V Pokrajinskem arhivu Maribor (PAM) so prejšnji petek v obeležitev kulturnega praznika vabili na odprtje razstave Maribor na fotografijah in razglednicah avtorice Sabine Lešnik. Razstava na 15 panojih na stopnišču arhiva predstavlja mnoge, med njimi tudi še nikoli razstavljene fotografije Maribora, ki osvetljujejo podobo in utrip mesta med letoma 1897 in 1945. Od decembra je bila na ogled samo virtualno, sedaj pa je torej možnost, da se gradivo vidi predstavljeno tudi v fizični obliki. Ob tej priložnosti so nekatere fotografije izdali še kot razglednice, je še v uvodnem nagovoru povedala direktorica PAM Nina Gostenčnik.
"Ko je veliko gradiva, je zmeraj težko izbrati, kaj predstaviti. Tukaj lahko vidite del, še vedno pa je veliko tega v skladišču in tako javnosti še ni predstavljeno," je povedala Lešnikova, sicer že izkušena avtorica razstav v PAM. Na otvoritvi je popeljala po predstavljenih fotografijah in razglednicah ter izpostavila številne zanimivosti in razloge za svoj izbor. Na začetku je denimo predstavljena razglednica litografije Maribora pred letom 1900 z motivi Grajskega trga, kadetnice, železniškega mosta. "Takih motivov je v našem fondu veliko. Ta se mi je zdela nekaj posebnega, ker je napis na njej v angleškem jeziku, kar je v naši zbirki fotografij in razglednic redkost. Pomislila sem celo, da je nekdo priredil zapis. Toda pred leti smo jo odkupili iz antikvariata v Ljubljani, tako da je treba verjeti, da je zapis avtentičen," je pojasnila.
Pred leti so odkupili tudi zbirko fotografij, ki so jih naredili tako imenovani brzoslikači. Ti so stali po mestu in fotografirali mimoidoče ter jim nato prodajali fotografije. "Sedaj imamo od tega nekaj tudi mi, imamo poglede na ljudi in na Maribor iz tridesetih let 20. stoletja," je dodala avtorica. Precej fotografij na razstavi je tudi izpod rok fotografa ter vojaškega in civilnega letalca Franje Pivka. V Maribor je prišel iz Primorske v otroštvu, ker je njegov oče tukaj dobil službo. "Srečo imamo, da so prišli sem in da imamo sedaj vse te njegove posnetke. Žal je kmalu po drugi svetovni vojni umrl, sicer bi bil njegov fond gotovo večji. Hranijo pa njegov fond tudi v Fotoklubu Maribor," je še povedala avtorica razstave.
Na panojih je predstavljenih še nekaj dogodkov na Glavnem trgu, pri čemer vidimo, kolikšno množico lahko ta prostor sprejme, pa tudi nekatere stavbe, ki so bile nato med vojno porušene. Med bolj zanimivimi fotografijami je gotovo posnetek letala, ki je leta 1929 treščilo na Glavni trg, ko sta se letalca vračala z letalskega mitinga.
V izboru so tudi slike porušenega mesta med vojno pa bolj sproščene fotografije s kopališča Mariborski otok, posnetki mesta iz zraka, med njimi tudi današnji Trg generala Maistra in na njem takratna pravoslavna cerkev, ki so jo kasneje Nemci porušili.
Razstava je na ogled vsak delavnik med 8. in 14. uro, in to brezplačno.