Učenci in dijaki se s 1. septembrom vračajo v šolske klopi, pri čemer gredo dijaki prvih, drugih in tretjih letnikov spet v šolo po pol leta. Kaj pričakujete?
"Resnično upam, da se bodo vrnili vsi, od malčkov do študentov. Res je, dijaki (razen maturantov) in študenti niso bili skupaj pol leta, kar je v času, ko je vključevanje v vrstniško skupino in pridobivanje socialnih kompetenc zelo pomembno za razvoj, za njih katastrofa. Dijaki povedo - 'ful več si z družino in je zato ful več napetosti, strah me je, kako se bom vključil nazaj v razred, zdi se mi, da samo zapravljam čas in zamujam svoje najstništvo'. O tem je bilo več govora v peticiji profesorjev mariborske Prve gimnazije."
Naj se torej več ne ponovi tako dolga fizična odsotnost otrok od šolskega življenja? Kako ponovno v šolske klopi? Predvideni so štirje scenariji z različnimi priporočili.
"Ob načrtovanju ukrepov je treba zelo dobro premisliti in upoštevati tudi njihove vplive na duševno zdravje v skupnosti. Otroci in mladostniki spadajo med najranljivejše skupine, pri katerih se bodo posledice ukrepov in epidemije kazale še dolgo. Izkušnje iz epidemij, raziskave na otrocih na Kitajskem kažejo, da se pri mnogih otrocih izražajo klinično pomembni znaki anksioznosti in depresivnosti, prav tako izkušnje kažejo, da prepoved obiskovanja šole, socialnih stikov in gibanja lahko pusti posledice na celotni populaciji otrok in mladostnikov na področju telesnega in duševnega zdravja, posebno pri ranljivih skupinah, torej otrocih, ki so imeli že prej težave na področju duševnega zdravja."
Od ena do pet
Kolikšen problem je odvisnost od klikanja in zaslonov?
"Že pred koronadobo smo ugotavljali, da otroci preživijo pred zasloni nekaj ur dnevno. Ne samo otroci, ampak tudi učitelji in starši so bili sedaj preveč pred zasloni. Včasih smo presenečeni, koliko celo starši uporabljajo telefon in računalnik, in zagotovo niso dober vzor. Otroci hitro vidijo diskrepanco med tem, kaj govoriš, in tem, kar počneš. Do prav hudih zgodb prihaja, ko se kaže odtegnitveni sindrom, če se otroku odvzame računalnik."
Ali starši pri tem iščejo pomoč pri vas?
"Redki so starši, ki pridejo k nam in imajo nadzor in so sposobni otroku ali prepovedati ali pa mu ponuditi zaslon zgolj ob dogovorjenem času. Prevečkrat otrok sam odloča, koliko časa bo imel telefon v rokah. To so hude zgodbe in tudi pri mlajših, kot si predstavljamo. Mislim, da bo to tema prihodnosti, in to nas mora zelo skrbeti. Otroci, ki so preveč pred računalnikom, so tudi bolj tesnobni in bolj depresivni."
Kako je poskrbljeno za to odvisnost?
"V Sloveniji je na tem področju premalo strokovne pomoči. V Novi Gorici je Klinika za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti, ampak tam sprejmejo samo vrh ledene gore. V Mariboru imamo Center Šteker, ki je financiran za ta namen. Nimamo pa dovolj učinkovitih in dostopnih programov za otroke in mladostnike, ki kažejo tvegano rabo. Potrebno je sistematsko in celovito delo."
Center za otroke, mladostnike in starše Maribor. V imenu ima Maribor, ampak ni samo mariborski center, kajne?
"Ustanoviteljica in glavna financerka je Mestna občina Maribor, s storitvami pa smo dostopni več kot 25 občinam, s katerimi letno sklepamo pogodbe o financiranju."
Koliko primerov letno obravnavate? Kolikšna je čakalna doba pri vas?
"Več kot 2000. Čakalna doba za individualno obravnavo je od enega do treh mesecev. Sicer pa dnevno naročamo in odgovarjamo na klice med 8.00 in 12.00 na telefonski številki 040 832 105."
Perfekcionizem polni postelje v otroški bolnišnici