Rekreativci, družine, tečajniki ... Mešana druščina plavalcev se je v soboto dopoldan razveselila prvega dneva z vsemi bazeni v Pristanu. Nič več improvizacije, zmrzovanja v olimpijskem bazenu in gneče v malem, pravijo. Četudi je bilo ob zaprtju Fontane in Habakuka pričakovati več ljubiteljev vodne rekreacije, očitno tudi polovična cena prvega vikenda ni bila dovolj, da bi Mariborčani med ideje vikend doživetij že bolj množično vrnili plavanje v Pristanu. Okoli 20 jih je ob našem obisku čofotalo v srednjem in malem bazenu.
"Lepše je. Bomo videli, ali je tudi funkcionalno, kot mora biti. Važno, da je odprto in da se lahko plava. Pa da je večja kapaciteta in lahko pride več obiskovalcev. Zanimanje za plavanje v Mariboru je v zadnjih letih žal padlo. Nič čudnega, ko je pa vse zaprto," pravi reševalec iz vode Mirko Tovilović, ki je v Pristanu že 15 let in je spremljal tudi "dva olimpijska ciklusa zaprtja srednjega bazena", toliko je, kot je znano, trajalo, da so ga vendarle obnovili in zakrpali do te mere, da lahko obratuje, četudi rešitev še zmeraj ni vodotesna.
Dve neplavalski generaciji
V Pristan se bodo letos lahko vrnile tudi šole s tečaji plavanja. Dve generaciji sta zdaj namreč zamujali. "Upad v plavanju je velik in žal so tudi posledice. Težje bo pridobivati, kot je bilo izgubljati," še razmišlja Tovilović. Strinja se Silvester Lipošek iz Plavalnega kluba Branik, ki je v petek z županom Sašo Arsenovičem bazen tudi odprl, že v soboto pa v srednjem bazenu vodil bodoče vaditelje plavanja. "Pridobili smo, kar smo dolgo časa čakali. Znova bomo lahko zgradili veliko bazo otrok, ki jih lahko poučujemo. Tem je ta bazen namenjen. Vsak teden pride sem več kot 1400 otrok in odraslih, to pove, koliko je bazen bil potreben," razloži. Vmes so nekaj usposabljanj za plavalne učitelje morali odpovedati, nekaj so jih izvedli v Rušah, tam je bil vmes namreč nekako nadomestni bazen za Mariborčane.
Še skakalnica, savne, olimpijski bazen ...
"Po osmih letih je naša starejša hči drugič v tem bazenu! Ko je splavala, je bila enkrat tukaj na treningu, potem pa se je zaprl," pove Daša Ketiš Jarc, ki je prišla z vso družino. Hčerki plavalki sta namreč želeli kar takoj preizkusiti novi bazen. "Res fajn, da je to porihtano. Dolgo je trajalo, ampak zdaj je res lepo," je dodala.
Da je prvi dan otvoritve srednjega bazena, pa ni pričakoval Gorenjec Jure Markič, študent prava, ki ima sicer kar sezonsko karto za plavanje, saj je to bila ena redkih možnosti za rekreacijo v času vsesplošnega zaprtja v času epidemije. "Meni se je splačalo, da je bil bazen zaprt, ker je bila sezonska zato cenejša," se zasmeji. Njegov kolega Žiga Koren pa doda: "Super je. Plaval sem že tam, ampak ne zdaj, odkar je prenovljen. Želel bi si edino, da bi prenovili tudi skakalnico."
Obiskovalci upajo tudi, da se bo kmalu uredil še del s savnami in bo na Pristanu končno zaživel celotni plavalno-rekreacijski center s fitnesom, bazeni in savnami, ki jih namerava občina urediti s pomočjo javno-zasebnega partnerstva. Plavalci pa se že ozirajo tudi k olimpijskemu bazenu, ki bi bil po 20 letih prav tako že potreben obnove. Do takrat pa so sodobno opremljene garderobe in prenovljeni srednji bazen na voljo, ob upoštevanju protikoronskih ukrepov (PCT, razdalja in maske do bazenov) seveda. Cene niso več znižane, triurna vstopnica za odrasle znova stane šest evrov, otroška štiri. Za zdaj, za jesen napovedujejo podražitve.