
Tristan Majcenovič pri plavanju dosega izjemne rezultate, zlasti v hrbtnem in prostem slogu. V skladu s telesnim primanjkljajem so plavalci sicer razdeljeni v skupine od ena do deset, on je v skupini 9. Doslej je osvojil več naslovov državnega prvaka v različnih plavalnih slogih, uspešno je nastopal na mednarodnih tekmovanjih, njegov vzornik je ameriški plavalec Michael Phelps, eden najboljših na svetu v zgodovini tega športa.
Čeprav mu telesna hiba ne omogoča vsega, kar je dano "zdravim" otrokom, izživlja vse svoje interese. "Kot otrok sem za zabavo igral namizni tenis, na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor sem zaključil učenje kitare, vmes sem začel plavati. In ker me je ta šport prevzel, veliko treniram. Namizni tenis za zabavo igram le še tu in tam z očetom Alešem, kitaro pa sem zaenkrat postavil v kot," razloži mladenič. Pobudo, da začne plavati, je dala njegova mama. "Po nekaj treningih v kopališču Pristan mi je bilo plavanje vedno bolj všeč, začel sem redno trenirati, vedno bolj me je navduševalo in tako se je začelo," pojasni januarja leta 2008 rojeni Tristan Majcenovič.
"V vodi se počutim sproščenega, uživam, rad plavam, rad treniram, še raje tekmujem," pove in ne pozabi omeniti trenerjev, ki so s strokovnim delom vsak po svojih močeh prispevali k njegovemu plavalnemu razvoju - Robija Novaka, Blaža Medveška in Petre Bombek. "Sedaj zame skrbita Blaž in predvsem Petra, ki me spremlja tudi na tekmovanjih," razloži Tristan, ki ima zaradi šolskih in športnih obveznostih kot dijak prvega letnika III. gimnazije Maribor (športni oddelek) zelo malo časa za druge aktivnosti. "V šoli imajo veliko razumevanja za moje športne aktivnosti, profesorji in sošolci me spodbujajo, veseli so vsakega mojega dosežka," pove dijak, ki v prostem času najraje gleda televizijo, "privlačijo me predvsem kriminalke, pa nanizanke in seveda tudi šport."
Mariborski paraplavalec trenira po petkrat na teden, poleg tega izvaja tudi individualne vaje za izboljšanje telesne moči. "Nič mi ni pretežko, saj se zavedam, da lahko napredujem le z vsakodnevnim trdim delom. Z napredkom sem zadovoljen, moji rezultati so zelo spodbudni, prav tako tudi uvrstitve na domačih in mednarodnih tekmovanjih," pojasni. Njegova paradna disciplina je 200 metrov prosto. "S tekmovanj v tujini so mi najbolj v spominu ostali dosežki v Zadru, kjer sem štirikrat stopil na najvišjo stopničko zmagovalnega odra, uspešen sem bil tudi v Zagrebu, kjer sicer nisem bil med zmagovalci, sem si pa priplaval normo za nastop na evropskih igrah mladih parašportnikov," ponosno pove mladenič.
Njegova srčna želja je nastop na paralimpijskih igrah v Los Angelesu
Kje so športne meje odličnega mariborskega paraplavalca, je težko napovedati, si pa jih je Tristan postavil kar sam. "Želja je veliko, pot do njih bo trnova, a verjamem, da mi bo uspelo," je samozavesten. "Na prvem mestu je izboljšanje osebnih rekordov na vsakem tekmovanju, kar je temelj za dosego novih ciljev. Želim nastopiti na letošnjih evropskih igrah mladih parašportnikov, se uvrstiti v reprezentanco in nastopiti in osvojiti kolajno na paralimpijskih igrah leta 2028 v Los Angelesu. Vem, da so želje velike in da morda zvenijo neskromno, toda ob pomoči trenerjev in podpori staršev nič ni nemogoče," je optimist.
Sanje vsakega posameznika in tudi športnika pa so lažje dosegljive, če imamo ob sebi prave ljudi in tudi priložnosti, ki pomagajo na tej poti. Da bi lahko uresničil vse svoje cilje, potrebuje nenazadnje kakovostno opremo in dodatna finančna sredstva, zlasti za nastope v tujini. Zato bo zanj zelo dobrodošla podpora projekta Mladi upi, ki ga izvajata Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu. Na razpis Mladi upi se lahko prijavijo mladi nadarjeni športniki, parašportniki in umetniki, stari od 16 do 20 let, in mladi nadarjeni znanstveniki, stari od 17 do 21 let. Prejemniki denarne pomoči iz tega sklada so v preteklosti že bili tudi vrhunski športniki Janja Garnbret, Tim Gajser, Timi Zajc, Kaja Kajzer ... Na podlagi lanskega, že 12. razpisa Mladi upi je strokovna komisija izbrala dvanajst kandidatov, ki bodo dobili finančno podporo za nadaljnji razvoj. Enega je prek spletne strani Mladi upi izbrala javnost in največ glasov namenila mariborskemu paraplavalcu. "Denarna podpora iz sklada Mladi upi je zelo dobrodošla, kakor tudi pomoč Zveze za šport invalidov Slovenije - slovenski paralimpijski komite, sicer pa dobršen del stroškov leži na plečih družine," pojasnjuje Tristan.

Trikrat na teden trenira celo od šeste ure zjutraj pod vodstvom Blaža Medveška. Sicer nad njim v glavnem bdi Petra Bombek. Tudi ona je navdušena nad njegovo predanostjo in voljo: "Njegovo trdo delo in vztrajnost se obrestujeta, saj domala na vsaki tekmi izboljšuje osebne rekorde. Z izboljšavo tehnike, izboljšanjem aerobnih in anaerobnih zmogljivosti, gibljivosti, moči in psihološke pripravljenosti je postal konkurenčen tudi na mednarodnih tekmovanjih." Delo z njim jo navdihuje, uči in polni s ponosom. "Tristan je izjemno prijazen in srčen človek, ki ga vsi vzljubijo. Je dokaz, da z jasno vizijo, trdim delom in potrpežljivostjo lahko premagamo vse ovire. Tristanova zgodba navdihuje mnoge, njegova srčnost pa pušča pečat na vseh, ki ga imajo priložnost spoznati. Je fant z neverjetno ambicijo in osredotočenostjo, sicer miren, a v bazenu goreč in odločen. Sodelovati z njim je preprosto. Prepričana sem, da je sposoben doseči vrhunske rezultate. Če bo nadaljeval s to zagnanostjo, verjamem, da ga bomo lahko videli na največjih mednarodnih tekmovanjih pod okriljem slovenske reprezentance.''