V mariborskem zdravstvenem domu so danes, na svetovni dan fizioterapije, odprli Olimpijski referenčni športnomedicinski center. Po Inštitutu za športno medicino mariborske medicinske fakultete je ta naziv prejel Center za medicinsko rehabilitacijo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor. Tam bo ekipa šestih fizioterapevtov in dveh zdravnikov lahko tudi na višjem nivoju pomagala profesionalnim in rekreativnim športnikom.
Klubi in starši nimajo denarja za fizioterapijo
"Področje fizioterapije še ni dovolj regulirano. V preteklosti nas je večkrat skrbelo, kdo vse je delal z našimi športniki. Mnogi mladi športniki pa tudi nimajo ustreznega dostopa do fizioterapije. Zato sem vesel, da je Olimpijski komite Slovenije prepoznal to težavo in smo začeli sodelovati," je ob slovesni otvoritvi dejal Alen Pavlec, vodja fizioterapevtskega oddelka. Fizioterapija je pomemben del rehabilitacije, je poudaril in izpostavil, da takšna obravnava mladim športnikom pogosto ni bila dostopna zaradi finančne nezmožnosti športnih klubov in staršev.
V center zdaj lahko športniki pridejo tako samoplačniško kakor z napotnico svojega fiziatra, profesionalni športniki imajo tudi možnost nadstandardnega zavarovanja pri Olimpijskem komiteju, je razložil Pavlec.
Lažji trening, boljše počutje
Podpredsednik Olimpijskega komiteja Tomaž Barada, nekdanji mojster borilnih veščin, je potrdil, da v njegovem času mladi športniki niso vedeli, "na katera vrata lahko potrkajo", in izrazil prepričanje, da bo odslej drugače.
Da je fokus centra na mladih športnikih, pritrjuje tudi sodelovanje z II. gimnazijo Maribor, kjer že leta podpirajo mlade športnike. Tamkajšnji profesor Dejan Korotaj je ob tem opozoril, da so poškodbe del treningov in tekmovanj, zdaj bodo hitro in uspešno rehabilitacijo za njih postavili na še višji nivo, je zatrdil.
V center lahko športniki pridejo samoplačniško ali z napotnico
"Vsi športniki smo pri velikih obremenitvah zelo izpostavljeni poškodbam. Zelo pomembno je, da smo deležni čim hitrejše rehabilitacije in da imamo neko mesto, kamor lahko pridemo z vprašanji ali lahko celo predhodno preprečimo poškodbe," pa pravi Urška Cikač, odbojkarica mariborskega kluba Nova KBM Branik, sicer dijakinja tretjega letnika na II. gimnaziji, ki je ob otvoritvi pomagala fizioterapevtom demonstrirati, kako športnikom pomagajo v praksi. Sama ima poškodbo hrbtenice in jo že nekaj časa obravnavajo v tem centru. "Pomagali so mi do boljšega počutja in lažjega treniranja," nam je zagotovila mlada športnica.