Kako bo svet za starejše pomagal, da bo Maribor starejšim prijazno mesto

28.09.2021 17:47
Svet za starejše bo v petek na Trgu svobode ponujal informacije in svetovanja, za starejše občane bo ta dan začela tudi poskusno delovati brezplačna telefonska številka Info-fon.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Skoraj vsak četrti Mariborčan je starejši od 65 let, večina je žensk. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Svet za starejše, ki deluje v mestni občini Maribor, je 14-člansko posvetovalno telo, ki ga je na pobudo Sindikata upokojencev Slovenije, društva Toti DCA, društev upokojencev in organizacij, ki delujejo v interesu starejših, oktobra lani s sklepom ustanovil župan Saša Arsenovič. "Ukvarjali se bomo z ukrepi, ki bi lahko kratkoročno spremenili življenje starejših na boljše, temeljni cilj pa je narediti mesto prijazno starejšim. Tako z vidika transporta in gibanja kot dostopa do različnih storitev, do tega, da ne ostajajo sami doma, da se zaradi revščine ne morejo udeleževati dogodkov," je pojasnila predsednica Sveta za starejše Metka Roksandič in dodala, da bodo opozarjali na potrebne spremembe tudi na državni ravni.

Pomagali bodo pri vlogah za brezplačni javni prevoz

Javnosti se bodo predstavili v petek, 1. oktobra, na mednarodni dan starejših. Na Trgu svobode bodo od 9. do 12. ure pri stojnicah starejšim ponujali informacije in svetovanja, druge pa ozaveščali, naj bodo pozorni na starejše, ki živijo v njihovem okolju; v sodelovanju z Marpromom bodo tudi delili in pomagali izpolnjevati vloge za brezplačni mestni in medkrajevni javni prevoz za starejše od 65 let naprej in upokojence ter invalide. "Do včeraj je bilo izdanih okoli 1100 vozovnic za brezplačne vožnje, kar je zelo malo glede na to, da v mestu živi 26 tisoč starejših od 65 let," je poudarila Roksandičeva.

Aco Prosnik, Alenka Iskra, Metka Roksandič, Rudi Turk in Tomaž Ksela so predstavili delovanje Sveta za starejše.
Sašo Bizjak

V petek bo začel poskusno delovati tudi Info-fon, brezplačna telefonska številka, na kateri bodo prostovoljci vsak dan štiri ure dnevno starejšim posredovali informacije o vsem, kar jih zanima, jih pomagali usmerjati na prave naslove in podobno. Informacije z brezplačno številko, ki bo znana in aktivirana v petek, bodo dajali pri stojnicah. Pobudo za Info-fon je dal Svet za starejše, občina pa jo je zelo hitro sprejela in poskusni zagon finančno podprla, je dejala podžupanja Alenka Iskra in napovedala tudi brezplačne prevoze za starejše do nujnih storitev, na primer do lekarne in zdravnika na območju celega mesta. Poskusno naj bi s tem začeli v letu 2022.

Andrej Petelinšek

Povprečna starost narasla za pet do šest let

Četudi se ljudi v pozni odrasli dobi, opozarja psiholog Franc Prosnik, zelo pogosto opredeljuje kot enotno, homogeno skupino, za katere naj bi veljale določene značilnosti - iz tega ne nazadnje izhajajo pogosti zelo napačni stereotipi in starizmi, je realnost drugačna: starejši od 65 let so po načinu življenja, miselnosti, zdravstvenemu stanju, interesih, izobrazbi, finančnih zmožnostih in številnih drugih atributih izjemno heterogena skupina ljudi. Povprečna starost je v zadnjih desetih letih narasla za pet do šest let - povprečna starost žensk je 83, moških pa 79 let, je povedal Zmago Turk in izpostavil potrebo po skrbi za starejše na vseh nivojih - od prometa do zdravstva.

Metka Roksandič: "Ukvarjali se bomo z ukrepi, ki bi lahko kratkoročno spremenili življenje starejših na boljše."
Tit Košir

Skoraj vsak četrti Mariborčan je starejši od 65 let. Večina je žensk, veliko med njimi jih je samskih in se soočajo z revščino. Tudi na to namerava Svet za starejše opozarjati in k iskanju rešitev spodbujati tudi državo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta