(FOTO) V Kulturnem centru Pekarna nastaja velik tridimenzionalni grafit: "To bo edinstvena umetniška točka"

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
05.11.2020 14:45

Priznani hrvaški umetnik Filip Mrvelj v Pekarni ustvarja prvi trajni tridimenzionalni grafit v regiji - luknjo s starimi stopnicami

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nastala je takšna umetnina.
Igor Napast

Pred Mladinskim kulturnim centrom (MKC) Maribor na območju Kulturnega centra Pekarna nastaja prvi trajni tridimenzionalni grafit v regiji, ki ga ustvarja priznani hrvaški umetnik in nosilec rekorda v Guinessovi knjigi rekordov za najdaljšo anamorfno sliko na svetu – Filip Mrvelj alias 3D Filip. "Najnovejša umetnina 3D Filipa bo edinstvena umetniška točka, ki bo vabila v Pekarno. Z njo bo nadarjeni umetnik pustil svoj pečat tudi v Mariboru," so navdušeni v MKC.

Igor Unuk

Presenečenje, navdušenje, šok

Projekt je nastal v sodelovanju s samostojno mariborsko kulturno producentko Tanjo Cvitko, ki je Mrvlja v mesto ob Dravi pritegnila ne le zaradi njegove ustvarjalnosti, temveč tudi zaradi dosežkov, s katerimi je mednarodno prepoznan. Med drugim je nosilec svetovnega rekorda za najdaljšo anamorfno sliko na svetu (Guinessova knjiga rekordov 2013, rekord je bil od takrat že izboljšan) in pobudnik odmevnega projekta Vukovart s katerim že četrto leto mesto Vukovar spreminja v prestolnico vizualnih in drugih povezanih umetnosti. Pri anamorfnih poslikavah, ki so umetnikova posebnost, gre za poslikave velikih kvadratur, ki spodbujajo interakcijo z gledalci, oziroma občinstvom. Slika pred gledalci oživi pod določenim kotom gledišča in ustvarja pozitiven odziv. Pomemben je učinek presenečenja, navdušenja in celo šoka.


​In kaj umetnik pripravlja v Mariboru? "Moja poslikava bo prikazovala luknjo s starimi stopnicami. Čeprav se na sliki ne bo videlo, sem v mislih imel vaše stare vinske kleti, po katerih je Maribor znan. Drugi del zgodbe, za naslednje leto, predvideva drevesa na fasadi in spalne kabine, kot povezovalni člen s hostlom in okolico, ki vas obkroža, čudoviti park in vašo soseščino, ki se sama od sebe nudi kot inspiracija," je pojasnil Mrvelj.

Filip Mravelj med delom.
Igor Unuk

Doprinos k razvoju turizma

V MKC dodajajo, da projekt ponovno izpostavlja pomembnost, lepoto in umetniško vrednost ulične umetnosti ter grafitiranja. “V zadnjem letu se v Mariboru več govori o grafitih, grafiti se počasi prepoznavajo kot oblika umetnosti, neke vrste galerij na prostem, ki lahko doprinesejo tudi k razvoju kulturnega turizma. Že sedaj poznamo veliko primerov mest v naši bližini, v katerih obiskovalci poiščejo, ponavadi večje umetniške grafite – murale, samo zato, da naredijo fotografijo pred njimi ter z objavo le te posredno promovirajo tudi mesto," je povedala Marja Guček, direktorica MKC Maribor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta