Bela omela je polzajedavska rastlina, ki lahko zraste tudi do meter visoko. V obliki grmička zavira rast dreves, saj jim odžira hranilne snovi, zato je praksa takšna, da se močno napadena drevesa sanirajo ali posekajo. Z belimi plodovi omele se hranijo ptiči in tako se prenašajo semena na druga drevesa, iz česar se razvijajo novi grmi. Ludvik Vičič, nekdanji profesor biologije in stanovalec Stanetove ulice, je že leta 2016 na sestankih mestne četrti Nova vas opozarjal na razrast bele omele na drevesih. Obrnil se je na Nigrad in arboristko Tanjo Grmovšek, svetovalko Mestne občine Maribor pri urejanju in negi dreves, ki je za občino tudi pripravila strokovno mnenje.
Postanite mestni inšpektor
Če imate kakšno vprašanje, pobudo ali predlog, nam lahko pišete na elektronski naslov mestniinspektor@vecer.com ali po klasični pošti na naslov Časnik Večer, Ulica slovenske osamosvojitve 2, 2504 Maribor, s pripisom Mestni inšpektor.
Reševanje problema v pristojnosti stanovalcev
"Sporočam vam, da je sedaj uničenih okrog 30 javorjev, napadene pa so tudi breze, ki rastejo v okolici blokov," je v dopisu Boštjanu Dolencu iz urada za komunalo, promet in prostor zapisal Vičič. Po nekajmesečnem čakanju je le prejel odgovor, ki pravi, da na omejenem območju večina problematičnih dreves raste na zelenicah, ki so v pristojnosti vzdrževanja etažnih lastnikov oziroma njihovih vzdrževalcev. Tudi na Mestni občini Maribor zatrjujejo, da je reševanje pojava bele omele v pristojnosti stanovalcev objektov v neposredni bližini, ki parkirišča, zelenice in druge površine tudi uporabljajo, saj naj bi bile zgrajene za njihovo uporabo in zato nimajo statusa javno dobro.
"Kam so se izgubile nekdanje lepe parole, ki pravijo Ozelenimo svoja mesta"
Sanacija dreves je javno dobrega pomena
"Kakšen nesmisel, občina bi rada ta problem prevalila na stanovalce," pa se odziva Vičič in opozarja, da je v njihovi okolici zaradi bele omele uničenih že več kot 50 dreves, ki bi jih lahko s pravilno in pravočasno sanacijo rešili, tudi trenutno še zdrava drevesa. "Sanacija dreves ima pomen javnega dobra, zato bi odgovorni iz Mestne občine Maribor morali to problematiko rešiti. Denar ne bi smel biti problem, kot večkrat pravi podžupan Samo Peter Medved, če so le ideje in projekti. V primeru, da se bo to uničevanje dreves nadaljevalo, se bo tudi kvaliteta naše okolice bistveno spremenila, zato s stanovalcem Jankom Novakom, ki je ekolog po srcu, meniva, da je treba pritisniti na odločevalce," pravi Vičič in se za konec sprašuje, "kam so se izgubile nekdanje lepe parole, ki pravijo Ozelenimo svoja mesta".