(FOTO) Na Glavnem trgu v Mariboru že šesta generacija luči

Helena Ponudič Helena Ponudič
24.07.2020 05:00

Pregled zgodovine razsvetljave Glavnega trga v mestu ob Dravi pokaže, da so bile posamezne generacije svetil na trgu po obliki drugačne, a so bile luči do leta 1972 zmeraj zelo visoke

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nove luči, ki zelo spominjajo na luči na ljubljanskem Trgu revolucije, so med meščani požele pozitivne in negativne ocene. 
Andrej Petelinšek

Medtem ko še vedno čakamo, da bodo prižgali luči na Glavnem trgu (po zadnjih informacijah naj bi se to zgodilo do konca julija), smo preverili, kakšna je zgodovina razsvetljave na osrednjem mariborskem trgu. Po naši grobi oceni so nove luči, ki zelo spominjajo na luči na ljubljanskem Trgu revolucije in so med meščani požele pozitivne in negativne ocene, že šesta generacija svetil.
​Pokrajinski arhiv Maribor (PAM) hrani pričevanja neznanega avtorja o javni razsvetljavi v Mariboru od plina do elektrike. "Namesto prvotnih sveč in oljk je Maribor leta 1862 pričel uporabljati petrolejke," opisuje avtor. Prav v tem obdobju je Glavni trg dobil svoje prve luči. Takrat sta trg krasili dve plinski svetilki, nižji lanterni, ki sta bili po obliki kar podobni lučem v obdobju po letu 1972. Pregled zgodovine razsvetljave Glavnega trga pokaže, da so posamezne generacije luči na trgu bile po obliki resda drugačne, a so bile do leta 1972 zmeraj zelo visoke.

Mestni prižigalci luči

Prvim plinskim svetilkam sta na istem mestu sledili še dve električni, za kateri ni povsem jasno, kdaj sta zamenjali predhodnici. Velja omeniti, da je Maribor že leta 1840 imel okrog 81 uličnih svetilk različnih velikosti, slednje so imeli tudi lastniki večjih hiš in gostilne. Kot zanimivost se v Pokrajinskem arhivu Maribor v spominskem zborniku Plinarne Maribor spominjajo takratnega režima osvetljave. Namreč, luči so gorele le takrat, kadar ni svetila luna, ko pa je luna sijala, so mestni prižigalci luči počivali.

Prvi luči na Glavnem trgu sta bili dve plinski svetilki, postavljeni okoli leta 1862. Na fotografiji vidimo veduto iz leta 1918. 
Pokrajinski arhiv Maribor
Plinski luči sta v obdobju elektrifikacije zamenjali visoki električni luči - druga generacija luči. 
Pokrajinski arhiv Maribor
Luči na Glavnem trgu leta 1942, tretja generacija luči
Pokrajinski arhiv Maribor
Luči na Glavnem trgu leta 1967, četrta generacija luči 
Pokrajinski arhiv Maribor

Kandelabrska razsvetljava kot veliko razkošje

Prvo mestno električno podjetje je bilo v Mariboru ustanovljeno leta 1919, nato je elektrika do leta 1928 skorajda v celoti zamenjala plin, se spominja neznani avtor v zapisu, ki ga hrani PAM. V tem vmesnem obdobju sta, kot že omenjeno, električni svetilki zamenjali plinski. Stali sta na istem mestu (tako imenovana druga generacija luči). Začetki javne razsvetljave so bili skromni in jih zasledimo le v večjih mestih, kakršna so bila Maribor, Ptuj, Murska Sobota, se v jubilejnem zborniku Elektra Maribor spominjajo različni sogovorniki. Izpostavijo tudi, da je bila kandelabrska razsvetljava, kakršna je bila na Glavnem trgu, za tiste čase veliko razkošje in jo zasledimo le na mostovih, trgih in glavnih ulicah večjih mest.

Novembra leta 1972 so bile na Glavnem trgu postavljene nižje laterne - peta generacija luči. 
Pokrajinski arhiv Maribor
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta