Slišal od sošolca, zasledil na socialnih omrežjih, sodelujem v študentskem društvu in želim biti za zgled. To so nam povedali mladi krvodajalci, ki so se danes opogumili in darovali kri za življenje bolnih ali poškodovanih. "To sem si že dlje časa želel," je dejal študent informatike Gal Guštin. Na študentsko krvodajalsko na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) je skočil med dvema predavanjema.
Bolj aktivno nagovarjajo večje delodajalce
Čeprav je krvodajalstvo v upadu in to že nekaj časa skrbi tiste, ki morajo skrbeti za zadostne količine te življenjske tekočine, je v Sloveniji odstotek mladih, ki se odločijo za krvodajalstvo, še vedno spodbudno. Tako Metod Dolinšek, sekretar mariborskega Rdečega križa. "Študentje se zavedajo, kako pomembno je, da so solidarni. Okoli 10 odstotkov mlade populacije se odziva, kar nam zavidajo tudi nekatere evropske države. Želimo si tudi, da bodo s tem nadaljevali in postali redni krvodajalci. To je naš glavni izziv, imeti dolgoročno dovolj krvodajalcev," razloži Dolinšek.
"Študentje se zavedajo, kako pomembno je, da so solidarni"
Pove še, da so takšne terenske akcije bolj dostopne za študente. Po upadu v času covida si tako znova obetajo več krvodajalcev. Pozivajo pa tudi druge skupine v družbi, da sledijo zgledu mladih. Predvsem v zadnjem času bolj aktivno nagovarjajo večje delodajalce. "Želimo si več iniciativ s strani gospodarstva. Nekateri so se že obrnili na nas. Podobno lahko organiziramo tudi akcije v podjetjih. Želimo si, da bi bilo takih akcij še več. Vsak liter krvi skrbi za boljše zdravje naših prebivalcev," je še položil na srce.
Katere so najbolj zaželene krvne skupine
Prvič so študentsko krvodajalsko akcijo izvajali na Feriju. In odziv študentov je bil zadovoljiv, pravi eden od organizatorjev, Luka Lah, sekretar Študentskega sveta UM. Pričakovali so okoli 60 študentov, kar je enkrat več kot v prejšnjem letu. "To je super priložnost, da pomagamo širši skupini ljudi," je razložil. Daroval je tudi sam, pa ne prvič. Igle in kri niso ravno mamljiva tematika za študente, priznava, a strah so uspešno odganjali tako prostovoljci kot medicinsko osebje. Mimoidoče študente sta na stojnici nagovarjali tudi študentki medicine, ki sta širili glas o projektu Epruvetka, pa tudi darovanju krvotvornih celic in organov.
Študentska krvodajalska akcija bo potekala še jutri, v torek, v prostorih Centra za transfuzijsko medicino v UKC Maribor (vhod v urgentnem centru). Akcija je odprta za vse, trajala pa bo do 13.30. Kot je povedala zdravnica iz centra Biserka Dvoršič, lahko vsakdo, ki to želi in zmore, sicer daruje pri njih ob torkih ali četrtkih, ob torkih imajo tudi popoldanske termine. Ostale dneve pa so običajno kje na terenu, bližje ljudem torej. Še vedno je zaželeno da se krvodajalci vnaprej naročijo.
Zaloge krvi so trenutno zadovoljive. Najbolj zaželene so krvne skupine, ki so tudi sicer najpogostejše v populaciji, to je skupina A, vedno pa so veseli tudi krvodajalcev s krvno skupino 0-, saj to lahko prejme vsakdo in jo uporabljajo za urgentne primere, ko ni časa določati krvne skupine bolnika.