Danes se je v Cafovo ulico vrnil Ulični festival lokalne hrane. Poudarek je letos na sezonskih in kot običajno lokalnih okusih. Pridni študentje Višje šole za gostinstvo in turizem (VSGT) že od ranega jutra vihtijo ponve in kuhalnice. Z lokalnimi sestavinami in pripravo v šoli, ki je doma na ulici, so poskrbeli za kratke dobaviteljske verige.
Za lačne želodce so pripravili pražen krompir z vloženo zelenjavo in svinjsko pečenko, šunko, pečeno v krušnem testu s hrenom in hrenovo peno, zanimiva jed pa je tudi ocvrt piščanec v hišni štručki s sočno solato, tradicionalno je na voljo praženec z jagodami in jabolki, za vegetarijance pa golaž iz čičerike. Čičerika na festivalu lokalne hrane? "Čičerika sicer res ni iz Slovenije, a smo jo namenoma vključili, ker je bila čičerika na Dravskem polju stalnica pred drugo svetovno vojno. To posebnost so k nam prinesli primorski priseljenci in sodelavka, ki ima ekološko kmetijo, je našla zapise njene babice, ki je trdila, da je čeka, tako so imenovali čičeriko, bila ves čas na vrtu in so jo sadili na Dravskem polju. Čičerika je bila pomemben vir proteinov, potem jo je zamenjal fižol in bob," pojasni Mojca Polak, predavateljica na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem v Mariboru. Hrano spremljajo vina lokalnih pridelovalcev.
"Petek je. Zakaj ne bi dneva zaključili na prijetnem festivalu, kjer lahko podpišemo, da začutimo lokalne okuse," je povabila Polakova. Študentje na stojnicah z nasmeškom vabijo in zagotavljajo, da so njihovi kolegi skuhali dovolj, da ne bo zmanjkalo. Pred samim vstopom na festival stoji stojnica s kuponi za hrano in pijačo. Šest evrov je treba odšteti za kupon s hrano in tri za pijačo.
Še dve brezplačni kulinarični delavnici potekata v sklopu festivala. Klarino učilnico sladkanja brez slabe vesti še lahko ujamete. Začne se ob 16.uri. Na delavnici Socialistična kuhinja po mariborsko je Mojca Polak postregla s socialističnimi triki, kako iz skromnih sestavin pripraviti okusna kosila. Popeljala je v kuhinje v 80. in 90. let prejšnjega stoletja, ko je dišalo po "flajšlaberlih" oziroma polpetih, "murkovem zosu", za zaključek pa je pripravila ocvrte "šnite" iz ostankov velikonočne potice z jagodno omako. Ponovno namreč prihajajo v ospredje triki naših babic, ki so mnogokrat "iz nič sčarale obrok".