Ob napadu na knjigarno Mariborka poziv županu Arsenoviču: Izobesite mavrično zastavo

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
25.11.2024 15:02

Homofobni napad na knjigarno v središču Maribora sta obsodila Mirovni inštitut in Levica Maribor. Kaj je o napadu povedal župan Saša Arsenovič?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Policijska uprava Maribor zbira obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari in javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Sašo Bizjak

Knjigarna Mariborka na Koroški cesti v Mariboru je bila minuli konec tedna znova tarča homofobnega napada, saj so neznanci z grozečimi sporočili popisali vhod knjigarne. Po žlebu ob vhodu so prilepili nalepki s podpisom tako imenovanega Slovenskega reda, očitno homofobne in nestrpne skupine. To se je zgodilo le deset dni po tem, ko je pesnica Anja Zag Golob, direktorica in glavna urednica založbe VigeVageKnjige, pod okriljem katere deluje Mariborka, poslala javno pismo, v katerem je opozorila, da se ne počutijo varne, saj še več mesecev po prvih napadih na knjigarno postopki na policiji in tožilstvu niso zaključeni.

Na Policijski upravi Maribor so glede prvega napada v dveh primerih podali poročilo, saj niso prepoznali elementov kaznivega dejanja, v enem pa so nadaljevali z zbiranjem obvestil v zvezi s kršitvijo javnega reda in miru, a kršiteljev kljub intenzivnim aktivnostim še niso odkrili. V primeru suma storitve kaznivega dejanja tatvine so podali kazensko ovadbo, storilca pa doslej niso identificirali. So pa v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari izsledili storilca, mladoletnika, zoper katerega so podali kazensko ovadbo.

Maribor - Koroška cesta - Kultura - Knjigarne - Knjigarna Mariborka - izobešena mavrična zastava - -
Andrej Petelinšek

"Ti napadi niso naključni, temveč del organiziranih akcij skrajno desnih skupin, ki s sovražno retoriko in nasiljem sistematično rušijo temelje demokratičnega reda ter si prizadevajo ustvariti družbo, kjer prevladujeta strah in nestrpnost," so se ob napadu odzvali v Mirovnem inštitutu, kjer se jim posebej skrb zbujajoče zdi, da na te dogodke Mestna občina Maribor še ni javno reagirala. "Do zdaj ni izrekla podpore knjigarni niti ni ponudila konkretne pomoči, ki bi v teh razmerah bila nujna. Mestna oblast ima moralno in politično odgovornost, da zaščiti svoje prebivalce pred sovraštvom in nasiljem. Zato pozivamo Mestno občino Maribor, da se nemudoma in odločno odzove," so zapisali v Mirovnem inštitutu. 

Predlagali so tudi simbolno, a pomembno gesto: "Župan Saša Arsenovič, izobesite mavrično zastavo na stavbi občinske uprave. S tem boste pokazali, da Maribor zagovarja vrednote enakosti, strpnosti in solidarnosti. Takšna dejanja niso zgolj simbolična - so jasno sporočilo skupnosti, da sovraštvo in nasilje nimata prostora v mestu." 

Župan Arsenovič se je na napad odzval danes na tiskovni konferenci pred četrtkovo sejo mestnega sveta. Poudaril je nujnost ničelne tolerance do nasilja in provokacij. "Mislim, da imamo tega že dovolj po svetu, ne bi si še v lastnih mini okoljih grenili življenj, tako da drage Mariborčanke in Mariborčani, držimo skupaj, radi se imejmo in bodimo tolerantni," je izjavil.

Maribor - knjigarna Mariborka - policija - grafit - grafiti - nestrpnost -
Saso Bizjak

Napad na Mariborko so obsodili tudi v Levici Maribor. Ljudi so pozvali, naj ne nasedajo tistim, ki ponujajo poceni odgovore in fantazije ter nas namesto ukvarjanja z realnimi problemi skušajo zaplesti v medsebojno sovraštvo. "Kdorkoli stoji za temi akcijami, nam ponuja nekakšen križarski pohod pravih Slovencev proti mavrici in komunizmu. Zakaj? Kaj točno bo to rešilo?" se sprašujejo v Levici. Po njihovem je problem Maribora, da že desetletja ena za drugo propadajo tovarne in druga podjetja. "Služb in perspektive ni, ljudje se morajo voziti v Avstrijo ali pa v Ljubljano vsak dan na šiht ali pa za vedno. Mladih je vedno manj in ljudje so jezni."

Sašo Bizjak

V Mirovnem inštitutu pa od policije in tožilstva zahtevajo, da grožnje s smrtjo obravnavata z vso resnostjo, nemudoma izvedeta temeljito preiskavo ter odgovorne pripeljeta pred roko pravice. "Pravna država mora dokazati, da je sposobna zaščititi svoje državljane_ke pred sovražnim nasiljem." Ekipi knjigarne Mariborka ob tem sporočajo: "Niste sami! Vaš pogum in zavezanost vrednotam enakosti in strpnosti sta navdih za vse nas. Skupaj bomo stopili proti sovraštvu in zaščitili vrednote, ki povezujejo našo skupnost."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta