamo obiskovalce iz mnogih krajev in odločili smo se, da jim ponudimo možnost dostave na dom kjerkoli po Sloveniji."