Nedorečena lastniška razmerja se znova kažejo v neurejenosti vrha Piramide, reprezentativnega mestnega griča. Ponavlja se lanska zgodba, ko je bil poleti vrhnji plato zelo neurejen, arheološke izkopanine nekdanjega gradu, po katerem je mesto tudi dobilo ime, pa zaraščene s travo in grmičevjem. Zelo podobno sliko lahko v teh dneh znova opazujejo številni domačini in turisti, ki se sprehodijo do razgledišča pri kapelici, od koder se ponuja eden najlepših pogledov na mesto.
Državo prijavili inšpekciji
Z Mestne občine Maribor sporočajo, da stanje na Piramidi tudi sami redno spremljajo, ne nazadnje prejemajo veliko pritožb in pobud občanov. Izpostavljajo, da je občina zgolj začasen upravljavec zemljišča, po katerem poteka pešpot, ki jo v okviru koncesijske pogodbe redno vzdržuje podjetje Nigrad. Dogovarjajo pa se tudi, da bi, podobno kot lani, v sredini avgusta poskrbeli za košnjo na platoju in znotraj ostalin, čeprav občina ni lastnica teh zemljišč. "Četudi trenutno ni pravne podlage, da bi občina lahko vlagala v tuje nepremičnine, si močno prizadevamo, da bi v vmesnem času, dokler se ne uredijo formalnopravne zadeve, našli način za redno osnovno vzdrževanje zelenih površin na platoju in na območju ostalin," dodajajo.
Pred štirinajstimi dnevi so podali tudi prijavo na Medobčinski inšpektorat Maribor, da ta sproži postopke za ureditev zanemarjene okolice. Zadevo je občinski inšpektorat v nadaljnje reševanje odstopil Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varnost rastlin ter Inšpektoratu za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo. "MO Maribor je torej naredila vse, da pozove lastnika – državo, da vzdržuje svojo lastnino," še trdijo v kabinetu župana.
Obnavljajo stopnice na Piramido
Nigrad je v ponedeljek zaprl stopnice, ki iz Močnikove ulice vodijo v Ulico pod Piramido in so ena od dostopnih točk do priljubljenega vrha nad Mariborom. Stopnice so bile namreč dotrajane in nevarne za pešce. Kot sporočajo iz Nigrada, je dela, v okviru katerih bodo sanirali nastopne ploskve, naročila mariborska občina, ki jo bo poseg stal šest tisoč evrov. Stopnice bodo zaprte najkasneje do 14. avgusta.
Delavnice za osnutek vizije
Osnutek vizije območja Piramide skušajo oblikovati tudi s številnimi drugimi aktivnostmi v okviru projekta Izboljšajmo Maribor, še sporočajo z občine. Tako so se pridružili k projektu Prostor javnosti – Partnersko urejanje javnega prostora, ki ga financira ministrstvo za okolje in prostor.
V sodelovanju z Inštitutom za politike prostora in Društvom Hiša!, z občani in drugimi, ki so povezani s tem vinorodnim gričem, so izvedli več dogodkov: sprehod z občani na Piramido, zbiranje idej o viziji Piramide na Mestnem pikniku in delavnice z različnimi deležniki.