Mestna občina Maribor je že nabavila dva električna avtomobila, s katerima bodo prostovoljni vozniki kmalu pričeli voziti starejše po nujnih opravkih. Maribor se bo s tem pridružil 86 slovenskim občinam, v katerih je že zaživel vseslovenski trajnostni projekt Prostofer Zavoda Zlata mreža. Do konca leta naj bi bilo v projekt vključenih že sto občin, s tem da bo Maribor največja mestna občina, v kateri bo ta na voljo. "To bo izziv tudi za nas," pravi Miha Bogataj, direktor Zavoda Zlata mreža.
Občina si je skorajda od začetka tega mandata prizadevala za to, da bi starejšim omogočili prevoz do potrebnih opravkov, a rešitve ni bilo na dlani, vse dokler ni lani Zavod Zlata mreža navezal stika z občino in predstavil projekt Prostofer, je dejala podžupanja Alenka Iskra. Brezplačne prevoze za starejše je imel v programu tudi svet za starejše občine Maribor. "Maribor ima najvišji delež starejših med mestnimi občinami - 23 odstotkov občanov je starejših od 65 let," je poudarila Jelka Kolmanič, članica sveta za starejše.
Kako deluje
S prvim avtomobilom bodo prostovoljci šoferji prevoze za starejše začeli izvajati predvidoma že junija. "Prostofer ni taksi služba, ampak je socialni projekt, namenjen starejšim od 65 let, ki nimajo svojega prevoza, so slabše gibalno sposobni in slabšega materialnega stanja, torej z nizkimi prejemki, da si taksija ne morejo privoščiti," pravi Bogataj. S Prostoferjem zato ni mogoče v kino ali gledališče, ampak do zdravnika, lekarne, občine in drugih javnih ustanov, tudi do trgovine in na obisk k svojcem ali denimo v dom upokojencev.
"Maribor ima najvišji delež starejših med mestnimi občinami"
In kako deluje? "Za naročilo prevoza bo treba poklicati enotni klicni center na brezplačno številko 080 10 10, in to vsaj tri dni pred prevozom, ki bo na voljo do ponedeljka do petka od 8. do 18. ure. Ko občan prevoz naroči, klicni center prevzame vlogo koordinatorja: zagotovi voznika in nato obvesti uporabnika, kdo bo prišel ponj," razlaga način delovanja Bogataj. Prednost Prostoferja je tudi to, da voznik uporabniku pomaga pri vstopu in izstopu in ga zapelje do želene lokacije ter ga po opravku odpelje nazaj domov.
Vabijo prostovoljce šoferje
Povabilu društev upokojencev, dnevnega centra aktivnosti Toti DCA in drugih društev se je doslej odzvalo enajst prostovoljnih šoferjev. Prijaviti se je mogoče pri Lilijani Zorko na mariborski občini (lilijana.zorko@maribor.si). Bogataj si želi, da bi v Mariboru "za vsako vozilo zagotovili vsaj deset šoferjev prostovoljcev, da bi vsak vozil največ dvakrat mesečno".
In kaj je potrebno za prostovoljnega šoferja? Poleg veljavnega vozniškega dovoljenja pripravljenost za prostovoljno delo, prijaznost in dobra volja. Vsak prostovoljec opravi tudi usposabljanje, in sicer iz teoretičnega in iz praktičnega dela, saj so avtomobili električni, kar je za večino šoferjev nova izkušnja.
Občino bo izvajanje Prostoferja (stroški avtomobila, zavarovanje, pogodba z Zlato mrežo ...) stalo 18 tisoč evrov na leto, če bo projekt potekal celo leto.