Harfistično omizje prevzelo skrb za spomenik, posvečen knezu Koclju

Anita Kirbiš Anita Kirbiš
04.12.2022 04:10

Kulturno društvo Harfistično omizje Maribor je v celoti obnovilo in prevzelo tudi skrbništvo nad spomenikom, posvečenem knezu Koclju, ki je bil že precej dotrajan. Ob prazniku so pripravili tudi slovesnost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednica društva Vanja Kajzer v družbi kiparja Andreja Grabrovca Gaberija, predstavnikov gasilcev in praporščaka mariborskega Maistrovega društva.
Anita Kirbiš

Prireditvam ob državnem prazniku, dnevu generala Rudolfa Maistra, se je s svojo slovesnostjo pridružilo tudi Kulturno društvo Harfistično omizje Maribor. Letos so v celoti obnovili in tudi prevzeli skrbništvo nad spomenikom, posvečenem knezu Koclju. Leta 1994 so v podjetju Markizet TG na pobudo takratnega predsednika izvršnega sveta v mestu Antona Rousa postavili ta spomenik ob tretji obletnici samostojne Slovenije. Izdelal ga je umetnik, ki ga navdihujejo muze in se umetniško izraža predvsem z monumentalnimi spomeniki, Mariborčan Andrej Grabrovec Gaberi. Spomenik – konj brez jezdeca s kopjem - je bil v bron odlit v Livarni umetnin v Zagrebu.

Spomenik knezu Koclju
Janko Rath

Slavnostni govornik na dogodku, ki mu je dala poseben pečat tudi častna straža pobreških gasilcev, je bil Aleš Arih, zgodovinar in predsednik mariborskega Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra, ki je tako knezu Koclju in generalu Maistru pripisal poseben pomen v zgodovini našega naroda. Aktualna predsednica Harfističnega omizja Vanja Kajzer se je ob koncu prireditve zahvalila vsem, ki so omogočili in finančno podprli zahtevno obnovo spomenika, in podelila zahvale. Svečanosti sta se udeležila in spregovorila tudi Jože Protner in dr. Zlatko Dežman. Prisotne je ob tej priložnosti nagovoril tudi dr. Damjan Prelovšek, slovenski umetnostni zgodovinar, plečnikoslovec in diplomat, ki Gaberija z njegovim značilnim ostrim slogom označuje kot enega najboljših kiparjev. V avli Narodnega doma pa so nato ob poeziji Maistrovega Rožmarina dogodku tudi nazdravili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta